Numer: 3966
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pojazdy na kołach - scenariusz zajęć z zakresu kształtowania pojęć matematycznych w grupie 3,4 - latków

TEMAT ZAJĘCIA:
„Pojazdy na kołach” – zapoznanie (3- latki) i utrwalenie (4- latki) pojęcia i nazwy figury geometrycznej „koło”. Tworzenie zbioru zabawek poruszających się na kołach. (Globalna ocena: dużo, mało). Uświadomienie dzieciom znaczenia zastosowania kół do różnorodnych urządzeń i pojazdów.

CELE OGÓLNE:
­ Poznawanie koła jako figury geometrycznej i zaznajomienie z przedmiotami w kształcie koła.
­ Zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie wykorzystania koła do poruszania pojazdów, znaków ostrzegawczych (sygnalizator, semafor).
­ Pobudzanie dzieci do aktywności przez stosowanie prostych poleceń do wykonania.

CELE OPERACYJNE:
­ Dziecko zna figurę geometryczną – koło.
­ Potrafi ją nazwać, narysować i odpoznać wśród innych kształtów.
­ Pozna zastosowanie koła w różnych pojazdach.

POMOCE: Sylwety kół, zabawki, pojazdy na kołach, krążki, kółka od sersa, plansze i kredki.

PRZEBIEG:

1. Zabawa ze śpiewem „ Dwa kółeczka”.

2. Siad w kole na dywanie. Nauczycielka wycina z kartki koło i mówi – zobaczcie co dla was wycinam. Kto wie, kto pamięta jaki to kształt, jaka to figura ? – koło. Jak byliśmy ustawieni podczas zabawy ze śpiewem ? Jak siedzieliśmy ? (w kole)

3. Spróbujemy narysować koło w powietrzu lewą ręką, prawą ręką i oburącz.

4. Nauczycielka rozdaje dzieciom wycięte koła i mówi: popatrzcie na koła, poszukajcie w naszej sali i porównajcie czy znajdziemy gdzieś koła lub rzeczy w kształcie koła (kółka od sersa, krążki, samochody, wózki, samolot, statek). Dzieci idą gromadką za nauczycielką po sali, wyszukują, porównują kształty z kołem niesionym w ręku.

5. Tworzenie zbioru zabawek poruszających się na kołach (samochody, wózki, pociąg itp.). Wybrane dziecko zabiera wskazaną zabawkę i zanosi na środek sali. Dzieci siadają w kole wokół zabawek. Rozmowa - podkreślenie czym jest koło dla pojazdu. Omówienie jego zastosowania. Nauczycielka mówi wiersz „Koła, kółka, kółeczka” T. Fiutowskiej. Dzieci odpowiadają na pytania zawarte w wierszu „Co jest w kształcie koła ?” (koło samochodowe, kierownica, koła samolotu przy lądowaniu, światła)

6. Zabawa ruchowa „Z koła do koła”. Nauczycielka rozkłada na dywanie kółka od sersa. Każde dziecko szuka sobie swojego kółka. Na sygnał bębenka dzieci przechodzą z koła do koła.

7. Praca przy stolikach. Nauczycielka jeszcze raz powtarza wierszyk „Koła, kółka, kółeczka”. Dzieci mają za zadanie odszukać i zakolorować wszystkie koła w narysowanych przedmiotach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.