Scenariusz zajęcia muzykoterapeutycznego "W sklepie"
CELE OGÓLNE:
- eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną;
- porusza się przy muzyce i do muzyki,
dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji
-obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy
- respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby
METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Elem. P. Dennisona
• Elem. treningu autogennego J. H. Schultza
FORMY:
• Zbiorowa
• Pary
• Indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Odreagowanie
-Improwizacja muzyczna przy muzyce, na przerwę w muzyce dz. głośno mówią hasło” Gdy na zakupy idziemy, rodziców się pilnujemy” -Muzyka „Root bear”
-Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Zrytmizowanie:
-Zabawa „Echo rytmiczne”- powtarzanie podanego rytmu
-Ilustrowanie opowiadania za pomocą dłoni
Pewnego dnia wróżka Malwinka na jeden wieczór ożywiła wszystkie zabawki ze sklepu zabawkowego. Zabawki zeskoczyły po kolei zeskakiwały z półek: najpierw zeskoczyły misie (uderzenie pięściami w podłogę), potem lalki (uderzenie pięściami w podłogę), a na końcu pajacyki (uderzenie pięściami w podłogę). Pluszowe misie zaczęły spacerować po sklepie (uderzenia całą dłonią o podłogę), za nimi co cichutki podążały lalki (uderzenia palcami) nagle obok nich przebiegły konie (uderzenia dłoni naśladujące cwał). Lalki radośnie zaczęły klaskać w dłonie (klaskanie w dłonie)
Klaskanie laleczek zagłuszały coraz głośniejsze kroki misi (uderzenia całą dłonią o podłogę – coraz głośniej). Nagle zapadła cisza, po chwili rozległ się dziwny szelest (pocieranie rąk) i na półce pojawiła się Wróżka Malwinka. Szybko zeskoczyła (uderzenie pięściami w podłogę) i nakazała wszystkim zabawkom powrócić na ich miejsce na półce. Wszystkie zabawki szybko zaczęły biec w stronę swoich półek (stukanie wszystkimi palcami) z pomocą magicznego zaklęcia wskoczyły na półkę (uderzenie pięściami w podłogę) Wróżka wypowiedziała zaklęcie „Bim tarabim” – poczym wszystkie zabawki znieruchomiały
Uwrażliwienie
- Dz. biegają w tempie podanym na tamburynie. Zatrzymują się i na hasło: Sklep elektryczny!- dz. naśladują wkręcanie żarówek. Piekarnia!- jedzą bułeczki. Kwiaciarnia!– wąchają kwiatki.
- Śpiewanie piosenki „Idziemy na zakupy” – ilustrowanie zwrotek, podczas podkładu muzycznego naśladują artykuły z sklepu zabawkowego wskazane w piosence -Piosenka „Idziemy na zakupy”
- Zabawa „Zaczarowane manekiny” n – l opowiada historię o wróżce która nocą w sklepach magiczną mocą różdżki odczarowuje manekiny sklepowe, p dotknięciu różdżką manekiny zostają wprawione w ruch -Muzyka Carl Jenkins „Palladio”
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Relaksacja
-Po udanych zakupach z mamą i tatą wróciliście do domu. Poczuliście się zmęczeni, mama przygotowała wam ciepłe, miękkie łóżeczko. W pokoju jest cicho i przytulnie. Słychać tylko, pomrukiwanie kota, Zamykasz oczy, prostujesz, nogi, oddychasz równo, spokojnie. Jest ci dobrze, słyszysz tylko piękną i cichą muzykę. Prawa ręka staje się coraz cięższa, nie chce ci się jej podnosić, lewa ręka staje się leniwa, nie chce ci się jej podnosić .Nogi też staja się leniwe. Prawa noga staje się coraz cięższa, że nie chce się ruszyć. (Lewa noga...). Głowa spokojnie spoczywa na poduszce. Czujesz ciepło w rękach, nogach, całe ciało staje się ciepłe jak w ciepłej kąpieli. Jest spokojnie i bardzo przyjemnie.
Powoli otwieracie oczy, siadacie, przeciągacie się , powolutku wstajecie -Muzyka relaksacyjna - Harmonia i odprężenie - "Księżyc nad jeziorem"
Aktywizacja
- „Energetyczne ziewanie” (ćw. P. Dennisona ) – dzieci delikatnie masują czubkami palców mięśnie twarzy w okolicy kości policzkowych i ziewają, przeciągają się
-Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem wydech ustami 3x
Zakończenie
-Określenie swojego nastroju za pomocą otrzymanej minki -Minki: wesołe i smutne