X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39643
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Wiosną w ogrodzie - scenariusz zajęć realidacyjnych dla uczniów starszych w z głębszą niepełnosprawnością intelektualną

cele ogólne:

- uczeń nabywa umiejętności przydatne w dorosłym życiu tj. rozwija i utrwala umiejetności komunikacyjne- mówienie, czytanie i elementarne umiejetności matematyczne - liczenie, operowanie pieniędzmi, planuje swój czas wolny wg własnych zainteresowań, hobby, warunków domowych (ogródek przydomowy, działka, balkon)

cele operacyjne:

- uczeń czyta ze zrozumieniem teksty 4-6 zdaniowe ( teksty tzw łatwe do czytania)- Nikola iw yrazy 3-4 sylabowe - Sara, Adam
- uczeń odpowiada na pytania do tekstu utrwalając pojęcia związane z ogrodem wiosną

- uczeń wyraża swoje zdanie nt. różnych zainteresowań ludzi i własnych w kontekście upraw warzyw, owoców i roślin ozdobnych w ogródkach przydomowych, na działce, balkonie, opinie typu: np "w moim domu...", lubię to... , bo..., nie lubię tego robić, bo..., znam kogoś, kto to lubi...", własne warzywa z działki są..., można zrobić z nich... itp"
- uczeń rozpoznaje podstawowe warzywa, rośliny ozdobne po opakowaniach nasion, rozsad i zna ich przeznaczenie
- uczeń czyta ze zrozumieniem instrukcję uprawy na opakowaniu
- uczeń operuje pieniedzmi 1,2,5, 10, 20 zł w sytuacjach płatniczych tj. sumuje i rozmienia, płaci za 1, lub więcej artykułów odliczoną kwotą, szacuje czy wystarczy mu na zapłacenie rachunku
Forma:
indywidualna, grupowa- uczniowie klasy VII z głębszą niepełnosprawnością o różnym poziomie umiejętności szkolnych

Środki dydaktyczne:
tekst tematyczny do czytania, opakowania nasion i rozsad warzyw, owoców, kwiatów z naklejkami cen, katalogi marketów ogrodniczych z ofertą wiosenną, kalkulatory, układanka kreatywna " W ogrodzie królika", marchewki, jabłka, szczypiorek, natka itp.na nagrody

przebieg zajęć:

- określenie tematu zajęć po przeczytaniu tekstu łatwego do czytania pt. ""Wiosną w ogrodzie", odpowiedzi na pytania do tekstu, wyjaśnienie pojęć

- swobodne wypowiedzi uczniów na temat, wyrażanie własnych opinii, spostrzeżeń z uzasadnieniem np przez uzupełnianie zdań niedokończonych "lubię wiosnę, bo..., warzywa i owoce z własnego ogrodka są... i możemy je...., własny ogrodek to dobry pomysł na...

- przeglądanie katalogów reklamowych sklepów ogrodniczych z ofertą wiosenną, opakowań nasion i rozsad warzyw, owoców i roślin ozdobnych, rozpoznawanie, czytanie nazw i instrukcji uprawy

- zabawa symulacyjna - zakupy w sklepie ogrodniczym, płacenie odliczoną kwotą w pełnych złotych rachunku za 1 i więcej artykułów, szacowanie czy wystarczy pieniędzy na zakup, sprawdzanie poprawności obliczeń kalkulatorem

- podsumowanie zajęć z podkreśleniem mocnych stron wiedzy i umiejętności uczniów i obszarów nad którymi jeszcze będziemy pracować

- relaks dla chętnych- układanka kreatywna " W ogrodzie królika"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.