Numer: 39622
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień kolejarza - scenariusz zajęć

Temat: Dzień kolejarza

Cel główny:
• Zapoznanie dzieci ze światem zawodów - kolejarz

Cele szczegółowe:
dziecko młodsze i starsze:
• rozpoznaje i nazywa zawód kolejarza,
• rozwiązuję zagadkę słowną,
• układa puzzle obrazkowe,
• odpowiada pytania nauczyciela,
• wypowiada się całym zdaniem,
• dodaje i odejmuje w zakresie poznanych liczb,
• śpiewa piosenkę i bawi się przy niej,
• uczestniczy w zajęciach i zabawach ruchowych,
• wykonuję pracę plastyczną.

Metody:
• czynna
• słowna
• percepcyjna

Formy:
• grupowa
• zespołowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
zagadka o pociągu, płyta CD, obrazki puzzle, obrazki z wagonikami lub wagoniki zabawki, malowanka - pociąg, malowanka - kolejarz, kredki lub farby, ilustracje demonstracyjne.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: Rozwiązanie zagadki słownej:

Mknie szybko po szynach,
dudnią wagony.
Przewozi ludzi
w dalekie strony.
Po torze szybko pędzi z daleka,
bo tłum podróżnych na stacji czeka.
(pociąg)

2. Kto to taki? - puzzle obrazkowe.

Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły i rozdaje im puzzle obrazkowe. Zadaniem dzieci jest ułożenie postaci kolejarza w pociągu. Młodsze dzieci układają obrazek rozcięty na trzy części (w poziomie lub pionie), a dla starszych dzieci - obrazek rozcinamy dowolnie na 5-7 części.

3. Pogadanka na temat zawodu kolejarza.

Nauczyciel na podstawie ilustracji opowiada dzieciom, czym zajmuje się kolejarz. Starsze dzieci próbują same redagować odpowiedzi. Nauczyciel pilnuje, aby dzieci wypowiadał się pełnymi zdaniami: Kolejarz jest....../ Kolejarz pracuje na.......... itp.

Informacje dla nauczyciela:.
Kolejarz – pracownik zatrudniony w dziale gospodarki związanej z kolejnictwem. Typowe zawody kolejarskie wymagają wiedzy i umiejętności niezbędnych np. do prowadzenia pojazdów i innego sprzętu ruchomego, nadzorowania, kontroli i obserwacji pracy maszyn i urządzeń przemysłowych na miejscu lub przy pomocy zdalnego sterowania oraz do montowania produktów z komponentów według ścisłych norm i metod. Wykonywanie zadań wymaga głównie posiadania wiedzy i zrozumienia zasad funkcjonowania obsługiwanych urządzeń. Zawód potwierdzony jest egzaminem kwalifikacyjnym w systemie szkolnictwa zawodowego.
Kolejarz to potoczna nazwa osoby, która pracuje na kolei. Więc może być i konduktor i osoba w pracująca w biurze. Choć najczęściej jak ktoś mówi "kolejarz" to chodzi o maszynistę pociągu.

4. Jedzie pociąg z daleka...... - zabawa ruchowa przy piosence.

Nauczyciel wraz z dziećmi robi pociąg i wspólnie poruszają się po sali w rytm piosenki.

Jedzie pociąg z daleka
Na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy

Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy
Trudno, trudno to będzie
Dużo osób jest wszędzie
Trudno, trudno to będzie
Dużo osób jest wszędzie

Pięknie Pana prosimy
Jeszcze miejsce widzimy
A więc prędko wsiadajcie
Do Warszawy ruszajcie
A więc prędko wsiadajcie
Do Warszawy ruszajcie

Jedzie pociąg z daleka
Ani chwili nie czeka
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas do Warszawy
Zabierz nas do Warszawy

5. Ile jest wagoników? - zabawa matematyczna.

Nauczyciel rozkłada na dywanie kolejno obrazki z wagonikami lub wagoniki zabawki.
Nauczyciel w pierwszej kolejności dodaje wagonik do wagonika, a później je odejmuje. Zadaniem dzieci jest podawanie odpowiedniej liczby wagoników.
Dzieci młodsze liczą od 3 do 5, a starsze do 10.

6. Praca plastyczna: usprawnianie małej motoryki.

Dzieci młodsze - malują obrazek lokomotywy.
Dzieci starsze - malują postać kolejarza.

7. Oglądanie wszystkich prac zrobionych przez dzieci.

Podziękowanie za wspólną zabawę, wystawa prac dzieci.

opracowała:
Emilia Kowalczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.