SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DO REALIZACJI W GRUPIE DZIECI 3 – LETNICH
Temat zajęć: „ W zwierzątkowie”
CELE:
1.Usprawnianie narządów mowy (pionizacja języka, mięsień okrężny warg),
2.Rozwijanie słuchu przez rozpoznawanie, różnicowanie głosów zwierząt,
3.Rozwijanie mowy poprzez stosowanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych.
4.Wzbogacanie słownika czynnego i biernego
5.Kształtowanie orientacji przestrzennej,
6.Integrowanie dzieci w grupie, nabywanie śmiałości, zachęcanie do aktywnego uczestnictwa na zajęciach.
FORMA: zajęcie z całą grupą z elementami pracy indywidualnej.
METODA: słowna, oglądowa, ćwiczeń ortofonicznych
POMOCE: ilustracja Na wiejskim podwórku , płyta CD, chrupki, obrazki i figurki zwierząt, piłka plażowa, talerzyki, mleko, siano, karma, ziarenka, kubek, piórka,
Przebieg zajęć:
1.Piosenka „ Przywitajmy się wesoło”.
2.” Dzień dobry zwierzątka ” - zabawa fabularyzowana usprawniająca narządy mowy.
Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie, krowa i koń w oborze, a piesek w budzie, kotek na sianku w stajni.
Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!
Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie chrupek wargami).
Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).
Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki) .
W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u).
Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).
A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry)
3.Wierszyk logopedyczny z pokazywaniem „ Kurka mała”.
Puk, puk, puk ( pukanie prawą ręką)
Puk, puk, puk ( pukanie lewą ręką)
Kto tam? ( przykładamy rękę do prawego ucha i nasłuchujemy
Kto tam? ( przykładamy rękę do lewego ucha i nasłuchujemy)
To ja kurka mała ( wskazujemy na siebie obiema rączkami)
Wejść bym bardzo chciała ( krzyżujemy ręce na klatce piersiowej)
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie)
Już otwieram kurce drzwi ( rozkładamy ręce na boki)
4. Rozmowa na temat wierszyk: O czym był wiersz? Jakie zwierzątko wystąpiło w wierszu? Jak wygląda kurka? Jaki wydaje dźwięk?
5.” Piórka w kubku” zabawa oddechowa. Cel: wydłużenie fazy wydechowej. Zadaniem dzieci jest dmuchnięcie w taki sposób by choć jedno pióro wyleciało z kubka. Demonstracja przez nauczyciela.
6.Płyta CD – słuchanie dźwięków z wiejskiego podwórka. Pokazywanie plansz ze zwierzątkami i przypominanie dźwięków.
7. Zabawa „ Kotki na spacerku” maszerowanie po obwodzie koła z jednoczesnym wypowiadaniem wiersza:
Ida kotki parami
Tupią głośno nóżkami.
Prawą nóżką tup, tup, tup,
Lewą nóżką tup, tup, tup.
8.” Kto pił i jadł z mojej miseczki” – zabawa dydaktyczna. Przed dziećmi są rozłożone 4 miski z mlekiem, siano, karma, ziarenka. Zadaniem dzieci jest prawidłowe odgadnięcie , czyja miska należy do jakiego zwierzątka.
9.” Dźwiękowa piłka” zabawa logopedyczna. Dzieci siedzą w kręgu i zadaniem ich jest turlanie do siebie piłki i wydawanie dźwięku zgodnie ze wskazanym obrazkiem na piłce. ( EWALUACJA ZAJĘCIA)
10.”Pożegnanie się wesoło” – piosenka na zakończenie.