Scenariusz zajęć profilaktycznych
Temat: Jestem bezpieczny na wakacjach
Cele główne:
- uświadomienie wagi bezpiecznego zachowania się podczas letniego odpoczynku,
- rozwijanie mowy,
Cele szczegółowe:
- zaznajomienie ze sposobem zachowania się w sytuacje zagubienia,
- nabywanie umiejętności przedstawienia się i sposobu reagowania w sytuacjach trudnych,
- uwrażliwienie na piękno polskiego krajobrazu,
- ćwiczenia właściwego formułowania wypowiedzi pod względem gramatycznym,
Środki dydaktyczne:
- wiersz Cz. Janczarskiego „Jedziemy na wakacje”,
- ilustracje przedstawiające miejsca letniego wypoczynku,
- miś,
- wzór żaglówki,
- elementy składające się na żaglówkę, kolorowe kartki, klej
Metody:
- słowna,
- poglądowa,
- ekspresyjna,
- elementy Kinezjologii Edukacyjne P.Dennisona
Przebieg zajęć:
1. Rozmowy indywidualne z dziećmi na temat wymarzonych wakacji- zwracanie uwagi na poprawne formułowanie zdań pod względem gramatycznym.
2. Zapoznanie z wierszem „Jedziemy na wakacje” Cz. Janczarskiego- rozmowa kierowana na temat wiersza, obrazowanie ruchem treści wiersza.
3. Ćwiczenia wg. P.Dennisona- ruchy naprzemienne, pompowanie piętą, masowanie punktów na myślenie.
4. Oglądanie zgromadzonych ilustracji przedstawiających miejsca wakacyjnego wypoczynku, wypowiedzi dzieci na temat obrazków- rozwijanie mowy, bogacenie słownictwa.
5. Zabawa dydaktyczna „Poradź misiowi”- dzieci tłumaczą siedzącemu na krzesełku misiowi, co ma zrobić, aby jego wakacje były bezpieczne oraz co zrobić podczas zagubienia- nabywanie umiejętności właściwego zachowania się w sytuacji zgubienia się w tłumie (dziecko wie, do kogo się zwrócić o pomoc, umie się przedstawić, nie boi się prosić o pomoc dorosłych,)
6. Utrwalenia toru oddechowego w ćwiczeniu- „Żaglówka”,
7. Wykonywanie żaglówki- układanie elementów jachtu wg. wzoru a następnie przyklejanie go na kartkę w wybranym kolorze- ćwiczenie percepcji wzrokowej, wyróżnianie figur geometrycznych, z których powstał obrazek,
8. Utrwalenie zdobytych umiejętności. Pożegnanie dzieci.