SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UZDOLNIENIA
Temat: Matematyczne porachunki
Klasa II
Cel ogólny:
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności uczniów;
- tworzenie warunków osiągania sukcesów na miarę możliwości ucznia;
Cele szczegółowe:
- kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki;
- rozwój umiejętności matematycznych;
- przyzwyczajanie do samodzielnego rozwiązywania problemów;
1.Krzyżówka matematyczna
Cel ćwiczenia: Doskonalenie logicznego myślenia i umiejętności matematycznych. Kształtowanie kompetencji matematycznych.
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie uzupełniają luki w krzyżówce matematycznej.
Pomoce dydaktyczne: Karty z liczbami, karty ze znakami działań – pomoc dydaktyczna.
2.Ułóż zadanie do działania
Cel ćwiczenia: Rozwój twórczego myślenia, nauczanie dostrzegania prawidłowości matematycznych w otaczającym świecie.
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie losują działanie matematyczne, następnie do wylosowanego działania układają treść zadania.
Pomoce dydaktyczne: karty z działaniami matematycznymi.
3.Matematyczne koło x2 – gra dydaktyczna
Cel ćwiczenia: ćwiczenie umiejętności mnożenia przez 2, kształtowanie logicznego myślenia.
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie kręcą spinaczem, rozwiązują wylosowane działanie, zaznaczają wybrany bok przy wyniku na planszy, osoba zamykająca pole zamalowuje je na swój kolor, wygrywa osoba, która będzie miała „największy teren” na planszy.
Pomoce dydaktyczne: karta z grą, spinacz, szpilka, kredki.
4.Memo (zadanie dodatkowe, wykorzystane w przypadku wystarczającej liczby czasu)
Cel ćwiczenia: trening spostrzegawczości, koncentracji i pamięci.
Przebieg ćwiczenia: kartoniki odwracamy obrazkami do dołu, uczniowie starają się odkryć pary, odkrywając naprzemiennie po dwa kartoniki, osoba, która odnajdzie parę, odkrywa dwa kolejne obrazki. Wygrywa osoba, która odnajdzie jak najwięcej par.
Pomoce dydaktyczne: karty Memo ze zwierzętami.