SCENARIUSZ ZAJĘĆ TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA DZIECI 3-4 LETNICH
TEMAT: DOBRA KOLEŻANKA
CEL GŁÓWNY:
- kształtowanie oczekiwanych zachowań prospołecznych
- kształcenie umiejętności życia w grupie przedszkolnej (wspólna zabawa, tolerancja
inności, empatia)
CELE OPERACYJNE:
- nawiązuje pozytywne kontakty z kolegami
- rozróżnia dobro od zła
- samodzielnie wskaże rozwiązanie konfliktu
- wykaże poczucie odpowiedzialności wobec siebie i innych
- bawi się wspólnie z innymi dziećmi w grupie
METODY:
Czynne – aktywizujące działania, myślenie twórcze, wykonywanie zadań i ćwiczeń
Słowne – opowiadanie historyjki obrazkowej, objaśnianie zabaw, słuchanie poleceń
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
nagrania muzyczne, historyjka obrazkowa, pluszowe zabawki, gry, układanki, puzzle, wizytówki z imionami, szarfy, obręcze
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Gry i zabawy stolikowe w małych grupach: gry planszowe, układanki, puzzle z Kubusiem Puchatkiem i inne
2.Omówienie historyjki obrazkowej pt: „Dobra koleżanka”
- co dzieje się na pierwszym obrazku? Dlaczego chłopiec płacze? Co mogło być przyczyną jego smutku?
- kogo widzimy na drugim obrazku? Co dziewczynka mówi do chłopca?
- co robią dzieci na trzecim obrazku? Czy chłopiec nadal jest smutny? Dlaczego nie?
Wymyślanie różnych wersji zakończenia historyjki.
3. Ocena zachowania dziewczynki – DOBRA KOLEŻANKA
4. Zabawa ruchowa z misiem. Dzieci ustawiają się parami: chłopiec i dziewczynka. Każda para bierze pluszowego misia lub inną maskotkę i przez chwilę tańczą razem przy wesołej muzyce. Na przerwę w muzyce następuje zmiana partnerów
5. Symboliczne przedstawienie postaci z historyjki (według pomysłu G. Dolya) Nauczycielka zawiesza na tablicy trzy figury: duży trójkąt, mniejsze koło i mały kwadrat
- omówienie kształtu figur, posługiwanie się ich nazwami
- przyporządkowanie figur - symboli do postaci: Chłopiec – trójkąt(symbolizuje płeć)
Dziewczynka – koło (symbolizuje płeć)
Pluszowy miś - kwadrat(mała figura bo pluszak jest najmniejszy)
6. Symboliczne przedstawienie poszczególnych obrazków historyjki. Każde dziecko ma do dyspozycji 3 figury. N. wskazuje kolejne obrazki historyjki, a dzieci układają figury na kartce bloku.
Opowiadanie historyjki na podstawie obrazków lub ich symbolicznych odpowiedników
7. Zabawa z wizytówkami dzieci. Dzieci siadają w kole. Nauczycielka losuje z pudełka jedną wizytówkę. Właściciel wizytówki, aby ją otrzymać, musi założyć szarfę i podzielić swoje imię na sylaby. Pozostałe dzieci chórem powtarzają imię dziecka, dzieląc je na sylaby.