Scenariusz zajęć
Temat: „Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe”
Grupa wiekowa: 4-latki
Cel główny:
zrozumienie znaczenia spożycia owoców
Cele operacyjne:
dziecko potrafi pokroić owoce na kawałki
rozpoznaje i nazywa znane owoce i warzywa;
wie że należy myć owoce i warzywa przed jedzeniem;
rozwiązuje zagadki w oparciu o charakterystyczne cechy zgadywanego przedmiotu;
spożywa surowe owoce
Metody pracy:
słowna: rozmowa, objaśnienia
oglądowa
praktycznego działania
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy "Idziemy do sadu", owoce (jabłka, gruszki, śliwki, winogron,
brzoskwinie),kosz z owocami, deski do krojenia, plastikowe noże, miska, drewniana łyżka, talerzyki, patyczki do szaszłyków
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie fragmentu utworu B. Formy "Idziemy do sadu"
W sadzie od rana dzieci gromadka.
Wtem owocowy grad z drzewa spada
-jabłka, śliwki, pachnące gruszki,
słodkie, soczyste -lizać paluszki. (...)
Złociste gruszki z czerwonym boczkiem,
gdy je ugryziesz, tryskają soczkiem.
Jakie udane owocobranie!
Zaraz na drzewach nic nie zostanie.
Dojrzałe, smaczne, mają witaminy.
Jemy je latem oraz w czasie zimy.
Kwaśne i słodkie, duże i małe,
żółte, czerwone, mocno dojrzałe.
2. Rozmowa na temat wiersza.
Jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
Jakie owoce zbierały dzieci w sadzie?
Dlaczego jemy owoce?
3. Szaszłyki owocowe
Nauczyciel przygotowuje umyte jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie) i podzielone winogrona. Każde dziecko otrzymuje deseczkę oraz plastikowy nóż. Dzieci kroją owoce na niezbyt duże kawałki i wkładają je do talerzy. Następnie każde dziecko bierze patyczek do szaszłyków i nakłada na patyk pokrojone owoce.
4. Degustacja szaszłyków owocowych
wspólne wykonanie zdjęć z szaszłykami
nauczyciel zachwala deser mówiąc: „Szaszłyki owocowe są pyszne i zdrowe”
dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielem, a następnie spożywają deser.
Po skończonym posiłku dzieci wspólnie sprzątają ze stołów , myją ręce.
5 Zabawa ruchowo- orientacyjno porządkowa „Pozbieraj owoce”
Przebieg:
Dzieci stoją w rozsypce, daleko od siebie. Ty, stojąc pośrodku, unosisz ręce i wołasz: „Owoce
spadają z drzewa!”. Na ten sygnał dzieci podbiegają do ciebie i naśladują zbieranie owoców.