KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE 4- LATKÓW
TEMAT ZAJĘCIA: Bajka o wiosennej łące z wykorzystaniem metody
W. Sherborn, R, Labana
Cele ogólne:
Integrowanie się z grupą
Wyczucie własnego ciała
Rozwijanie wrażliwości słuchowej
Cele szczególowe:
Współdziała w grupie
Swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
Współpracuje z partnerem
Odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Potrafi bawić- się przy muzyce
Potrafi wykorzystać rożne przedmioty do zabawy
Odtworzyć ruchem nastrój muzyki
Wyrazić swoje emocje w sposób werbalny i niewerbalny
Potrafi policzyć w zakresie sześciu
Metody:
Percepcyjna- obserwacji i pokazu
Słowna- objaśnienie, instrukcja, rozmowa
Czynne~ zadania stawiane dzieciom
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn i Gimnastyka
Twórcza R, Labana.
Dziecięca matematyka – E. Gruszczyk – Kolczyńska
Edukacja przez ruch wg Doroty Dziamskiej
Pomoce:
Odtwarzacz i płyta CD z nagraniami „Tańce dla grupy Klanza”,
Czajkowski , Fragmenty muzyki z „Dziadek do orzechów”, „Jezioro
łabędzie”, Ravel „ Boicie”, Vivaidi „ Wiosna” 3 muzyka relaksacyjna,
gazety, chusteczki szyfonowe, iustracje do bajki.
Przebieg zajęcia:
Wysłuchanie bajki „ Wiosenna łąka”
Omówienie treści bajki .Pytania stawiane dzieciom:
Jak wyglądało królestwo Pani Wiosny?
Co wymyślił zły czarnoksiężnik?
Czy pamiętacie co po kolei ginęło W królestwie wiosny?
Co stało się z krainą jak wszystko zniknęło?
Zadanie 1: Odczarowanie słońca poprzez wyprawę Indianina - pantomima
Zadanie2: Odczarowanie chmur: taniec „Łańcuch” z gazetami, ugniatanie„ Chmur- kul” z gazet i wrzucanie do pojemnika
Zadanie 3 : Odczarowanie wiatru: swobodny taniec ze wstążkami przy muzyce wolnej i szybkiej.
Zadanie 4: Odczarowanie kwiatów: Marsz z chusteczkami, zabawa w
przekładanie chusteczek np.: na głowę, ramiona, brzuch itp.
Swobodne puszczanie chusteczek, Ćwiczenie uspokajające „ Kwiaty”-
dzieci są uśpionymi kwiatami na sygnał budzą się, rozwijają W
dłoniach chusteczki Gdy muzyka cichnie zasypiają.
Zadanie 5: Odczarowanie owadów: Masaż „Biedronki''- Mała Biedroneczka siedem kropek miała,Na zielonej łące wesoło fruwała. Złapał ją pajączek w swoją pajęczynę– uratuję Cię Biedronko, a ty mi coś przynieś.
Zadanie 6: Odczarowanie strumyka: Zabawy z chustą klanza
Zadanie 7 Odczarowanie trawy: Ćwiczenia „Domek”, „Wspólnie siadamy i wstajemy”, dmuchanie trawy
Powrót Wiosny , która dziękuje dzieciom za uwolnienie. Dzieci rysują łąkę radości metodą „Edukacji poprzez ruch”
Ćwiczenia relaksujące „Letnia Łąka”
Praca plastyczna „Łąka”
BAJKA:
Za górami, za lasami było piękne królestwo, w którym rządziła Pani
wiosna. Kraina ta była zawsze zielona i kolorowa, po niebie pływały
błękitne chmurki, wiał delikatny wietrzyk, było tam wiele pachnących
kwiatów nad którymi latały kolorowe owady : motyle, biedronki
pszczoły, Przez środek łąki przepływał Cicho szemrzący strumyczek, a
wszystko ogrzewało ciepłe wiosenne słoneczko. Nie podobało się to złemu
czarnoksiężnikowi i pewnego dnia uknuł podstęp. Jak wiosna spała na
swoim posłaniu z mchu czarodziej zakradł się do jej królestwa i ukradł
słońce , a całą krainę pokryły ciemności. Potem w dziwny sposób
zniknęły chmury„ lekki wietrzyk, pachnące kwiaty. Zielona Wiosenna
trawa, kolorowe owady a nawet cicho szemrzący strumyczek. Na koniec
Zły czarnoksiężnik uwięził w swoim zamku na wysokiej górze królową
wiosnę. Świat stał się smutny i ponury.