SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
GRUPA 5- LATKI
Temat zajęć: „Bractwo- piractwo”- przygoda matematyczna
Cel ogólny
Rozwijanie kompetencji matematycznych
Cele szczegółowe:
liczy obiekty w dostępnym dla siebie zakresie;
posługuje się liczebnikami porządkowymi;
zna pojęcia: o ile mniej, o ile więcej, tyle samo;
współdziała w grupie;
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania;
potrafi bawić- się przy muzyce;
potrafi wykorzystać rożne przedmioty do zabawy;
potrafi odtworzyć ruchem nastrój muzyki;
Metody pracy:
Percepcyjna- obserwacji i pokazu
Słowna- objaśnienie, instrukcja, rozmowa
Czynne- zadania stawiane dzieciom
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn
Dziecięca matematyka – E. Gruszczyk – Kolczyńska
Edukacja przez ruch wg Doroty Dziamskiej
Środki dydaktyczne:
Pomoce:
Odtwarzacz i płyta CD z nagraniami „Żółta łódź podwodna”,”Rybak na morzu”, „Lord of the dance”, gazety, ilustracje do opowiadania, kartony ze skarbami, ręczniki, kartki samoprzylepne.
Przebieg zajęcia:
Zadanie 1. Wysłuchanie opowiadania „ Bractwo piractwo”
Omówienie treści opowiadania .Pytania stawiane dzieciom:
Co się stało pewnego dnia?
Kto był w tej rodzince?
Jakie zawody wykonywali?
Co kupili?
Pasowanie na Pirata
Na złote monety, srebrne łyżki
i wszystkie diamenty świata,
pasuję Was na pirata.
Zadanie 2: Pradziad Demencjusz zanim wsiadł na pokład przygotował sobie bardzo dużo ręczników, a miało być ich 10, jednak ciągle mylił się w liczeniu, pomóżcie Pradziadowi w liczeniu ręczników.
Zadanie dzieci polega na odróżnieniu prawidłowego sposobu liczenia od błędnego.
• 1, 2, 3, 4, 8, 9, 100, 5, 6, dużo
• 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... (liczenie po kilka)
• 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... (omijanie obiektów)
• 1, 2, 3, ....(liczenie od środka i zawracanie), liczenie : jeden, dwa, trzy.., oraz pierwszy, drugi, trzeci kwiatek...
Zadanie2: „Piraci i okręty” – N. rozkłada na podłodze gazety - statki. Kiedy gra muzyka wszystkie dzieci poruszają się dookoła statków, a kiedy muzyka się zatrzymuje, każdy uczestnik zabawy musi wsiąść do wybranego statku. Co turę statków ubywa, a kto do statku wsiąść nie zdąży ten odpada.
Zadanie 3 : „Obiad”- Po długiej podróży piraci strasznie zgłodnieli, dobili do zatoki i urządzili prawdziwą ucztę- policz z ilu dań składała się uczta. Dzieci otrzymują „słońca”- koła z kartkami samoprzylepnymi i na podstawie opowiadania przyklejają do talerzy taką samą ilość kartek co dań w opowiadaniu.
Zadanie 4: „Liczymy umyte talerze”- Po obiedzie ktoś musiał pozmywać naczynia, była to ośmiornica Zuzia, którą znalazła Ciotka Palpitacja, dzieci liczą na liczmanach ( kartki samoprzylepne) ile ośmiornica umyła talerzy, a ile zbiła.
Zadanie 6: Wsiadamy na statek i płyniemy dalej, powolne ruchy z muzyką szantową.
Zadanie 7: „Piracki skarb”: Podział dzieci na grupy, każda grupa otrzymuje określoną liczbę skarbów na kartonie, i zadaniem grupy jest ułożenie wieży skarbów z takiej samej ilości klocków co skarbów na kartonie,wspólne liczenie. Kto z członków bractwa znalazł najwięcej skarbów?
Zadanie 8: „Odpoczynek na plaży”- relaksacja przy muzyce.
Powrót do Zatoki „Morskiej Krowy” Dzieci rysują morze pe łne przygód metodą „Edukacji poprzez ruch” i doklejają statek piracki.