Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczestników z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
Temat: „Eksperymenty z wodą i produktami spożywczymi’
Cel: Rozwijanie i doskonalenie procesów poznawczych poprzez stymulację zmysłu dotyku i
wzroku.
Cele szczegółowe:
• skupia uwagę na bodźcach dotykowych
• akceptuje strukturę produktów o różnej fakturze
• koncentruje uwagę na bodźcach wzrokowych (kolory , kształty, efekty chemiczne)
• rozwija pamięć wzrokową poprzez poszukiwanie przedmiotu ukrytego na jego oczach
• naśladuje proste ruchy i współdziała z nauczycielem
Metody:
• naśladownictwa
• stymulacji dotykowej i wzrokowej
• metoda oparta na działalności praktycznej
Formy pracy:
• indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
• makaron, ryż, barwniki spożywcze, olej, mąka ziemniaczana, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, wapno musujące w tabletkach, balsam do ciała, plastikowe i szklane butelki, słoiczki szklane, woreczki, szklane kulki.
Czas trwania:
• 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie uczestników do tematu.
2. Łączenie składników – mieszanie mąki, balsamu do ciała, oliwy i barwnika. Wyrabianie masy i formowanie jej dłońmi.
3. Wyłożenie ugotowanego i zabarwionego makaronu do misek. Spontaniczna aktywność a następnie celowe umieszczanie nitek makaronu w plastikowych butelkach.
4. Wysypanie suchego ryżu do pojemnika i ukrycie w nim szklanych kulek. Poszukiwanie ich i wyjmowanie.
5. Ułożenie foliowych woreczków wypełnionych olejem i barwnikami spożywczymi na ławce. Naciskanie kropli barwnika palcami.
6. Napełnianie butelek szklanych olejem i niewielką ilością barwnika, dodawanie wapna musującego. Obserwacja eksperymentu.
7. Napełnienie słoików wodą, dodanie barwników i kwasku cytrynowego. Dodawanie do nich niewielkiej ilości sody rozpuszczonej w wodzie. Obserwowanie eksperymentu.
8. Podziękowanie za współpracę, zakończenie zajęć.