SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH Z RODZICAMI
Data: 27.11.2018r.
Grupa wiekowa: 5, 6-latki
Temat: „Jestem zdrowy, bo zdrowo się odżywiam”
Cele główne:
• Rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych,
• Doskonalenie umiejętności potrzebnych do nauki czytania i pisania, takich jak: porównywanie i rozpoznawanie, analiza i synteza wzrokowa, identyfikowanie liter.
Cele operacyjne:
• dziecko rozpoznaje swoje imię wśród innych imion,
• rozwiązuje krzyżówkę,
• słucha uważnie wiersza dotyczącego odżywiania,
• wie, jakie produkty spożywcze są zdrowe a jakie niezdrowe,
• dokonuje analizy i syntezy wyrazów,
• dzieli słowa na sylaby; potrafi z sylab utworzyć wyrazy
• współdziała w grupie
METODY PRACY:
- podające: rozmowa, objaśnienia,
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
- pedagogika zabawy
- aktywizujące: (integracyjne, definiowania pojęć, współpracy)
Formy pracy;
- indywidualna
- praca w zespołach
- z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie- „Kasztanki”.
2. Odszukanie wizytówki (jabłuszka) ze swoim imieniem.
3. Krzyżówka. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem. Odczytanie hasła.
4. Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego” oraz rozmowa na temat jego treści ze zwróceniem szczególnej uwagi na produkty zdrowe i niezdrowe. ,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”
5. „Piramida zdrowego żywienia”- rozmowa na temat wiersza przy piramidzie zdrowego odżywiania, omówienie, wskazanie wartości odżywczych niektórych produktów.
6. „Co powinieneś jeść, aby być zdrowym”? Podział produktów na zdrowe i niezdrowe – dzieci przyklejają na talerzyki z napisami: ,,zdrowa żywność” i ,,niezdrowa żywność”.
7. Zabawa czytelnicza „Gra w sylaby”. Praca w grupach.
• Dzieci 6-letnie- Składanie kart z sylabami, tak by otrzymać słowa,
• Dzieci 5-letnie- Dzielenie nazw na sylaby, zapisanie liczby sylab obok obrazka.
8.Zabawa ruchowa „Zanieść tacę”. Ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz zręczności. Przenoszenie na tacy kubka plastikowego wypełnionego wodą tak, aby nie wylać płynu,
9.Zabawa dydaktyczna: ,,Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz?”. Nauczyciel czyta hasła prawdziwe lub nie na temat zdrowego żywienia, jeśli dzieci się z tym zgadzają – klaszczą w ręce i mówią: ,,tak, to prawda!”; jeśli się nie zgadzają – tupią nogami mówiąc: ,,nie, to nieprawda!”.
-należy jeść dużo warzyw ;
-myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem;
-spożywamy posiłki brudnymi rękami;
-jedzenie należy jeść szybko;
-brak witamin sprzyja zdrowiu;
-przed jedzenie trzeba umyć ręce;
-posiłki należy jeść powoli ;
-słodycze należy jeść w małych ilościach;
-warzywa i owoce nie mają witamin;
-nie należy jeść dużo przed snem;
-myjemy zęby raz w tygodniu;
-pożywienie należy połykać w całości;
-wystarczy jeden duży posiłek dziennie;
-orzechy to bogate źródło witamin;
-należy codziennie pić mleko i jeść nabiał;
-dzięki słodyczom nasze zęby są zdrowe;
-warzywa, owoce i produkty mleczne niszczą nasze zdrowie;
-cola niszczy zęby mleczne dzieci.
10. Taniec przy muzyce z papierowymi tackami i woreczkami. W parach-dziecko i rodzic-trzymając tacki w jednej ręce a kolegę za drugą rękę; z tackami na głowach, na zgiętym łokciu pilnując, aby tacka z woreczkiem nie spadła.
11.Rodzice proszeni są o ocenę warsztatów:
• jabłko czerwone – bardzo mi się podobało
• jabłko zielone – było dobrze
• jabłko żółte – nie podobało mi się i doklejenie jabłek do drzewa.