Numer: 39495
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolory i Kształty - scenariusz zajęć

Grupa dzieci: 3,4,5,6 - latki
Temat kompleksowy: Kształty i kolory
Temat dnia: Kolorowe przedszkole
Temat zajęcia: Doskonalimy umiejętność przestrzegania przyjętych norm i zasad obowiązujących w przedszkolu podczas zabaw dydaktycznych "Kolorowe przedszkole" z wykorzystaniem figur geometrycznych.
Cele ogólne:
• Zapoznanie i utrwalenie nazw figur geometrycznych
• Tworzenia własnych kompozycji z wykorzystaniem figur geometrycznych.
• Różnicowanie prawej strony ciała
• Segregowanie figur geometrycznych ze względu na ich kształt
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i przestrzegania wspólnie przyjętych zasad

Metody pracy:
• słowna
• czynna
• aktywizująca
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne: papierowe figury geometryczne, podpisy do obrazków, płyta cd, kolorowa apaszka, czarodziejskie pudełko, kartoniki z narysowanymi kropkami, tekst wiersza B. Forma, klej, nożyczki, zagadki.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna „Prawa ręka, noga prawa” Dziecko wskazuje prawą rękę i zakłada na nią frotkę, Śpiewa piosenkę i ilustruje jej treść ruchowo. -bierze udział w zabawie (3,4 l.)
- wskazuje prawą rękę(5,6 l.)
- zakłada frotkę na prawą rękę (3,4,5,6 l.)
- śpiewa piosenkę i ilustruje jej treść ruchem (3,4,5,6 l.)

2. „Zaczarowany worek”
- dzieci maja zawiązane oczy
Dziecko z zawiązanymi oczyma wkłada rękę do worka, w którym są figury geometryczne i wybiera jedną i nazywa figurę. -wkłada rękę do worka w którym są figury geometryczne, wybiera jedną, dotyka ją, próbuje nazwać (3,4 l.)
- określa wielkość, grubość (5,6 l.)
-potrafi dokonać analizy sylabowej (3,4 l.)

3. Segregowanie figur geometrycznych Dziecko dopasowuje wyciągniętą wcześniej przez siebie figurę do danego zbioru. Następnie przelicza ilość figur w poszczególnych zbiorach i dopasowuje do każdego zbioru odpowiednią ilość kropek
- dopasowuje wyciągniętą wcześniej przez siebie figurę do danego zbioru (3,4 l.)
- przelicza ilość figur w poszczególnych zbiorach (5,6 l.)

4. Zabawa ruchowa
„Wszyscy bawią się wesoło”
- nauczycielka mówi fragment wiersza B. Forma „Figury”
Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburyna, kiedy tamburyno przestaje grać, dzieci odszukują wśród figur rozłożonych na ziemi tej, o której mówi nauczycielka (fragmentem wiersza) i podnoszą ja do góry
- uczestniczą w zabawie biegają po sali przy dźwiękach tamburyna, kiedy tamburyno przestaje grać, odszukują nazwana przez n- la figurę (3,4,5,6 l.)

5. Sprawdzanie równoliczności zbiorów Dzieci oglądają rozłożone figury geometryczne (koło, kwadrat)
- ustalają (bez liczenia – „na oko”) których figur jest więcej
- określają, co należy zrobić, aby to sprawdzić (należy połączyć je w pary)
- łączą figury w pary i określają, których figur jest więcej, mniej, tyle samo
- łączą figury w pary (3,4 l.)
- określają, których figur jest więcej, mniej tyle samo (5,6 l.)
-cierpliwie czeka na swoją kolej (3,4 l.)

6. Zabawa ruchowa
„Których figur jest więcej” Każde dziecko otrzymuje 1 figurę geometryczną (koło lub trójkąt)
- zadaniem dzieci jest ustalenie których figur jest więcej – dzieci ustawiają się w pary) koło-trójkąt) - uczestniczą w zabawie (3,4,5,6 l.)

7. „Choinka” Dzieci na konturze choinki układają trzyelementowy rytm złożony z figur geometrycznych. Naklejają je na choinkę - układają rytm złożony z figur geometrycznych (5,6 l.)

8. „Geometryczny obrazek” Każde dziecko otrzymuje figury geometryczne i układa z nich swoją kompozycję i naklejają na kartkę. - układają z figur obrazek (5,6 l.)
-dba o estetyczny wygląd swojej pracy (3,4,5,6 l.)
-rozwija swoja cierpliwość podczas doprowadzania swojej pracy do końca(5,6 l.)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.