SCENARIUSZ ZABAW I GIER SPORTOWYCH Z UDZIAŁEM RODZICÓW I DZIECI POD HASŁEM „SPORT TO ZDROWIE” ( WYKORZYSTANIE ELEMENTÓW METODY W.SCHERBORNE I B.STRAUSS).
Wiek dzieci: 5-6 latki
Data:
Prowadząca: Marlena Szypryt
Metody: czynnego udziału dzieci i rodziców, zadań stawianych rodzicom i dzieciom do wykonania
Forma organizacyjna: zabawy i gry w zespołach dwuosobowych
Środki dydaktyczne: płyta CD, magnetofon, numerki dla uczestników zabaw, kartki dużego formatu, ołówki, plansza (punktacja), napisy z nazwami dyscyplin sportowych, kręgle, woreczki, piłki, obręcze, medale orderu uśmiechu.
Cele ogólne:
-wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną poprzez uczestnictwo w zabawach i grach sportowych;
-wyrabianie umiejętności podporządkowania się przyjętym zasadom gier opartych na ustalonych regułach z przyzwyczajaniem dzieci do przegrywania i wygrywania;
-pogłębienie stosunków społecznych między nauczycielem a rodzicami
Cele szczegółowe:
-włączy się do aktywnego udziału w zabawach i grach zaproponowanych przez nauczyciela;
-podporządkuje się przyjętym zasadom gier i zabaw;
-odczuje radość i zadowolenie ze wspólnych zabaw z rodzicami
Przebieg:
1 . Powitanie uczestników zabawą z wykorzystaniem rymowanki: „Gimnastyka”.
Dzieci z rodzicami stoją na obwodzie koła i wykonują ćwiczenia zgodnie z treścią rymowanki:
Gimnastyka- ważna sprawa, dla nas dzieci i rodziców to zabawa. Marsz w miejscu. Ręce w górę-wyciągnięcie rąk do góry. Ręce w bok-przeniesienie rąk z góry na boki. Krok do przodu- wykonanie kroku do środka koła. Przysiad-wykonanie przysiadu. Skok- wyskok z przysiadu do góry. Ręce w górę, ręce w bok krok do tyłu przysiad skok.
2 . Podanie celu spotkania.
3 . Ustalenie punktacji (kółeczka-symbole zdobytych punktów).
4 . Uczestnicy siedzą na wyznaczonych miejscach. Jury przy oznaczonym stoliku ( wybrane przez nauczyciela). Prowadząca zabaw wyjaśnia zasady pierwszej konkurencji. Zadanie polega na narysowaniu przez rodziców postaci ludzkiej. Aby zabawa była ciekawsza dzieci pomagają zawiązać oczy chustami rodzicom, tak aby nic nie widzieli. Wy- zwraca się do dzieci- możecie pomóc swoim rodzicom, żeby powstał człowiek wraz z nogami, rękami, włosami, uszami, oczami, nosem i ustami. Wolno wam używać słów takich jak: do góry, na dół, w prawo, w lewo, pośrodku, przez, za, obok. Po upewnieniu się, że uczestnicy zrozumieli zasady zabawy prowadząca daje sygnał gwizdkiem do rozpoczęcia konkurencji. Jury punktuje każdą pracę w skali od 1 do 5 uwzględniając poprawność wykonania zadania.
5 . Zabawy dramowe - naśladowanie ruchem czynności wykonywanych podczas różnych dyscyplin sportowych.
Dziecko i rodzic za pomocą gestów, ruchów całego ciała demonstruje rodzaj dyscypliny sportowej odczytanej z kartki. Jury ocenia prezentację poszczególnych par biorąc pod uwagę stopień trudności oraz oryginalność pomysłu. Przyznaje punkty od 1 do 5.
6 . Zabawa muzyczno-ruchowa z elementami metody aktywnego słuchania muzyki B.Strauss „Oh Swallow’. Dzieci z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchem czynności demonstrowane przez nauczycielkę.
7 . Z kolejnych konkurencji dowiemy się jak poradzą sobie nasze sympatyczne pary w zmaganiach sportowych. Zabawa polega na strąceniu wszystkich kręgli, za które zawodnicy otrzymują 3 punkty, za 2 strącone kręgle 2 punkty, za 1-1 punkt. Na tej samej zasadzie polega rzut woreczka do obręczy.
8 . „Złap woreczek!” - dziecko z rodzicem w parze. Na słowa wyliczanki:
Raz, dwa ja rzucę do ciebie woreczek, a ty go złap! - rodzic rzuca woreczek, a dziecko próbuje go złapać. Następuje zamiana ról. Za złapanie woreczków zawodnicy otrzymują 2 punkty.
9 . Po wszelkich emocjach sportowych zaproszenie rodziców i dzieci do zabawy relaksacyjnej pt. „Masaż pleców” -wg. W. Scherborne.
Dziecko odwrócone jest tyłem do rodzica, rodzic wykonuje masaż zgodnie ze słowami wiersza w wykonaniu nauczycielki:
Tak piszemy na maszynie
A...B...C kropka
Tak piszemy na maszynie
A....B.....C .... przecinek (lekkie uderzanie opuszkami palców)
Tutaj płynie rzeczka (całą dłonią wzdłuż kręgosłupa)
Tu przeszła pani na szpileczkach (palce wskazujące uciskają sztywno)
Potem przeszło stado koni (stukanie pięściami)
Potem przeszła szczypaweczka (lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa)
Zaświeciły dwa słoneczka (okrężny masaż dłońmi łopatek)
Spadł drobniutki deszczyk (lekkie uderzanie palcami)
Czy poczułeś dreszczyk? (dotyk szyi)
10 . Jury podlicza zdobyte przez pary punkty.
11 . Wręczenie wszystkim uczestnikom orderów uśmiechu.
12 . Pożegnanie piosenką pt. „Zabawy skończone” (B. Strauss)
Zabawy skończone
I chce nam się jeść
Żegnamy się z sobą
Adieu, bay, bay, cześć .