Numer: 39412
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Jak powstaje deszcz" - zabawy z wodą. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla przedszkolaków z wykorzystaniem laptopa i tablicy interaktywnej

Temat: „ Jak powstaje deszcz?” – zabawy z wodą.

Czas trwania: 40 min

Cele:
- tworzenie definicji i skojarzeń z wyrazem „deszcz”,
- interpretacja ruchem czynności deszczu,
- badanie zjawiska przyrodniczego „Jak powstaje deszcz”?,
- utrwalenie piosenki „Pada deszcz”,
- doskonalenie sprawności grafomotorycznej dzieci,

Przebieg zajęć:

1. „W deszczowym rytmie” – zagadki słuchowe, rozpoznawanie i nazywanie dźwięków wydawanych przez deszcz - podkład muzyczny odtwarzany na laptopie
( wykorzystanie plików dźwiękowych ).
2. „ Co to jest deszcz?” – burza mózgów.
3. „ Duże deszcze i małe deszczyki” – rozmowa z dziećmi nt. rodzajów deszczu,
prezentowanie przez zespoły dzieci obrazków przedstawiających „różne deszcze” wydrukowanych z komputera w domu z pomocą rodziców – tworzenie zespołów.
Następnie każdy zespół po krótkim przygotowaniu się interpretuje ruchem czynności deszczu: np. I zespół – mżawka ( cichy bieg na paluszkach), II zespół - ulewa (głośny bieg i mocne tupanie) itp.
4. Przeprowadzenie doświadczenia: „Jak powstaje deszcz”.
Nauczyciel wlewa do dużej (szklanej) miski gorącą wodę i przykrywa ją folią, dzieci obserwują jak para wodna wewnątrz naczynia unosi się do góry, następnie skrapla się i kropelki wody spadają. Swobodne wypowiedzi na temat obserwacji i nawiązanie do powstawania deszczu w przyrodzie.
5. Oglądanie i omawianie prezentacji Power Point „Jak powstaje deszcz?” na tablicy interaktywnej wyszukanej w Internecie.
6. „Pada deszcz"– dzieci śpiewają i rysują na kartkach oraz na tablicy interaktywnej różne „deszcze” za pomocą małych prostych kreseczek.
7. „Deszczowa pogoda” – próby tworzenia plakatu plastycznego lub multimedialnego.

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak powstaje deszcz, poznają rodzaje deszczu, Wszystkie etapy powstawania deszczu zostały pokazane na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem programu do prezentacji. Każde dziecko będzie miało możliwość podejścia w trakcie zajęć do tablicy i wykonania ćwiczenia: rysowania kresek prostych i ukośnych z przestrzeganiem kierunku – od lewej strony do prawej. Podczas tworzenia plakatu plastycznego dzieci mogą wykazać się inwencją i kompetencjami twórczymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.