Numer: 39387
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego powinniśmy porządkować zabawki? - ustalamy zasady w naszej grupie. Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
-Stwarzanie sytuacji sprzyjających swobodnemu wypowiadaniu się w związku ze słuchaniem utworu literackiego i wykonywanymi czynnościami
-Kształtowanie umiejętności porządkowania obiektów według ustalonych kryteriów oraz definiowania pojęć
-Wdrażanie dzieci do dbania o ład i porządek w sali
-Nabywanie umiejętności współdziałania w grupie i przestrzegania wspólnie przyjętych umów

Cele operacyjne(dziecko...)
-wypowiada się na zadany temat i spontanicznie
-formułuje wypowiedzi kilkuzdaniowe
-dzieli się doświadczeniami i przeżyciami
-dostrzega różnice między zabawkami i przedmiotami
-grupuje przedmioty według określonych kryteriów
- uczestniczy w tworzeniu zasad zachowania
-akceptuje ustalone zasady i stosuje się do nich
-przestrzega umów dotyczących odkładania zabawek w wyznaczone miejsce
-używa zabawek zgodnie z ich przeznaczeniem
-przełamuje nieśmiałość w stosunku do swoich kolegów
-współdziała w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Metody:
-czynne; zadań stawianych do wykonania ,samodzielnych doświadczeń
-słowne; rozmowa, wiersz, instrukcja
-percepcyjne; obserwacja ,pokaz
-metoda E.Gruszczyk-Kolczyńskiej
-metoda Kinezjologii edukacyjnej P.Dennisona
-metoda Pedagogiki Zabawy
-techniki twórczego myślenia :„Burza mózgów”, „Lista atrybutów”
Środki dydaktyczne:płyta CD utwory z KLANZY „ Polka Trisch-Trasch”J.Straussa ,indywidualne karty pracy, kartonowy dom symbolizujący przedszkole ,hasła , małe ilustracje , gazety, naklejki, plansze i sylwety do pracy w grupach


Przebieg:
-1.zabawa ruchowa przy muzyce :„Powitanie” (według pedagogiki zabawy)
2.Ćwiczenia według P.Dennisona : „ Punkty na myślenie”, „ Kapturek myśliciela”, „Leniwe ósemki”
3.Zabawa „Bałagan” przy muzyce(według KLANZY )W rytm poleczki dzieci targają stopami gazetę na małe kawałeczki. Następnie zgodnie z rytmem muzyki poruszają się na czworakach i rozdmuchują kawałki papieru.
4.Słuchanie wiersza G.Kasdepke „Pan Bałagan” .Rozmowa kierowana na temat wiersza i sytuacji w sali.
„Burza mózgów” -Szukanie rozwiązania co może się zdążyć gdy zabawki są porozrzucane .Wysnucie wniosków jakie niebezpieczeństwo mogą stwarzać rozrzucone przedmioty Podjęcie decyzji : jest bałagan , trzeba posprzątać.
6.„Porządkujemy zabawki”-zabawa dydaktyczna. Nauczyciel ustawia na stole w szeregu kilka różnych przedmiotów : służących do zabawy i nauki ( maskotka, piłki, książki, długopis, samochodzik),twarde i miękkie (klocki, piłkę z gąbki, książkę, misia ,szmacianą lalkę) duże i małe(dużą i małą piłkę, książkę, misia, samochodzik).Dzieci nazywają przedmioty, mówią do czego służą. Następnie odwracają się od stolika a nauczyciel zabiera jeden przedmiot. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie , czego brakuje. Na zakończenie dzieci z nauczycielem wspólnie segregują i układają zabawki w Sali.
7.„Moja ulubiona zabawka jest....” -wymyślanie określeń opisujących zabawkę
8.”Gdzie bałagan, a gdzie ład?”-praca w zespołach .Układanie na podanych planszach ( regały z półkami )sylwet przedmiotów.
9.Ekspresja ruchowa przy muzyce:” Zamień się w zabawkę”.
10. .”Popsuta zabawka”-praca indywidualna z wykorzystaniem zróżnicowanych kart pracy
-doklejenie brakującej części zabawki
-zaznaczenie niepasującego elementu do podanej zabawki
-dobranie do pary - popsutej zabawki i takiej samej naprawionej
-ułożenie z elementów wybranej zabawki
11.”Nasze zasady”-Na tablicy przypięty jest kartonowy dom symbolizujący przedszkole. Dzieci podają propozycje dotyczące tego, co gwarantuje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w przedszkolu np.
Wspólne układanie zabawek w wyznaczone miejsce , dbanie o zabawki i inne. Dzieci wyszukują ilustracje pasujące do wypowiedzi i razem przyklejają hasło na sylwecie.
„Podpisuję się pod ustalonymi zasadami”- na znak zgody , każde dziecko pieczętuje palec umoczony w farbie – zawiera umowę „Sprzątamy zabawki po skończonej zabawie”.
12. „Termometr”- podsumowanie zajęcia
Na termometrze narysowanym na dużym arkuszu papieru dzieci umieszczają naklejki ( w zależności od stopnia zadowolenia) –jeśli zabawy się podobały naklejki umieszczają wysoko na skali, a jeśli nie – nisko.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.