KONSPEKT ZAJĘĆ
ROK SZKOLNY 2018/2019
Prowadząca: Irena Banaś
Data: 12.02.2019
Grupa: Słoneczka
Temat kompleksowy: Warsztaty
Temat i metoda zajęć: Dzień Bałwana
Cele zajęć:
Cel ogólny:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych.
2. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele szczegółowe – dziecko:
1. W skupieniu słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści.
2. Potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce.
3. Dodaje i odejmuje w zakresie 10.
4. Potrafi współdziałać w grupie
Metoda:
1. Słowna
2. Oglądowa
3. Działań praktycznych
Formy:
1. Grupowa
2. Indywidualna
Sposoby różnicowania metod i form pracy:
Indywidualizacja pracy z podziałem na grupy wiekowe.
Środki dydaktyczne: bałwanki z cyframi (od 0 do 9), duże sylwety bałwanów w różnych kolorach, paski kolorowej bibuły, tablica demonstracyjna, płyta CD, artykuły spożywcze, waciki, klej, farby, kolorowy papier
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie zaproszonych gości.
2. Przekazanie iskierki przyjaźni.
3. Przeliczanie dzieci w kole.
4. Wysłuchanie zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?” – czytanej przez rodzica.
Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary, jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie?
5. Rozmowa na podstawie wysłuchanej zagadki – opiszcie jak wyglądał bałwan, co jest potrzebne aby ulepić bałwanka? Jaką pora roku lepimy bałwana? Co po kolei trzeba zrobić, aby go ulepić?
6. Zabawa pt. „Mały bałwanek” – przy piosence.
7. Zabawa pt. „Lepimy bałwanka” – rodzic wybiera ilość kulek a dziecko przelicza.
8. Zabawa pt. „ Padające śnieżynki” – rodzic jest chmurką a dziecko śnieżynką – rodzic inspiruje ruchem dziecko do działania.
9. Zabawa pt. „Czarny Bałwanek” – dzieci i rodzice poruszają się po Sali wymieniając się kartami na hasło „STOP” szukają pary z taką samą kartą. Osoba bez pary wykonuje polecenie.
10. Zabawa pt. „Radiotelefon” – siedzimy w kręgu każdej osobie przyporządkowana jest liczba. Zabawę rozpoczyna prowadzący – Tu liczba 1 wzywa liczbę 5.
11. Lepienie bałwana z podziałem na grupy I grupa lepi bałwanka z maki ziemniaczanej i oleju, II grupa lepi bałwana za pomocą farby i tik – palców, III grupa lepi bałwana z płatków kosmetycznych i kolorowego papieru.
12. Podsumowanie zajęć: dzieci i rodzice mówią jaka zabawa najbardziej im się spodobała.