Opracowała: Katarzyna Karwowska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Od ziarenka do bochenka .
Cele ogólne :
- budzenie szacunku do pracy ludzkiej;
- zapoznanie dzieci z historią powstawania chleba, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza, piekarza w wytwarzaniu pieczywa;
- wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe określenia: młyn, kombajn.
Cele szczegółowe: (dziecko)
- jest przekonane o celowości uprawy zbóż;
- zna trudne i specyficzne warunki pracy rolnika, młynarza i piekarza;
- rozumie konieczność uprawy żyta, z którego wypieka się chleb;
- rozumie znaczenie postępu technicznego;
- uważnie słucha i odpowiada na pytania wykorzystując treść utworu i swoją wiedzę;
- potrafi wymienić etapy procesu powstawania mąki i chleba- układa historyjkę obrazkową;
- potrafi powiedzieć do czego potrzebna jest mąka,
- potrafi określić wygląd ( kolor) różnego gatunku pieczywa;
- chętnie uczestniczy w zabawach;
- umie przeczytać i przegłosować swoje imię;
- potrafi ułożyć z liter wyraz lato.
Metody:
- czynna: karta pracy
- oglądowa: - pokaz ilustracji przedstawiających pracę piekarza, rolnika, młynarza, oraz maszyn rolniczych,
- słowna: pogadanka, instruktaż słowny
Formy pracy:
- praca z całą grupą ;
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne :
Magnetofon, płyta Cd,
ilustracje przedstawiające pracę piekarza, rolnika, młynarza (historyjka obrazkowa).
Plansze z różnymi urządzeniami rolniczymi, kartki z obrazkami przedmiotów, pieczywo różnego rodzaju.
Przebieg zajęcia:
1. Wspólne zaśpiewanie piosenki: ,, Po łąkach chodzi lato”.
2. Słuchanie wiersza Bogusława Szut ,, Pieczywo”.
Skąd, na stole, smaczny chlebek?
Rolnik sieje ziarno w glebę .
(Gleba to jest ziemia czarna, w której rośnie zboże z ziarna).
Kiedy zboże jest dojrzałe, rolnik kosi je z zapałem,
potem młóci, w swych maszynach i wywozi plon do młyna.
Młynarz, w młynie, ziarno miele, białej mąki robi wiele.
Z mąką trafia do piekarza, który ciasto, z niej wytwarza.
Z ciasta robi: chleb, rogale...W piecu piecze je wytrwale.
Jest pieczywo! ślinka leci. Więc, smacznego , drogie dzieci !
3. Krótka rozmowa z dziećmi na podstawie ich doświadczenia-
( burza mózgów) oraz na temat treści wiersza.
- O czym jest ten wiersz ?
- Kto pracuje wytrwale by mógł powstać chleb?
- Co robi rolnik?
- Gdzie pracuje piekarz?
- Co on wypieka?
4. Zaprezentowanie dzieciom ilustracji przedstawiających różne prace polowe.
Zanim człowiek wynalazł chleb, musiał nauczyć się uprawy zbóż. Pierwsi ludzie zaczęli uprawiać ziemię, a więc stali się rolnikami około 10 – 12 tysięcy lat temu. Początki rolnictwa oznaczają siew i zbiór ziaren zbóż. Towarzyszyły temu pierwsze próby wypieku chleba. Chleb jest bowiem produktem ze zmielonego zboża.
6.Omówienie etapów powstawania chleba ( rozmowa kierowana) oraz pracy ludzi różnych zawodów zaangażowanych w wypiek chleba, ułożenie historyjki obrazkowej, nadanie jej tytułu „Od ziarenka do bochenka”
- siew,
- wzrost zbóż ( ich pielęgnacja),
- żniwa,
- produkcja mąki z ziaren,
- pieczenie chleba z mąki,
- sprzedaż chleba w piekarniach.
7. Zabawa ruchowa: ,, Na dźwięk tamburina stajemy w bezruchu”.
8. Wspólne rozwiązywanie zagadek:
-Słońce go budzi, słońce żegna,
gdy praca kończy się powszednia.
Smak tego trudu czujesz w chlebie,
ten trud dla wszystkich i dla ciebie. ( rolnik)
- Ma biały czepek, białe ubranie,
nocą zajmuje się wyrabianiem.
A co wyrobi upiecze smacznie
i odda ludziom nim dzień się zacznie. (piekarz)
- Bywa okrągły, podłużny bywa
piekarz go z pieca wydobywa. (chleb)
9. Oglądanie różnego rodzaju pieczywa. Wspólna degustacja.
10. Praca indywidualna- karta pracy. Ułożenie z rozsypanki literowej wyrazu: LATO.