SCENARIUSZ ZAJECIA
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE IX
/z zakresu edukacji matematycznej/
Data zajęcia: 14.11.2018r.
Grupa: 6-latki
Prowadząca: Magdalena Marinković
Miejsce: Publiczne Przedszkole Nr1 im.”Leśnych Skrzatów”
Temat: Zabawa matematyczna: „Umiem liczyć i klasyfikować”.
Treści programowe:
- klasyfikowanie przedmiotów pod względem kilku cech jakościowych
- porównywanie liczebności zbiorów poprzez liczenie ich elementów
- umiejętne odczytywanie oznaczeń i symboli
- rozpoznawanie cyfr
Treści z podstawy programowej: nr IV.9,11,12,14,15,16.
Cel główny:
- rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie: liczenia, numerowania, klasyfikowania, porównywania, orientacji w przestrzeni.
Cele operacyjne: (dziecko...)
- rozróżnia i nazywa podstawowe figury geometryczne płaskie - koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt
- rozumie sens informacji podanych w formie symboli kodu Dinescha
- potrafi klasyfikować klocki wg cech jakościowych
- porównuje, liczy i dopasowuje odpowiednią cyfrę do zbioru
- tworzy szeregi malejące i rosnące
- zna cyfry w zakresie 1-10
- zna dni tygodnia
- zna strony: prawa, lewa
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Forma pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: klocki Dinescha, kod Dinescha, 4 obręcze, cyfry 1-10 /cztery zestawy/, karta pracy, klej, wycięte figury geometryczne, 8 zestawów zbiorów figur, kartoniki z nazwami dni tygodnia /oznaczonymi kropkami/, tamburyno
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci i wprowadzenie do zajęcia.
2. Zabawa z klockami i kodem Dinescha – zadaniem dzieci jest odnaleźć figurę geometryczną spełniającą dane warunki /wyznaczone przez kod/ i podnieść ją lewą lub prawą ręką.
3. Wykonywanie zadań w czterech zespołach /podział na zespoły poprzez wylosowanie jednej cyfry i ustawienie się przy właściwej obręczy/:
a) Tworzenie zbiorów figur wg ustalonych kryteriów /wg wylosowanej cyfry i kodu Dinescha/ - przeliczanie elementów, porównywanie zbiorów, określanie gdzie jest najmniej/najwięcej.
b) Układanie nazw dni tygodnia wg właściwej kolejności /zgodnie z ilością umieszczonych kropek/ i numerowanie.
c) Układanie zbiorów figur geometrycznych w serie rosnące i malejące.
4. Zabawa ruchowa „Dni tygodnia”
5. Praca indywidualna – wypełnianie karty pracy „ Naklej o jeden mniej niż wskazuje cyfra” – naklejanie w tabeli wyciętych figur geometrycznych płaskich zgodnie z wytycznymi.
6. Zakończenie zajęcia: pochwała dzieci i podziękowanie za aktywność na zajęciu.