Scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem programu KIDSMART
1.Temat zajęć edukacyjnych: Cztery pory roku dookoła nas
2.Etap edukacyjny: przedszkole, grupa dzieci 6-letnich
3.Cele ogólne:
a.wiadomości:
- utrwalenie nazw oraz charakterystycznych cech pór roku
- zdobycie wiadomości o zwyczajach zwierząt występujących w przyrodzie w różnych porach roku
b. umiejętności:
- doskonalenie umiejętności czytania w obrębie poznanych liter
- wspomaganie rozwoju procesów analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej
- nabywanie umiejętności pracy z komputerem
c.postawy:
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
- wyzwalanie aktywności i twórczego myślenia
- wdrażanie do współdziałania w grupie
4.Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozwiązuje krzyżówkę i odczytuje hasło
- wymienia nazwy pór roku
- określa charakterystyczne cechy pór roku
- dobiera podpisy do obrazków
- twórczo myśli i działa w różnych zabawach
- chętnie odpowiada na pytania N
- chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach
5.Formy pracy:
- zbiorowa aktywność jednolita, zróżnicowana
- indywidualna aktywność jednolita
6.Metody:
- słowne: rozmowa, żywe słowo
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka
- oglądowe: obserwacja, pokaz
7. Środki dydaktyczne:
- diagram krzyżówki
- hasła do krzyżówki
- obrazki przedstawiające pory roku
- podpisy do obrazków
- instrumenty
- dwuczęściowe puzzle do zabawy ruchowej
- magnetofon
- tabliczki z napisami TAK, NIE
- komputer z programem KIDSMART ( Naukowy domek Felka: kręcenie filmu, pory roku nad stawem pod dębami)
8.Czas realizacji: 40 min
9.Przebieg:
1. Rozwiązywanie krzyżówki jako nawiązanie do tematu zajęć; dzieci uzupełniają diagram krzyżówki podpisami do obrazków.
POMIDOR KURA
DOM OKO
RAKIETA FOKA
DYM UL
Dzieci odczytują hasło: PORY ROKU.
2. Dzieci wymieniają pory roku z zachowaniem kolejności: wiosna, lato, jesień, zima. Dobierają obrazki do odpowiedniej pory roku i podpisy do nich. Rozmowa przy obrazkach.
3. Praca z komputerem:
- układanie obrazków pór roku według kolejności( naukowy domek Felka; kręcenie filmu),
- charakterystyka krajobrazu w różnych porach roku, zwierzęta(naukowy domek Felka; pory roku nad stawem pod dębami)
4. Zabawa ruchowa „Pory roku”. Dzieci podzielone na 4 grupy odpowiadające porom roku. Każdej porze roku jest przyporządkowany inny instrument:
wiosna- trójkąt
lato- tamburyn
jesień- grzechotka
zima- bębenek
Dzieci słuchają na jakim instrumencie gra nauczycielka, jeśli jest to trójkąt tańczą dzieci z grupy wiosna, jeśli tamburyn- dzieci z grupy lato itd.
5. Rozmowa na temat aktualnej pory roku
- jak nazywa się aktualna pora roku
- jak wygląda świat zimą
- jak bawią się dzieci w czasie zimy
6. Praca z komputerem:
- układanie i omówienie historyjki obrazkowej o bałwanku
(naukowy domek Felka; kręcenie filmu).
7. Zabawa ruchowa „Do pary”. Każde z dzieci otrzymuje jedną część z dwuelementowych puzzli. Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce odszukują parę i dobierają się tak, aby powstał obrazek z puzzli.
8. Praca przy stoliczkach. Dzieci podchodzą do stoliczków, gdzie leżą obrazki z emblematami symbolizującymi porę roku i rozsypanka sylabowa. Zadaniem dzieci jest ułożenie podpisów do obrazków np. bał – wan, san – ki, pił – ka, bra – tek, bo – cian, lo – dy, lis – tek itd.
9. Zabawa „Prawda czy fałsz” jako podsumowanie tematu. Dzieci słuchają różnych zdań o porach roku prawdziwych i fałszywych. Reagują na nie podnosząc odpowiednią tabliczkę z napisem TAK lub NIE
a) wiosną jeździmy na łyżwach
b) latem lepimy bałwana
c) przysmakiem sikorek jest słonina
d) zimą z nieba pada oranżada
e) wiosną przylatują do nas bociany
f) jesienią zbieramy grzyby
g) latem mocno grzeje słońce
h) zimą rzucamy się śnieżkami
i) jesienią z drzew spadają gwiazdy
j) wiewiórki zbierają zapasy na zimę
10. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”- masaż pleców.
Świeci gwiazdka rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków promieniście
Gwiazdek sto
stukanie opuszkami palców po całych plecach
Skaczą dzieci hop, hop, hop
dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada
Tu choinka,tam choinka palcami rysują choinkę od góry do dołu
A tu uśmiechnięta minka
zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego
W białym śniegu
dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki
energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół
A w tych sankach dwa bałwanki wszystkie palce złożone w dzióbek wystukują kółka
10. Komentarz metodyczny: W zależności od potrzeb część główną zajęcia można wzbogacić o treści związane z aktualną porą roku.
11. Literatura:
Marta Bogdanowicz, Rymowanki- przytulanki, Gdańsk 2002
Jolanta Skwarek, Ćwiczenia w czytaniu [w:] Wychowanie w przedszkolu 1/1996
Jadwiga Pytlarczyk, Z radością w świat. Program wychowania w przedszkolu, Warszawa 2007