SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA
DLA DZIECI 5-6 LETNICH
DATA: 30. 10. 2018r.
PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Wieje i pada".
TEMAT ZAJĘCIA: "Komputer przyjaciel czy wróg?"Kształtowanie świadomości w zakresie edukacji informatycznej i odpowiedzialnego korzystania z mediów .
CELE OGÓLNE:
uwrażliwienie na zagrożenia związane nadmiernym używaniem komputera oraz mediów: telewizji i Internetu;
CELE OPERACYJNE:dziecko
wie co to jest komputer i sieć internetowa;
wie, jakie zagrożenia wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z komputera i internetu;
wie do czego może być potrzebny komputer i internet;
potrafi wskazać atrakcyjne zajęcia będące alternatywą dla gier komputerowych i telewizji;
reaguje na sygnały słuchowe;
jest aktywne podczas zajęć;
METODY:
Metody aktywizujące: edukacja przez zabawę,
Metody podające: instruktaż, objaśnienie, opowiadanie nauczyciela- inscenizacja z wykorzystaniem pacynki
FORMA: zbiorowa, indywidualna,
CZAS TRWANIA: ok. 30 min
POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Przebieg zajęć:
1. Zgromadzenie dzieci na dywanie, przywitanie piosenką "Wszyscy są.."
Przypomnienie zasad zachowania na zajęciach- odwołanie do kodeksu obrazkowego oraz uzupełnienie grupowego kalendarza daltońskiego.
2. Wprowadzenie do zajęć – zagadki dotykowe.
Nauczycielka prosi chętne dzieci o rozpoznanie dotykiem przedmiotu znajdującego się w pudełku. Po dokonanej próbie przedmiot zostaje umieszczony w obręczy, a dzieci opisują do czego on służy.
(myszka, pendrive, karta SD, dysk przenośny, płyta, kabel komputerowy, itp.)
N: - Z czym związane są te wszystkie przedmioty?
- Kto z was ma dostęp do komputera w domu?
- W jaki sposób z niego korzystacie? Do czego on jest wam potrzebny?
3. Zabawa dydaktyczno – ruchowa z elementem orientacyjno – porządkowym "Prawda czy plotka"
Nauczycielka prosi dzieci o zastanowienie się do czego służy komputer, telefon, internet, zaprasza dzieci do zabawy ruchowej. Kiedy n-l wygrywa rytm na tamburynie dzieci poruszają się we właściwy sposób na dywanie. Kiedy przestaje grać wypowiada stwierdzenie prawdziwe lub fałszywe a dzieci odpowiednio reagują (prawda – pajacyki, fałsz – stanie na baczność)
N: - Komputer może służyć do pracy rodzicom.
- Komputer służy do przytulania.
- Przy pomocy komputera uczymy się ciekawych rzeczy.
- Telefonem przybijamy gwoździe.
- Za pomocą telefonu kontaktujemy się z osobami bliskimi.
- Przez internet możemy skontaktować się ze znajomymi.
- Z internetu zdobywamy różne ciekawe informacje.
- W internecie można znaleźć ciekawe gry i programy.
- Przez internet robimy zakupy.
- Internet może służyć do oszukiwania innych ludzi.
4. Inscenizacja z wykorzystaniem pacynki.
Dzieci wracają na swoje miejsca, nauczyciel zauważa że z pudła wydobywają się jakieś dźwięki.
Rozpoczyna zabawę inscenizacyjną z pacynką na ręce i komputerem ustawionym na pudle.
"Mam komputer super nowy
z monitorem kolorowym
klawiaturą stacją dysków
i malutką zwinną myszką
Mój komputer, mój komputer
On jest super, on jest super,
on najlepszym jest kolegą,
nie potrzeba mi innego
Mój komputer , mój komputer......
A. Ktoś mnie woła, Kasiu, Kasiu!Niech sobie woła, nie potrzebuję kolegów ani koleżanek. Mam przecież swój komputer! Mój komputer....mój komputer! Joooolu, Staaaaasiu! Nie mam czasuuuuu! Idźcie sobie! Ja tu dużo ciekawsze rzeczy robię!
B. Teraz dzwoni kumpel Tomek, muszę znów wyciszyć dzwonek, będzie myślał, że mnie nie ma! Mój komputer, mój komputer, on jest super, on jest super... Tyle fajnych gier w nim mam. W którą zagrać nie wiem sama! Mój komputer mój komputer!
C. O odzywa się na Necie nowy kumpel Wojtuś. Poznałam go w Sieci. Internecik kocham sczesze, przyjaciołom z neta wierzę choć żadnego nie widziałam. Wojtuś? Cieszę się, że klikasz, trochę dziwne że o adres mój wciąż pytasz. Ale dobrze już podaję. Złota 6, tuż za Zielonym Gajem. Dobrze dam ci znać kolego gdy nie będzie taty mego.. Mamy w domu kosztowności, .....tak niedługo jedziemy w gości,.... no niestety nas nie będzie. Innym razem ...no niech będzie. Nie udało się umówić. Trudno, znowu będzie trochę nudno bo kolega się wyłączył... Czas na gierkę, to jest pomysł!
D. Mamo ,tato dajcie spokój, wciąż wołacie mnie, gderacie i pograć nie pozwalacie. Przecież nie robię nic złego , tylko korzystam z komputera mojego. Mamo , tato nie wołajcie. Zaraz kończę, zaczekajcie!
Mój komputer, mój komputer, on jest suuuper, on jest suuuuuper!!!
E. Już na polu się ściemniło, jakoś mi się źle zrobiło, głowa boli , myśleć gorzej. Co tu robić, kto pomoże. Mamo ratuj źle się czuję, gorzej myślę i funkcjonuję. No i gdzie są przyjaciele, czemu nikt nie woła mnie. Jakoś smutno się zrobiło no i źle. Kto mi powie co się dzieje? Pójdę spać to może minie i wydobrzeję...
Pacynka kładzie się do łóżka, a nauczycielka rozpoczyna rozmowę kierowaną?
- Czy Kasia dobrze postępowała używając swojego komputera?
- Co Kasia zrobiła kiedy wołali ją koledzy i koleżanki?
- Czy Kasia powinna zdradzać swój adres koledze poznanemu w internecie? Dlaczego?
- Dlaczego Kasia źle się poczuła?
- Co Kasia powinna zrobić aby lepiej się poczuć?
- O czym Kasia powinna pamiętać korzystając z internetu?
- Czy Kasia powinna korzystać z internetu bez wiedzy swoich rodziców?
5. Zabawa ruchowa "Informacje w sieci"
Dzieci są informacją dla Kasi napływającą z różnych stron świata do różnych komputerów, jak odpowiedzialnie korzystać z komputera i Internetu. Dywaniki na których siedzą dzieci do komputery do których te informacje mają dotrzeć. Dzieci podczas piosenki "Fajnie w internecie" dzieci wędrują między dywanikami – komputerami przenosząc informacje, kiedy piosenka przestaje grać kucają zakrywając rękoma głowę co oznacza komputer wypięty z sieci.
6. Podsumowanie zajęć – "Rady dla Kasi"
Pacynka budzi się z drzemki:
A. Mój komputerku, gdzie jesteś muszę się z Tobą przywitać, tak długo nie grałam i nie korzystałam z Internetu.... A co to jakaś ważna wiadomość, ale od kogo , napisane że od mądrych dzieci na całym świecie. Muszę przeczytać...
Abyś bezpiecznie korzystała z komputera musisz pamiętać o tym aby:
1. Zawsze pytać rodziców o pozwolenie na korzystanie z komputera, telewizora i granie w gry.
2. Grać tylko wtedy gdy rodzice są w pobliżu.
3. Korzystać z komputera, telewizora, tabletu czy telefonu tylko tyle ile pozwolą rodzice.
4. Wyłączyć grę od razu gdy czas na zabawę z komputerem mija.
5. Nigdy nie zdradzać ważnych informacji o sobie i o rodzinie osobom poznam w Sieci.
6. Wymyślić dla siebie inne fajne zabawy bez używania w nich , komputera, komórki czy tabletu.
B. Jakie to wszytko mądre. Teraz wiem co mam robić, muszę się tego nauczyć i przede wszystkim przerosić rodziców i kolegów za swoje postępowanie. Tylko mam jeden bardzo duży problem – nie wiem co mogłabym ciekawego robić? Nie wiem jakie mogą być ciekawe zajęcia i zabawy z wyjątkiem tych na komputerze, zapomniałam już jak inaczej mogę się bawić, kto mi pomoże?
Mamusiu , tatusiu gdzie jesteście? Musze z wami porozmawiać?
Nauczyciel chowa pacynkę i zwraca się z prośbą do dzieci aby wymyśliły w jaki ciekawy sposób może Kasia spędzać wolny czas. Po kilku propozycjach nauczycielka zaprasza dzieci do narysowania obrazków obiecując że będą one stanowiły podpowiedź dla Kasi oraz wszystkich innych dzieci, które się nudzą i nie wiedzą jak spędzać wolny czas.
7. Wykonanie pracy plastycznej pt." Sposób na nudę".
Przed drugim śniadaniem zaproszenie dzieci do opowiedzenia o swoich rysunkach i przedstawionych propozycjach. Stworzenie książeczki grupowej pt. "25 sposobów na nudę w domu".