Scenariusz spotkania logopedy szkolnego z rodzicami
1. Temat: Jak motywować dzieci do systematycznych ćwiczeń w domu?
2. Cele spotkania:
Rodzice wiedzą:
- jakie są etapy rozwoju mowy dziecka
- jakie są sposoby motywowania dziecka do ćwiczeń w domu
- co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u logopedy
3. Metody:
- słowna
- ćwiczeniowa
- oglądowa
4. Przebieg spotkania:
a/ powitanie
b/ przedstawienie planu przebiegu spotkania
c/ okresy rozwoju mowy wg Leona Kaczmarka:
- okres melodii
pierwszy rok życia- głużenie, gaworzenie, echolalia, pierwsze wyrazy
- okres wyrazu
drugi rok życia- dziecko rozumie coraz więcej słów, zasób słownictwa się poszerza, pojawiają się samogłoski i podstawowe spółgłoski, występują onomatopeje
- okres zdania
drugi, trzeci rok życia, następuje rozkwit mowy, dzieci budują zdania proste i złożone, zaczynają opowiadać
- okres swoistej mowy dziecięcej
do siódmego roku życia-
a/ dziecko 3-letnie potrafi wypowiadać większość głosek w izolacji, w mowie wiązanej często zastępuje je łatwiejszymi, najczęstsze błędy językowe w tym wieku to opuszczanie sylab, przestawianie głosek, tworzenie nowych wyrazów, zastępowanie głoski /f/ głoską /h/, głoska /r/ może być wymawiana jako /l/, /ł/,/j/
b/ dziecko 4-letnie może fizjologicznie seplenić, może nie wymawiać głoski /r/, jego mowa może być hiperpoprawna
c/ dziecko 5-letnie w mowie potocznej może seplenić, ale jego wypowiedzi uwzględniają kolejność wydarzeń
d/ dziecko 6, 7- letnie powinno wymawiać poprawnie wszystkie dźwięki, dokonuje syntezy i analizy głoskowej, wyodrębnia głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
d/ co powinno skłonić rodzica do wizyty z dzieckiem u logopedy?
- przedwczesny poród
- problemy neurorozwojowe
- wykazywanie nieprawidłowego napięcia mięśniowego
- późne podnoszenie główki, późne siadanie, późne chodzenie
- kłopoty ze ssaniem i połykaniem
- nieprawidłowa reakcja na dźwięki z otoczenia
- mała aktywność głosowa
- nieprawidłowa budowa narządów mowy, np języka, podniebienia
- zbyt długo dziecko było karmione butelką lub ssało smoczek
- dziecko jest nadruchliwe
e/ jak motywować dziecko do systematycznej pracy w domu?
- stała pora ćwiczeń
- ćwiczymy krócej, ale częściej
- uczymy się przez zabawę
- uczymy się przy okazji
- ćwiczymy razem z dzieckiem
- wykazujemy cierpliwość i konsekwencje
- stosujemy system motywacyjny /np. żetony, pochwały/
- ćwiczenia wykonujemy systematycznie każdego dnia , przynajmniej po 10 minut
- staramy się współpracować z logopedą, w celu ujednolicenia kierunku działań
f/ przykładowy zestaw ćwiczeń narządów artykulacyjnych
- cmokanie
- parskanie
- kląskanie
- dotykanie językiem nosa
- dotykanie językiem brody
- oblizywanie ust językiem
- dotykanie każdego zęba za pomocą czubka języka
- rulonik z języka
- dzióbek z ust
- przesadny uśmiech
- zagryzanie delikatne wargi górnej i dolnej
g/ przykładowy zestaw ćwiczeń oddechowych:
- chuchanie na dłonie
- zdmuchiwanie płomienia świecy z różnych odległości
- wprowadzanie w ruch wiatraczka
- prowadzenie piłeczki ping-pongowej za pomocą strumienia powietrza
- przenoszenie kuleczek z bibuły za pomocą słomki
h/ Wspólne z rodzicami wykonanie środka dydaktycznego do ćwiczeń oddechowych / ulepienie z plasteliny toru , przyklejenie go na arkusz papieru, prowadzenie piłeczki ping-pongowej za pomocą strumienia powietrza lub słomki po przygotowanym torze tak, by piłeczka nie wypadła z toru.
i/ wręczenie rodzicom własnoręcznie przygotowanych folderów, na których znajdzie się wszystko to, o czym mówiliśmy podczas spotkania.
j/ zakończenie spotkania
-