KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: „Segregujemy odpady”.
CELE:
KSZTAŁCĄCE:
• wzbogacanie i utrwalanie wiedzy na temat zasad segregacji odpadów,
• wykorzystywanie nabytej wiedzy przy zadaniach, odpowiadaniu na pytania.
WYCHOWAWCZE:
• wdrażanie wychowanków do współpracy w grupie i w parach,
• kształtowanie postawy proekologicznej, zachęcanie do segregacji odpadów i dbania o środowisko.
CELE SFORMUŁOWANE W JĘZYKU UCZNIA
• na dzisiejszych zajęciach utrwalisz sobie zasady postępowania z odpadami/śmieciami.
KRYTERIA SUKCESU:
• wylosowane odpady posegregujesz do właściwych pojemników (ćwiczenie wykonane dwa razy).
DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU POPRAWĘ EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA:
• wyszukiwanie /zakreślanie w treści wyrazów wskazanych przez nauczyciela.
Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, w parach.
Metody: słowna, wyjaśnianie, pokaz, zadania do wykonania, hexy, techniki OWRU.
Środki dydaktyczne: karty pracy, plansze z zasadami segregacji odpadów, znak recyklingu, wydrukowane kolorowe kosze na odpady, ilustracje odpadów, rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier, kosze na odpady wykonane z brystolu, różne rodzaje odpadów, klej, przybory do pisania, hexy, wiersz „Segregujcie śmieci”, wiersz „Historia o całkiem zwykłych butelkach”.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Powitanie wychowanków.
2. Przedstawienie tematu zajęć, celów zajęć sformułowanych
w języku ucznia.
Część główna:
1. Wprowadzenie do tematu, odczytanie wiersza „Historia o całkiem zwykłych butelkach”. Ćwiczenie z hexami – uczniowie podają skojarzenia ze słowami „odpady/śmieci”. Po zakończonej następuje podsumowanie i przypomnienie zasad segregacji na konkretnych przykładach.
2. Zabawa – odgadywanie i segregowanie odpadów wylosowanych z worka (nauczyciel losuje dzieci przy pomocy patyczków).
3. Praca w grupach – wyszukiwanie w tekście wyrazów wskazanych przez nauczyciela (grupy sprawdzają nawzajem prawidłowość wykonania).
4. Praca w parach – wybieranie ilustracji odpadów i przyklejanie ich do odpowiedniego pojemnika na odpady.
5. Przypomnienie pojęcia recykling. Praca plastyczna z surowców wtórnych – przybornik na długopisy z rolki po papierze toaletowym i papieru kolorowego.
Część końcowa:
1. Podsumowanie zajęć (sprawdzenie nacobezu).
3. Informacja zwrotna Nauczyciel – Uczeń będzie podawana na bieżąco, po wykonaniu ćwiczenia. Na koniec zajęć wszyscy uczniowie otrzymają odznakę „Jestem przyjacielem przyrody”.