Scenariusz uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Grupa dzieci 6-letnich
Nauczyciel - Małgorzata Mikołajczyk
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy szacunku wobec ojczyzny i symboli narodowych,
- poszerzanie wiedzy na temat historii Polski,
- rozwijanie umiejętności artystycznych,
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie znaczenie słowa- niepodległość,
- właściwie zachowuje się podczas śpiewania hymnu,
- odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
- recytuje wiersze, śpiewa piosenki o tematyce ojczystej,
- wykonuje układy taneczne,
Pomoce dydaktyczne: kotyliony, mapa Polski, sznur do tańca, flagi Polski, ilustracja do legendy, nagrania CD.
Przebieg uroczystości:
I. Wejście dzieci na scenę korowodem przy muzyce pt.:“Tu wszędzie jest moja ojczyzna”- wersja instrumentalna. (YouTube, instrumental cover Roland FA 06)
II. Dzieci ustawiają się w półkolu, recytują wiersze, śpiewają piosenki, tańczą.
1. Ignacy - powitanie
Serdecznie witamy na uroczystości z okazji 100-lecia
odzyskania przez Polskę niepodległości.
2. Wiersz pt.: “11 listopada” B.Brykczyński
Sergiusz
W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
Ola
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.
3. Wiersz pt.:“11 listopada” L.Wiszniewski
Hania
Dzisiaj wielka jest rocznica,
Jedenasty listopada!
Tym co polegli za ojczyznę,
Hołd wdzięczności
Polska składa.
Antek
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność , mowę polską w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.
Matylda
Uroczyście biją dzwony
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje,
że obchodzę polskie święto
4. Piosenka pt.: “Gdy żołnierze idą drogą”(Kalendarz muzyczny w przedszkolu U. Smoczyńska)
Ola
Nasi dzielni żołnierze
wolność dla Polski wywalczyli,
dlatego dzisiaj możemy
radośnie spędzać czas w przedszkolu.
Ale zacznijmy od początku!
5. Przedstawienie legendy pt.: “O Lechu, Czechu i Rusie” (źródło:Mariusz Strzelecki, Polskie legendy wierszem : "O Lechu, Czechu i Rusie")
Natalia
Wiele lat temu w pięknej krainie
żyło trzech braci, a tak mieli na imię:
pierwszy to Lech,drugi Rus ostatni zaś Czech.
Aga
Zawsze i wszędzie chodzili we trzech.
Łowili razem ryby w jeziorze,
marzyli, aby zobaczyć morze,
jeździli również na polowania
w lasy gdzie żyła złocista łania.
Karolina
Nadeszły jednak gorsze czasy
opustoszały jeziora, opustoszały lasy
Puste były również pola
Nastała dla Słowian wielka niedola.
Hania
Wtedy trzej bracia razem krzyknęli:
Rus, Lech, Czech razem
Czas nam wyruszyć z tej pustej kniei!
Musimy opuścić rodzinne domy
I ruszyć w świata dalekie strony.
Natalia
Wędrowali cierpliwie długie tygodnie,
szukając miejsca, by móc żyć godnie.
Hania
Aż wreszcie znaleźli piękną krainę
a w niej rozległą, zieloną równinę.
Natalia
Było tam mnóstwo błękitnych rzek
Rozejrzał się Rus i tak braciom rzekł:
Ignacy Rus
Tutaj bracia się rozejdziemy
Ja z moim ludem tu zostaniemy.
Sebastian Czech
Ja Lechu też tutaj się z Tobą rozstanę
a tam nieopodal, moja osada stanie.
Karolina
Trudno było Lechowi opuścić braci, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.
Natalia
Podróż męczyła dzielny lud Lecha
Czy ich ojczyzna, gdzieś na nich czeka?
Aga
Rozejrzał się Lech, lasy pełne zwierza,
rzeki pełne ryb, piękne pojezierza.
Zwołał więc swój lud i tak do nich rzecze:
Lech
Nadszedł kres naszej podróży.
Zbudujemy tu gród, co na to powiecie?
Wszyscy
Mądrość przemawia Lechu przez Twe usta.
Czy dostaniemy jeszcze przychylność od bóstwa" -
Matylda
I w tym momencie na tle czerwonego nieba,
opadł biały orzeł na sam czubek drzewa.
Mieszko
To właśnie znak od bóstwa naszego.
Zbudujmy gród w postaci gniazda orlego.
Matylda
Gród powstał piękny, mocny i wspaniały
A orzeł i czerwień jego symbolem się stały.
Mieszko
Wiele lat później z ziem Lecha państwo utworzono
A kraj, który powstał Polską nazwano.
6. Improwizacja ruchowo-taneczna w oparciu o piosenkę pt.:”Błyszczy w słońcu Flaga Polski” (autor piosenki: Monika Majewska)
7. Recytacja wiersza pt.: “Kto Ty jesteś” W.Bełzy
Ola z Jackiem
— Kto ty jesteś? Ola
— Polak mały. Jack
— Jaki znak twój? Ola
— Orzeł biały.Jack
— Gdzie ty mieszkasz?Ola
— Między swymi.Jack
— W jakim kraju?Ola
— W polskiej ziemi.Jack
— Czym ta ziemia?Ola
— Mą Ojczyzną.Jack
— Czym zdobyta?Ola
— Krwią i blizną.Jack
— Czy ją kochasz?Ola
— Kocham szczerze.Jack
— A w co wierzysz?Ola
— W Polskę wierzę.Jack
8. Wszyscy recytują wiersz pt.: “Powiewa flaga” M.Łaszczuk
Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze jest biel i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.
9. Wiersz pt.: “Znak” M.Łaszczuk
Szymon razem z Agnieszką
Czy wiesz, jaki to znak:
W czerwonym polu biały ptak?
- Wiem – odpowiedział Janek mały
To jest znak Polski,
Orzeł Biały.
10. Dzieci śpiewają piosenkę pt.: “Co to jest niepodległość?” (źródło- YouTube, ZoZi,“Co to jest niepodległość?”)
11. Wiersz pt.: „Piękna jest nasza ziemia” Cz.Janczarskiego.
Ola
Piękna jest nasza ziemia
przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
i pieśni i piosenki.
Hania
Piękna jest nasza Wisła
od gór dalekich do morza.
Piękne są nasze dęby,
topola, sosna i brzoza.
Sebastian
Piękny jest Biały Orzeł
piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza ojczyzno
kochać będziemy cię wiecznie.
12. Improwizacja ruchowo-taneczna do utworu Carl Orff “Carmina Burana”.
13. Kuba
Uczcijmy Pamięć tamtych dni,
Naszych dzielnych polskich żołnierzy!
A w hołdzie
Niepodległej Polsce
hymn zaśpiewajmy.
14. Antek
Baczność, do hymnu!
15. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.
Antek
Po hymnie!
III. Zakończenie uroczystości, rozmowy z dziećmi i ich rodzicami.