Scenariusz zajęć z dziećmi
Temat zajęć: „Ile cukru jest w ...- kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych na przykładzie zawartości cukru w napojach dla dzieci”
Rodzaj zajęcia: edukacja zdrowotna z edukacją matematyczną
Grupa wiekowa:6- latki
Zakres podstawy programowej:
I 5, III 5, III 9, IV 2, IV 5, IV 9, IV 11, IV 12, IV 13,
Cele ogólne:
• Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
• Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem etykiet produktów żywnościowych;
• Rozwijanie umiejętności podejmowania dobrych decyzji dt. swojego zdrowia;
• Doskonalenie umiejętności poprawnego posługiwania się urządzeniami technicznymi w codziennym życiu;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Zna różnego rodzaju cukru i jego zamienniki;
• Rozwiązuje poprawnie zagadkę;
• Bierze czynny udział w dyskusji;
• Buduje wypowiedzi rozbudowane, logiczne, poprawne pod względem gramatycznym;
• Potrafi wyciągnąć wnioski;
• Podejmuje próby podejmowania decyzji dotyczącej własnego zdrowia
• Rozumie szkodliwy wpływ nadmiaru spożywanego cukru;
• Wyszukuje i odczytuje gramaturę cukru na etykietach;
• Potrafi posługiwać się wagą elektryczną i odczytuje wyświetlony wynik;
• Bierze czynny udział w komponowaniu tablicy edukacyjnej „Ile cukru jest w ...”;
• Rozumie potrzebę picia czystej, niesłodzonej wody;
• Poprawnie rozpoznaje i nazywa owoce;
• Samodzielnie i estetycznie przygotowuje sobie „zdrową wodę”;
Środki dydaktyczne:
• cukier (sypki, w kostkach, kryształki, puder, trzcinowy, glukoza w tabletkach, słodzik w pastylkach...)
• kolorowe ilustracje cukru;
• ilustracje z podpisem;
• waga elektryczna;
• napoje dla dzieci;
• woreczki strunowe;
• tablica korkowa;
napis „Ile cukru jest w...”
• woda mineralna butelkowana;
• wykałaczki,
• papierowe talerzyki;
• cytryna;
• mandarynka,
• mięta,
• grejfrut;
• limonka
• kolorowe słomki
• szklanki;
Metody pracy z dziećmi:
Metoda aktywizująca:
• metoda twórczego myślenia J. Osborne – „Burza mózgów”
Metody słowne:
• rozmowa;
• zagadka;
• objaśnienia i instrukcje
Metody czynne:
• zadań stawianych dziecku;
• samodzielnych doświadczeń i eksperymentów;
Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel prosi dzieci , by wysłuchały zagadki i udzieliły odpowiedzi na nią:
„Chociaż słodki on ma smak,
Może i przyjemnie po nim nam.
Zdrowy nie jest i nam szkodzi,
Gdy za dużo się nim słodzi.”
2.Nauczyciel następnie prezentuje różnego rodzaju cukier (sypki biały, cukier w kostkach, cukier puder, cukier trzcinowy, cukier w kryształkach, glukozę, słodziki).
3.Burza mózgów- rozmowa dotycząca cukru, jego wyglądu, przeznaczenia, wyszukiwanie produktów z dużą zawartością cukru. Nauczyciel tak kieruje rozmowę z dziećmi, by same doszły do wniosku, że cukier jest w wielu produktach i że nadmiar cukru jest szkodliwy dla zdrowia.
4.Nauczyciel prezentuje fotografię z podpisami do czego prowadzi nadmierne spożywanie cukru (otyłość, próchnica, brak odporności).Prosi, by jedno z dzieci odczytało napisy pod ilustracjami i wywiesiło ilustracje cukru i chorób nim wywołanych na tablicy.
5.Eksperyment „W poszukiwaniu ukrytego cukru”.
• nauczyciel prezentuje różnego rodzaju napoje chętnie spożywane przez dzieci.
• prosi, by wybrane dziecko odnalazło i odczytało z etykiety ilość cukru zawartego w napoju;
• następnie prosi, by taką samą ilość cukru odmierzyć za pomocą wagi elektrycznej i odczytać wynik na wyświetlaczu;
• następnie wybrane dziecko z pomocą nauczyciela odmierzoną ilość cukru wsypuje do woreczka
• kolejno wspólnie komponują tablicę edukacyjną pt. „Ile cukru jest w...”;
• następnie powyższe czynności wykonują z następnym napojem;
6.Podsumowanie części praktycznej zajęć. Nauczyciel prosi dzieci o wyciągnięcie wniosków po eksperymencie zadając im pytanie: „Skoro wiemy, że cukier jest szkodliwy to czy zgromadzone tu napoje są zdrowe dla dzieci skoro zawierają tyle cukru?”
Czy znacie jakiś zdrowy napój?
7.Zabawa ruchowa „Slalom między butelkami wody”- doskonalenie sprawnego poruszania się między rozstawionymi butelkami wody
8.Nauczyciel zaprasza dzieci do samodzielnego wykonania i degustacji zdrowych napoi .Na przygotowanych stolikach dzieci mają dostępną wodę mineralną i różnego rodzaju owoce (cytryna, mandarynka, borówka, limonka, grejfrut).
9.Podziękowanie za udział i zakończenie zajęć.