SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI
Temat: ”Tajemnicze, zielone i w dodatku bardzo zdrowe”- doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów wg. danej cechy, porządkowanie wiadomości dotyczących awokado.
Rodzaj zajęć:
edukacja matematyczna z elementami przyrody
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności rozróżniania i nazywania kolorów;
- wdrażanie do sprawnego segregowania przedmiotów;
- porządkowanie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania;
- poznanie sposobów na wartościowe spędzanie wolnego czasy;
- kształtowanie umiejętności prawidłowego przygotowania i mycia owoców;
- ćwiczenie wrażliwości i czułości zmysłów;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poprawnie rozróżnia i nazywa kolory;
- sprawnie segreguje wg. jednego koloru;
- rozpoznaje za pomocą dotyku przedmioty;
- potrafi skupić uwagę podczas zajęć;
- czerpie radość z samodzielnie wykonywanych czynności;
- potrafi opisać własnymi słowami treść zajęć;
- opanowało czynność poprawnego mycia owoców;
Środki dydaktyczne:
Owoc awokado, zabawki (kilka sztuk różnorodnych zabawek ), owoce, warzywa, deska do krojenia, doniczka, ziemia, miska, widelec, ulotka, kolorowe ilustracje,
Metody i formy pracy:
- Słowne (rozmowa, wyjaśnienia, instrukcje)
- Oglądowa: pokaz
- Czynna: zadań stawianych do wykonania
Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do koła i prezentuje im magiczne pudełko w którym zgromadzono różnorodne przedmioty ( samochodzik, jabłko, marchewkę, awokado, gruszkę, kredkę itp.);
2.Nastepnie zaprasza jedno z dzieci, które umieszcza swoje dłonie w otworach magicznego pudełka .Jego zadaniem jest rozpoznanie po dotyku wylosowanego przedmiotu. Zabawa trwa aż do wyczerpania przedmiotów z pudełka.
3.Wylosowane przedmioty nauczyciel prezentuje dzieciom na stoliku i prosi o wspólne nazywanie ich i segregowanie wg. jednej cechy ( owoce, następnie warzywa, przedmioty w kolorze zielonym).
4. „Tajemniczy owoc”- nauczyciel wzbudza zainteresowanie dzieci zbiorem w kolorze zielonym a szczególnie owocem awokado. Prezentuje dzieciom jego wygląd prosząc dzieci o opisanie owocu własnymi słowami (twardy, owalny, pachnący, gładki).Z pomocą dzieci odkrywają jego tajemnice- budowę, zaglądają do środka, wąchają, próbują. Nauczyciel w sposób przystępny i dostosowany do wieku dzieci przybliża dzieciom informacje i ciekawostki dotyczące awokado.
5.”Pasta z awokado”- nauczyciel razem z dziećmi wydrąża miąższ awokado, rozgniatają je widelcem na dość gładką masę przyprawiając pieprzem i solą. Dzieci samodzielnie smarują pieczywo przygotowana pastą z awokado i opisują swoje wrażenia.
6.Zadanie dodatkowe
Podczas zajęć z awokado pozostały niewykorzystane pestki owocu. Nauczyciel zachęca dzieci do założenia przedszkolnej hodowli awokado. Obserwacja wzrostu rośliny, systematyczna pielęgnacja rośliny pozwoli dzieciom na rozszerzenie wiedzy dotyczącej tej rośliny i wdroży do systematyczności i umiejętności pielęgnacji roślin. Nauczyciel zachęca dzieci do założenia takiej hodowli w domu.