Scenariusz zabawy z okazji Halloween
Temat zajęć: „Halloween”- zapoznanie z amerykańska tradycją
Data: 31.10.2018r.
Grupa: Kotki 5-latki
Prowadząca: Magdalena Sputo
Czas trwania: 60 min
Cel ogólny: Przybliżenie amerykańskiego święta Halloween.
Cele szczegółowe:
poznaje angielskie słownictwo: witch, monster, pumpkin, ghost, cowboy, ballerina, wampire
poznaje zwrot cukierek, albo psikus w wersji amerykańskiej
wie jak należy podziękować za cukierki w języku angieskim
wykonuje przestrzenną dynie z papieru
uczestniczy w zabawach tematycznych przy angielskich piosenkach
przedstawia nastrój za pomocą mimiki twarzy
Realizowane obszary z podstawy programowej:
4.23, 4.7, 4.8, 4.2
Formy: indywidualna, grupowa
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Pomoce dydaktyczne: płyta Cd, odtwarzacz, cukierki i wiaderko w kształcie dyni, dynie przedstawiające różne stany emocjonalne, flashcards przedstawiające słownictwo, paski
z kolorowego papieru, klej, nożyczki, baloniki z wróżbami
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, „Kolano do kolana”- dzieci swobodnie maszerują po sali, na przerwę w muzyce witają się częścią ciała wskazaną przez nauczyciela.
2.Prezentacja strojów- dzieci przy utworze muzycznym przechadzają się po sali starając się najpiękniej zaprezentować swoje stroje, najpierw przedstawiaja swoje przebrania dziewczynki, następnie chłopcy.
3. Opowiadanie nauczyciela o tradycji obchodzenia święta Halloween, w jaki sposób dzieci
w Ameryce świętują ten dzień, jak się przebierają, przedstawia symbole.
4. Przedstawienie słownictwa za pomocą flashcards. Nauczyciel pokazuje karty i wymawia słownictwo na głos, uczniowie powtarzają.
5. „Knock, knock, Trick or treat”- interpretacja ruchowa tekstu piosenki, nauka zwrotu, cukierek, albo psiukus.
6. „Can you make a happy face?”- nauczyciel prezentuje dynie przedstawiające różne emocje
i nazywa je, dzieci podczas słuchania piosenki nasladują miny, zademonstrowane na ilustracjach.
7. „Go away scarry monster”- taniec w kole przy piosence, utrwalenie słownictwa: monster, witch, wampire and ghost.
8. „Tajemnicze słowo”- nauczyciel pokazuje dzieciom karty ze słownictwem, trzymając je na wysokości swojego czoła, przed twarzą, próbuje odgadnąc jaką kartę widzą dzieci, zadając pytania „Is it a witch?”, dzieci odpowiadają na pytania „Yes, it is” or „No, it isn't”.
9. „Dynia”- praca przestrzenna z papieru. Wykonanie dyni z papierowych pasków wg instrukcji nauczyciela.
10. Zabawa taneczna przy utworach muzyki popularnej: taniec z balonikiem, taniec na gazecie.