SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV
Temat: Dodawanie i odejmowanie pisemne w praktyce.
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny lekcji:
Kształtowanie umiejętności zastosowania podstawowych wiadomości o polach figur płaskich w praktyce.
Cele sformułowane w języku ucznia:
Po lekcji będziesz potrafił:
• rozwiązywać zagadki matematyczne,
• rozwiązywać interaktywne zadania z komputerem.
• logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny,
• wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją,
• analizować treść zadania problemowego,
• współpracować pracy w zespole,
• wykorzystać wiadomości w praktyce,
• podać przykłady rzeczywistych sytuacji, w których potrzebna jest umiejętność dodawania i odejmowania pisemnego.
Cele ogólne lekcji :
stosowanie obliczeń na ułamkach dziesiętnych w zadaniach,
formułowanie w języku matematycznym prostych problemów spotykanych w życiu codziennym,
umiejętność czytania informacji ze zrozumieniem,
umiejętność prezentowania wyników swojej pracy i zespołu,
analizowanie i rozwiązywanie złożonych zadań tekstowych,
współdziałanie w grupie,
kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi,
pobudzanie aktywności poprzez zadania.
NaCoBeZU:
czy znasz wzory na pola figur płaskich,
czy potrafisz obliczyć pole dowolnego wielokąta,
czy umiesz wskazać przykłady zastosowań pól figur w praktyce.
Metody:
prezentacja - pokaz multimedialny,
ćwiczenia interaktywne – praca z komputerem,
burza mózgów,
ćwiczenia praktyczne,
gra dydaktyczna (tangram, jeżyk),
„sygnalizacji świetlnej’, „niedokończonych zdań”,
technika animacji: prawda – fałsz,
mapa skojarzeń,
metoda problemowa.
Formy pracy:
praca w grupach,
praca z całą klasą,
praca indywidualna ucznia.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, projektor,
prezentacja multimedialna przygotowana w programie PowerPoint,
programy matematyczne - Matlandia,
plansze demonstracyjne,
tangram,
zeszyt, długopis,
mapa skojarzeń,
„jeżyk”,
kreda, tablica, mazaki, magnesy,
karty pracy ucznia.
Przebieg lekcji:
1. Podanie celów w języku ucznia oraz tematu.
2. Przypomnienie podstawowych wiadomości o algorytmach działań pisemnych:
– wykorzystanie prezentacji multimedialnej
a. losowanie figur
b. zapisanie wzorów na planszach
c. rozwiązanie rebusu,
3. Zabawa aktywizująca z „jeżykiem”.
Mapa myśli – dodawanie i odejmowanie pisemne w życiu codziennym
ZABAWA PRAWDA – FAŁSZ
4. Przykłady zastosowań pól, wskazuje przykłady z życia codziennego (mapa skojarzeń).
5. Ćwiczenia z kartą pracy (prawda/fałsz):
- wymiana kartek,
Samoocena uczniów: Uczniowie oceniają sami swoje umiejętności. Zastosowanie techniki „sygnalizacji świetlnej”.
6. Ćwiczenia interaktywne – praca z komputerem.
Matlandia – 4. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000
7. Praca w grupach.
Uczniowie otrzymują materiały do pracy w grupach.
Podsumowanie pracy. Prezentacja wyników.
8. Podsumowanie lekcji.
Dokończ zdanie: Cieszę się, że ...
9. Zakończenie lekcji.