Numer: 39149
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ozdoby choinkowe z papieru - wykonanie upominków dla rodziców

Scenariusz zajęcia – edukacja plastyczno- techniczna

Temat zajęcia: Ozdoby choinkowe z papieru wykonanie upominków dla rodziców.
Cele ogólne:
• wzbogacenie doświadczeń plastycznych,
• rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci - ćwiczenia kompozycyjne,
• tworzenie różnych przestrzennych kompozycji,
• zapoznanie z dawnymi i obecnymi sposobami strojenia choinki,
• budzenie radości z wykonywanych ozdób świątecznych,
• stworzenie atmosfery opartej na życzliwości, przyjaźni, wzajemnej pomocy.

Cele szczegółowe:
• wie jak posługiwać się wybranymi materiałami i narzędziami plastycznymi,
• rozpoznaje i nazywa elementy dekoracyjne,
• zna zasady i normy obowiązujące w grupie podczas zajęć.
• potrafi samodzielnie używać wybranych narzędzi ,przyborów, wybieranie materiałów,
• prawidłowo posługuje się materiałami plastycznymi,
• podejmie aktywność zabawową i zadaniową,
• potrafi porównać długości łańcuchów choinkowych,
• rozpoznaje za pomocą zmysłu dotyku ozdoby schowane w worku Mikołaja,
• bezpiecznie i sprawnie posługuje się nożyczkami, klejem,
• wykonuje ozdoby choinkowe wykorzystując dowolny materiał dekoracyjny,
• dba o porządek wokół swojego miejsca pracy.
• uważne słucha,
• aktywnie i bezpiecznie uczestniczy w organizowanych sytuacjach edukacyjnych,
• doprowadza pracę do efektu końcowego,
• doskonali umiejętności negocjowania, kulturalnego wypowiadania swojego zdania.

Forma: indywidualna, z całą grupą.
Metody, techniki: metoda swobodnej ekspresji.
Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiaka „Wesoła choinka”, worek Mikołaja, ozdoby choinkowe, kolorowy papier, klej, nożyczki, elementy dekoracyjne, ozdoby świąteczne (ciastka domowego wypieku, orzechy, kolorowe łańcuchy, ozdoby ze słomy, bombki z różnego tworzywa, ozdoby: z masy solnej, papieru, filcu, itp.).

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Słuchanie wiersza T. Kubiaka „ Wesoła choinka”

Na gałązce choinkowej wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym – pajac, przy drugim – kaczuszka.
Pajac biały jest piekarzem, mąkę ma na brodzie.
A kaczuszka – złota jakby kąpała się z miodzie.
Popatrz mamo – woła Krysia – jak ten pajac skacze!
A czy słyszysz – mówi mama – jak kaczuszka kwacze?
Pajac tańczy, kaczka kwacze – posłuchajcie sami.
A zajączek tu, tuż obok rusza wąsikami...

Nauczyciel pyta dzieci:
• W jakie ozdoby ubrana była choinkowa gałązka ?
• Jak wyglądał pajacyk?
• Jak wyglądała kaczuszka?
• Co robił zajączek?
• Jakie ozdoby można znaleźć na choince w waszym domu?

2. „Jaka to ozdoba? – zabawa dydaktyczna rozwijająca zmysł dotyku podczas odgadywania ozdoby ukrytej w „zaczarowanym worku” – bombka, łańcuch, orzech, szyszka itp.

3. Prezentacja tradycyjnych ozdób świątecznych: (ciastka domowego wypieku, orzechy, kolorowe łańcuchy, ozdoby ze słomy, bombki z różnego tworzywa, ozdoby: z masy solnej, papieru, filcu,itp.).

4. Wykonanie ozdób na choinkę - wykorzystanie kolorowego papieru.

5. Podsumowanie zajęcia
Rozmowy z dziećmi czy zajęcie było ciekawe i czy im się podobało, gratulacje dla wszystkich dzieci za wspaniałą pracę (pochwała na forum, oklaski). Wspólne sprzątanie stolików (porządkowanie miejsca pracy). Mycie rąk po zakończonych pracach porządkowych. Porównywanie długości łańcuchów choinkowych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.