Scenariusz zajęcia – edukacja plastyczna
Temat zajęcia: „Kwiatki dla rodziców” rysowanie pastelami na ceracie.
Cele ogólne:
• rozwijanie wrażliwości estetycznej, kreatywności, ekspresji plastycznej,
• utrwalenie poznanych technik plastycznych,
• kształci aktywność myślową, pobudza wyobraźnię i wyzwala, inicjatywę twórczą,
• zapoznanie się z różnymi technikami ozdabiania obrazków.
Cele szczegółowe:
• wie jak posługiwać się wybranymi narzędziami i materiałami plastycznymi.
• prawidłowo posługuje się klejem, nożyczkami,
• prawidłowo korzysta z materiałów plastycznych ( kolorowa bibuła, cerata, pastele olejne, pianki, itp.).
• rozwiązuje zagadki, rozpoznaje kwiaty występujące na łące,
• wykonuje upominek dla najbliższych (mama i tata),
• posługuje się linią, plamą, kształtem i barwą na płaszczyźnie,
• rozwija wrażliwość estetyczną poprzez własne tworzenie, oryginalność,
• wzmacnia poczucie własnej wartości,
• utrwala wytrwałość w realizacji zadań,
• wypowiada się szanując wypowiedzi innych i oczekuje na swoją kolej.
Forma: indywidualna, z całą grupą.
Metody, techniki: metoda swobodnej ekspresji,
Środki dydaktyczne: klej, pastele suche i mokre, cerata w kolorze białym, pianki, nożyczki, mokre chusteczki, szablony kwiatów, zagadki, krzesełka, muzyka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zabawa ruchowa „Wiosenna łąka”.
Dzieci siadają na krzesłach tworząc krąg, nauczyciel siada w środku. Kolejno każdej osobie przydziela nazwę jednego z kwiatów: stokrotka, niezapominajka, chaber, mak.
Zadanie polega na tym, aby na komendę np. „niezapominajka” wszystkie dzieci „niezapominajki” zmieniły swoje miejsca. Kiedy padnie hasło „wiosenna łąka” wszystkie osoby „kwiaty” zamieniają się miejscami.
2.Rozwiązywanie zagadek o kwiatach.
Pośród pól rzucone
plamki czerwone,
lecz gdy w zbożu chcą zagościć,
to się rolnik na nie złości. (MAK)
Rośnie nad potoczkiem,
patrzy żółtym oczkiem,
przypomina skromnie
– nie zapomnij o mnie. (NIEZAPOMINAJKA)
Kwitnie biało wiosną całą,
kwitnie także latem.
Płatków ma podobno sto.
Co to jest za kwiatek? (STOKROTKA)
Pośród łanów żyta,
błękitem zakwita.(CHABER)
3. Wprowadzenie - wywołanie zainteresowania i nastroju emocjonalnego:
- podanie tematu, instrukcji wykonania,
- zwrócenie uwagi na przygotowane narzędzia, materiały,
- zgłaszanie przez dzieci planów, projektów prac „burza mózgów”.
4. Zakończenie zajęcia
Rozmowy z dziećmi czy zajęcie było ciekawe i czy im się podobało, gratulacje dla wszystkich dzieci za wspaniałą pracę (pochwała na forum, oklaski).