Numer: 39139
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy świat dinozaurów. Scenariusz zajęcia

Grupa : 5- latki
Cele:
1. Główny: budzenie zaciekawienia prehistorią świata;
2. Szczegółowe:
a. Ćwiczenie narządów mowy – poprawne wymawianie grup spółgłoskowych,
b. Doskonalenie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się na określony temat,
c. Wyrabianie właściwej reakcji na komunikaty słowne,
d. Rozwijanie wyobraźni.
3. Operacyjne:
a. Dziecko poszerza zakres wiadomości o dinozaurach,
b. Dziecko poszerza zakres słownika czynnego,
c. Dziecko potrafi ruchem, głosem, mimiką naśladować dinozaury,
d. Dziecko aktywnie słucha muzyki.
Metody:
Słowne: rozmowa, zagadka
Czynne: zadań stawianych do wykonania
Oglądowe: pokaz, obserwacja.

Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna

Pomoce: książka „Baza faktów – dinozaury”, figurki dinozaurów, dla każdego dziecka zestaw patyczków i wykałaczek do samodzielnego ułożenia szkieletu dinozaura, nagrania utworów muzycznych, plansza „park jurajski”.

Przebieg:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia zagadką
Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli - ..............(dinozaury).

2. Rozmowa kierowana
a. Czy teraz możemy spotkać dinozaury?
b. Czym były dinozaury? (zwierzę prehistoryczne, gad)
c. Czy znacie nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, ankylozaur, megalozaur, stegozaur)
d. Czym żywiły się dinozaury?
e. Jak przychodziły na świat młode dinozaury?

3. Słuchanie piosenki „Świat przed milionami lat”.

4. Rozmowa na temat jak wyglądały dinozaury. Oglądanie figurek dinozaurów.

5. Zabawa ruchowa „Wyprawa do źródła”. (przejście po torze przeszkód : krążki – to kamienie, przejście po równoważni – przedostanie się na drugą stronę rzeki, przejście przez tunel).

6. Rozmowa na temat nazw dinozaurów : Czy znacie nazwy dinozaurów? (Dzieci wymieniają znane im nazwy: diplodok, tyranozaur, ankylozaur, megalozaur, stegozaur). Zwrócenie uwagi, że wiele nazw kończy się grupą spółgłoskową „zaur”.

7. Zabawa słowna: „Gdybyście byli dinozaurami” .Dzieci do swojego imienia dodają „zaur”.

8. Zabawa ruchowa „Groźne dinozaury” – przy dźwiękach muzyki wspinanie się na palce, aby sięgnąć liście z czubków drzewa, uciekanie na piętach przed napastnikami.

9. Praca przy stolikach: układanie na ciemnym tle szkieletu dinozaura (dla każdego dziecka zestaw złożony z różnej długości patyczków kosmetycznych i wykałaczek, umieszczony w „jajku z niespodzianką”).

10. Burza mózgów : dlaczego dinozaury wyginęły? ( po wypowiedziach dzieci nauczycielka podaje fakty z materiałów źródłowych: Wiele milionów lat temu dinozaury nagle zniknęły z naszej planety. Naukowcy nadal próbują rozszyfrować przyczyny tej zagadki. Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów. Miałaby ona całkiem przesłonić słońce, czego nie mogłyby przeżyć ani rośliny, ani dinozaury. Są opinie, że zagłada przyszła z kosmosu. W kulę ziemską miałby uderzyć deszcz komet albo rozbić się ogromny meteoryt, co miałoby wywołać pożary, wzniecić chmury dymu i kurzu oraz doprowadzić do zmian klimatu. Możliwe jest również, że dinozaury nie wytrzymały zbyt gwałtownych zmian temperatury i że mogły je przeżyć tylko drobne ssaki. Dinozaury, bowiem nie były przystosowane do zbyt dużych i częstych wahań temperatury. Na ziemi zdarzały się wtedy długie okresy surowych zim i upalnych lat i dinozaurom mogło zabraknąć pożywienia. Niektórzy uważają, że dinozaury otruły się wraz z pojawieniem się pierwszych roślin trujących).

11. Ewaluacja zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.