Numer: 39137
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zwyczaje - poznanie zwyczajów wielkanocnych, wzbogacanie słownictwa związanego z Wielkanocą

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z RODZICAMI
W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH
Temat : „Wielkanocne zwyczaje”- poznanie zwyczajów wielkanocnych, wzbogacanie słownictwa związanego z Wielkanocą.
Data: 27.03.2018r.
Prowadzenie: mgr Renata Ciupińska
Cele ogólne: - poznanie zwyczajów wielkanocnych
- doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów
- rozwijanie myślenia logicznego
Cele operacyjne: - rozwiązuje zagadki
- dobiera podpisy do obrazka
- czyta proste wyrazy
- dzieli wyrazy na sylaby i głoski
- zna zwyczaje wielkanocne i słownictwo z nim związane
- chętnie bawi się z innymi dziećmi i rodzicami
- dekoruje pisankę wspólnie z rodzicem
Metody: słowne, pokaz, czynne, pedagogika zabawy
Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna, praca w parach
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje rozwiązań z literą z tyłu do hasła WIELKANOC, podpisy do obrazków, styropianowe jajko, piłeczki pingpongowe 25 sztuk, woreczki dla każdego, 7 obrazków kurczaka z literkami na odwrocie tworzą napis PISANKA, styropianowe jajka, materiały do dekoracji jajek ( kokardki, wstążki, kolorowy papier, klej, mulina, serwetki, ozdobne, cekiny itp.), dwa koszyczki z uśmiechniętą buzią i smutną, ankiety dla rodziców.

PLAN ZAJĘCIA:
1. Powitanie.
2. Zabawa integracyjna z rodzicami „Taniec przytulaniec”
3. Rozwiązywanie zagadek i podanie hasła do tematu zajęć.
4. Zabawa „Podajemy jajko”.
5. Zabawa z woreczkami wg metody Batii Strauss.
6. Ułożenie napisu PISANKI.
7. Dekoracja styropianowych jajek wg własnych pomysłów.
8. Zabawa z chustą animacyjną.
9. Ewaluacja zajęcia.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie:
Zabawa na powitanie „Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się”
Dzieci stoją w dwóch kołach zwrócone twarzami do siebie i po słowach koło zewnętrzne przesuwa się o jedno miejsce, powtarzając tekst:
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Dzisiaj mamy dobry dzień.

2. Zabawa integracyjna „Taniec przytulaniec”
Dzieci i rodzice tańczą razem piosence „Taniec przytulaniec”.

3. Rozwiązywanie zagadek i podanie hasła.
Nauczyciel czyta zagadkę , dziecko podaje odpowiedź. Chętne dzieci dzielą wyraz na sylaby i głoski. Dziecko, które rozwiązało zagadkę dostaje literę do hasła. Nauczyciel przypina obrazki do tablicy. Po rozwiązaniu i odczytaniu hasła „WIELKANOC”-wspólne ułożenie z liter, chętne dzieci odszukują wyrazy do podpisania obrazków.

4. Zabawa „Podajemy jajko”
Dzieci i rodzice stają w kole. Przekazują sobie jajko i mówią wyrazy i sytuacje, które kojarzą im się ze świętami wielkanocnymi.

5. Zabawa muzyczna z woreczkami wg metody Batii Strauss.

6. Rozwiązanie hasła „PISANKI”
Na tablicy są kurczaczki z cyframi od 1 do 7. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w prawidłowej kolejności. Potem chętne dziecko odwraca kurczaki i powstaje napis PISANKI.

7.Zabawa z chustą animacyjną.
Dzieci i rodzice stoją naokoło chusty i ją trzymają, w środku jest kilka piłeczek ping –pongowych. Zadaniem trzymających jest nie dopuścić do wypadnięcia piłeczek z chusty. W tle gra muzyka .

8. Dekorowanie pisanek.
Rodzice z dziećmi dekorują wspólnie pisanki dowolną techniką.

9. Ewaluacja zajęć.
Rodzice i dzieci na zakończenie wrzucają piłeczki pingpongowe do odpowiedniego koszyczka z buzią uśmiechniętą lub smutną. Rodzice również w ankietach anonimowych odpowiadają na pytania dotyczące zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.