X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39131
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne spacery. Konspekt zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ

Temat główny: „Jesienne spacery”.
Temat zajęć: „Tajemnica drzew”.
Cele ogólne:
 rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej
 nauka piosenki na pamięć
Cele szczegółowe:
 wyzwalanie aktywności dziecka
 rozwijanie mowy i ćwiczenie narządów artykulacyjnych
 poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy i wygląd gatunków drzew
 doskonalenie umiejętności słuchania i śpiewania piosenek

Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Owocowy blues”, kolorowe liście, sylwety drzew (jarzębiny, kasztanowca, dębu, lipy, świerku) oraz ich liście i owoce, karty pracy z gatunkami drzew, kredki, kartki, ususzone liście, obręcze, koszyki opaski z sylwetami do opowieści ruchowej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Część wstępna
1. „Jesienne drzewko” – ćwiczenia oddechowe – dmuchanie w kolorowe listki – zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonywanie wdechu i wydechu.
2. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie twarzy:
Nauczyciel opowiada o babie mieszkającej w buzi, która musi zrobić porządki. Dzieci będą próbowały wykonywać czynności swoimi języczkami i ustami, o których mówi nauczyciel – nauczyciel pokazuje dzieciom jak prawidłowo wykonać ćwiczenia, np. „Najpierw baba umyła ściany” – przesunięcie języka w wewnętrzną stronę policzków; „Okna też musiały być umyte” – mysie językiem zębów.

II Część właściwa
1. „Owoce drzew” – rozpoznawanie gatunków drzew, karta pracy.
Nauczyciel razem z dziećmi omawia i nazywa poszczególne owoce i liście znajdujące się na ilustracjach na karcie pracy. Następnie rozkłada na dywanie
sylwety drzew (jarzębiny, kasztanowca, dębu, lipy, świerku) oraz ich liście i owoce. Dzieci wymieniają nazwy drzew, dopasowują liście i owoce do właściwego drzewa. Następnie samodzielnie wypełniają ćwiczenia na karcie pracy, na której łączą ilustracje owoców drzew z ilustracjami liści.

2. „Owocowy blues” - słuchanie piosenki; zapoznanie ze słowami i melodią.
Rozmowa dotycząca treści piosenki. Nauka pierwszej zwrotki piosenki i refrenu.
Zabawa w „bluesowe” klaskanie na „dwa” i „cztery”. Zanim zaczną klaskać na „dwa” i „cztery”, jeszcze raz słuchają całej piosenki, licząc głośno w refrenie miary taktu: raz, dwa, trzy, cztery. Podczas drugiego słuchania liczą głośno i klaszczą tylko na „dwa” i „cztery”.
Nauczyciel kontroluje klaskanie tak, by dzieci już nie liczyły, lecz robiły to instynktownie.

3. „Jesienny bukiet” – kolorowanie bukietu jesiennych liści – Karta pracy. Tworzenie własnej kompozycji z ususzonych liści – rozwijanie małej motoryki i wyobraźni twórczej.

III Część końcowa
1. „Spacer w parku” – opowieść ruchowa.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obręcze (rabatki kwiatowe), ustawia w różnych miejscach koszyki (kosze na śmieci) oraz pojemniki na psie kupki. Wybranej piątce dzieci zakłada na głowy opaski z sylwetami wiewiórek, kolejnej piątce – opaski
z sylwetami drzew (zamiast opasek można wykorzystać szarfy w dwóch kolorach). Pozostałe dzieci są spacerowiczami. Nauczyciel zaprasza na „spacer po parku”. Następnie rozpoczyna opowieść ruchową, a dzieci naśladują jego ruchy.
2. „Drzewa na wietrze” – zabawa ruchowa przy melodii poznanej piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.