KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat główny: „Radosna Wielkanoc”.
Temat zajęć: „Pisanki-kraszanki”.
Cele ogólne:
Przybliżenie tradycji i symboli Świąt Wielkanocnych oraz poznanie obyczajów własnego regionu.
Rozbudzenie chęci kultywowania zwyczajów i aktywnego włączania się w przygotowania do świąt.
Cele szczegółowe:
odczuwa szczególny nastrój zbliżających się świąt wielkanocnych
rozwijanie mowy i umiejętności wypowiadania się
kształtowanie umiejętności zapamiętywania
doskonalenie umiejętności klasyfikacji i liczenia
rozwijanie sprawności ruchowej
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kartki z bloku rysunkowego, kartki ksero z konturami 10 pisanek, flamastry lub kredki, nożyczki, „Pomoce dydaktyczne” – Kartoniki z liczbami i znakami, Tablice demonstracyjne, CD Utwory – „Taniec kurcząt w skorupkach” M. Musorgskiego (nr 17), duże koła hula-hoop, trójkąt
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna
1. „Uporządkuj pisanki” – ćwiczenie pamięci:
Zadaniem dzieci jest ułożenie sylwet pisanek z zgodnie z treścią wiersza czytanego przez nauczyciela. Powtórzenie wiersza w celu sprawdzenie przez dzieci poprawności wykonania zadania.
Dz. Zapamiętuje i odtwarza kolejność pisanek.
2. „Święta tuż, tuż” – rozmowa kierowana:
Rozmowa w kole w celu przybliżenia dzieciom zbliżających się świąt wielkanocnych – oglądanie wywieszonych ilustracji związanych z tradycjami Wielkanocnymi.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela i wymieniają się własnymi doświadczeniami. Dz. Samodzielnie wypowiada się na dany temat i słucha wypowiedzi rówieśników. Dz. potrafi określić własną rolę w przygotowaniach do świąt przez włączanie się w tradycyjne dekorowanie wnętrz oraz prace porządkowe.
II Część właściwa
1.„W wielkanocnym koszyczku” – wycinanie pisanek i układanie ich w koszyczkach zgodnie z poleceniem, zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność dodawania.
Nauczyciel prosi, żeby dzieci narysowały na kartkach z bloku rysunkowego koszyczek, po czym rozdaje kartki z konturami pisanek. Każde dziecko wycina 10 pisanek, 5 ozdabia kropeczkami i 5 paskami, a następnie układa je zgodnie z poleceniem nauczyciela. Pod koszyczkiem kładzie kartonik z cyfrą oznaczającą liczbę pisanek. Przykład: W koszyczku są dwie pisanki w kropki i cztery pisanki w paski, ile pisanek jest w koszyczku?
2.„Malujemy pisanki” – ćwiczenia gimnastyczne; Rozwijanie sprawności ruchowej
i kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
Pomoce: skakanki, pachołki, sylweta pisanki z wzorami, szablony wzorów występujących na pisance, kocyki.
III Część końcowa
1.„Kurczęta” – interpretacja ruchowa do muzyki – rozwijanie wyobraźni i koncentracji.
2.„Kogut i kurki” – zabawa bieżna z elementami orientacji. Nauczyciel wybiera ochotnika, który będzie kogutem. Dzieci „kurki” spacerują swobodnie i naśladują dziobanie ziarenek. „Kogut” przygląda się, a kiedy zapieje: Kukuryku, wszystkie „kurki” chowają się do „kurnika”, czyli w wyznaczone wcześniej miejsce.