KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM
Data: 11.01.2019 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr Agnieszka Belczyk, mgr Alicja Kalarus,
mgr J. Konopka - Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / II ua
Cele zajęć:
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowej
- usprawnianie manualne
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja smakowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa.
Metody nauczania: słowne, poglądowe, czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające.
Środki dydaktyczne: Baśń: ,,Królewna Śnieżka’’, lustro, zużyta płyta cd, dwustronna taśma klejąca, tektura lub kolorowy karton, nożyczki, dowolne materiały do dekoracji, gra planszowa: ,,Przyjęcie u Śnieżki’’, jabłko, płyta cd ze słuchowiskiem muzycznym, odtwarzacz cd.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.
II. Zajęcia właściwe
1. Czytanie baśni przez nauczyciela z uwzględnieniem modulacji głosu, bądź wysłuchanie słuchowiska /nie podajemy nazwy/. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć tytuł.
2. Bajkowe zagadki: Zgaduj Zgadula
Kto za siedmioma górami
I za siedmioma lasami
Mieszkał w chatce maleńkiej
Z siedmioma krasnoludkami? /Królewna Śnieżka/
Noszą czerwone kubraczki.
Na brodach rosną im bródki
Nawet gdy w nie nie wierzysz
Łatwo odgadniesz, ze to ... /Krasnoludki/
Stoi piękny na górze
Otoczony gęstwiną
Mieszka w nim cud królewna
Wraz z królewską rodziną. /Zamek/
Jakim to pojazdem, ciągniętym przez komie,
Podróżowali niegdyś królowie w koronie? /Karoca/
Malutki człowieczek z waszych bajeczek /Krasnoludek/
Nieraz w bajkach widziałem
I zwiedzałem go w snach
Ale prawdę Ci powiem
Częściej widzę go w drzwiach. /Zamek/
Jakie to maluchy zawsze są brodate.
I ciężko pracują tak zimą jak latem? /Krasnoludki/
3. Zabawy przed lustrem/ zwierciadłem rozwijające koordynację wzrokowo – ruchową:
- ,,To ja’’ – oglądanie siebie w lustrze, zaznajomienie się z lustrzanym odbiciem
- zabawy: ,,taki duży’’ (wyciąganie ciała jak najwyżej do góry)
- ,,taki mały’’ (siad na kolanach nauczyciela z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z odbiciem lustrzanym)
- ,,taki gruby’’ (rozkładanie rąk na boki)
- ,,taki chudy’’ (składanie rąk do siebie)
- oglądanie swojego odbicia w lustrze
- robienie różnych min: ,,Jak wyglądam gdy jestem wesoły, smutny, zdziwiony’’
- oglądanie swoich rąk
- klaskanie
- nauczyciel reprezentuje wymyślony przez siebie gest (np.: machanie ręką na do widzenia). Uczeń próbuje odtworzyć ten ruch w lustrzanym odbiciu.
Pośród grupy dzieci uczestnicy dobierają się dwójkami. Jedna osoba wykonuje dowolne ruchy, a druga jest jej lustrzanym odbiciem. Po chwili następuje zamiana ról.
- zabawa inscenizująca do muzyki: ..............................
4. Praca plastyczna: wykonanie ,,czarodziejskiego lustra’’
Potrzebne materiały: zużyta płyta cd, dwustronna taśma klejąca, tektura lub kolorowy karton, nożyczki, dowolne materiały do dekoracji
Wykonanie: Odrysuj na tekturze kształt płyty cd. Do narysowanego przez siebie kształtu dorysuj ramkę i rączkę lusterka (pamiętaj, ze rączka nie może być zbyt cienka, a ramka powinna mieć przynajmniej 2 cm szerokości). Wytnij całość po liniach ramki lusterka, a na narysowane pośrodku kółko przyklej kilka kawałków taśmy klejącej i przyłóż płytę. Błyszcząca strona płyty stanowi zwierciadło. Ramkę ozdób używając mazaków, plasteliny lub wyklejając kolorowym papierem. Lusterko można wykonać, używając folii aluminiowej zamiast płyty cd. Teraz można przeglądać się w lustereczku i spytać niczym królowa z bajki: ,,Lustereczko, lustereczko powiedz przecie kto najpiękniejszy jest na świecie...’’.
5. Gra planszowa: ,,Przyjęcie u Śnieżki’’
6. Stymulacja smakowa:
- próbowanie ,,cudownego jabłka’’
- samodzielny wybór owoca spośród innych gatunków
7. Zabawy rekwizytami z bajki:
- wyciąganie z szarego, płóciennego worka charakterystycznych przedmiotów z bajki (lustro, gorset, grzebień, jabłko, czapka krasnoludka)
- rozpoznawanie i wymacywanie poprzez dotyk
- ,,przebieranki’’
- przeglądanie się w lustrze
- wykonywanie zdjęć.
8. Dokończ zdania:
Biała jak ..... /śnieg/
Rumiana jak ...../krew/
O włosach czarnych jak ...../heban/
9. Jakie cechy charakteru posiadali bohaterowie bajki?
Macocha /złośliwa, chciwa, zazdrosna, pełna pychy, dumna/
Śnieżka /dobra, miła, grzeczna/
Myśliwy /litościwy, miał dobre serce/
Krasnoludki /łagodne, troskliwe, czułe, kochające/
10. Zabawa przed lustrem: w tym zadaniu uczniowie pokazują różne miny, próbując odzwierciedlić nastroje głównych bohaterów.
11. Odpowiedz na pytania:
1. Dlaczego zła macocha nie lubiła Śnieżki? /Śnieżka była najpiękniejsza/
2. Kto darował życie dziewczynce? /myśliwy/
3. Kogo Śnieżka spotkała w lesie? /dzikie zwierzęta/
4. Co zobaczyła królewna w lesie wieczorem po całym dniu drogi?
5. Jak zachowała się Śnieżka wszedłszy do domku?
6. Ilu było krasnoludków?
7. Co zrobiły karzełki kiedy ujrzały Śnieżkę?
8. Kto przestrzegał królewnę przed złą macochą?
9. Co zrobiła macocha kiedy zorientowała się, że Śnieżka żyje?
10. Kto przebrał się za starą handlarkę?
11. Wymień przedmioty, którymi posłużyła się macocha, aby zgładzić dziewczynę? /gorset, grzebień, jabłko/
12. Ile dni krasnoludki opłakiwały Śnieżkę?
13. Co skrzaty zrobiły ze śpiącą królewną? /kazały zrobić szklaną trumnę, aby można było ze wszystkich stron widzieć. Włożyły do niej Śnieżkę i złotymi literami wypisały jej imię i to, że była królewską córką. Postawiły trumnę na szczycie góry i jeden z nich zostawał zawsze na straży/.
14. Kto przejeżdżał przez las i przybył do domu karzełków, aby przenocować? /królewicz/
15. Kto oddał królewiczowi trumnę ze Śnieżką? /krasnoludki/
16. Co się stało podczas drogi do zamku? /jeden z pachołków, niosących trumnę potknął się, a przy tym wstrząśnięciu wypadł z ust Śnieżki kawałek zatrutego jabłka, który jej utkwił w gardle/.
17. Co się stało kiedy Śnieżka otworzyła oczy?
18. Jaka kara spotkała macochę?
12. Wybierz z rozsypanki wyrazowej pasujące wyrazy:
Kto siedział na moim .....? /krzesełku/
Kto jadł z mojego .....? /talerzyka/
Kto ułamał kawałek z mojego .....? /chleba/
Kto zjadł moją .....? /jarzynkę/
Kto używał mojego .....? /widelczyka/
Kto kroił moim .....? /nożykiem/
Kto upił z mojego .....? /kubeczka/
Kto wchodził do mojego .....? /łóżeczka/
Chleb, kubeczek, krzesełko, widelczyk, łóżeczko, talerzyk, nożyk, jarzynka.
13. Przeczytaj fragment baśni i wymyśl własne zakończenie.
III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks – wysłuchanie słuchowiska.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieciom za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
Baśń: ,,Królewna Śnieżka’’
Słuchowisko muzyczne: ,,Bajki słowno – muzyczne’’, Wyd. W-wa 2004 r.