16.04.2018
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH.
Temat: ,, Na wiosennej łące” - praca plastyczna z wykorzystaniem met. D. Dziamskiej- rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej
Cele główne :
- wykonanie pracy przestrzennej met. D Dziamskiej połączoną z orgiami przestrzennym
- indywidualizacja pracy
- rozwijanie umiejętności pracy wg koncepcji planu daltońskiego
- zapoznanie z mieszkańcami łąki
- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wzrokowo słuchowej wyrazów (nazw owadów) ;
Cele operacyjne :
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo - ruchowej
-rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, w parach
- rozpoznawanie i nazywanie zwierząt zamieszkujących łąkę
-rozwijanie umiejętności działania wg instrukcji
-rozwijanie sprawności manualnych
Metody :
Słowna: wiersz, rozmowa, społeczne porozumiewanie się ,
Czynna: zadań stawianych dzieciom ,kierowanie własną aktywnością
Percepcyjne: pokaz
Koncepcja planu daltońskiego
Edukacja przez ruch D. Dziamskiej
Formy pracy :
zbiorowa , indywidualna, zespołowa .
Pomoce : sygnalizator, zegar daltoński, wiersz I. Salach ,, Łąka ” , zdjęcia zwierząt mieszkających na łące, napisy, klej, podkładki, papierowe koła i prostokąty, druciki kreatywne, kredki, arkusze szarego papieru, CD, magnetofon
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Zaproszenie dzieci do krainy wiosny -Wysłuchanie wiersza I. Salach ,,Łąka ”. (W tle muzyka A. Vivaldiego pt. Wiosna) (5min)
Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.
Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.
2. Rozmowa na temat utworu połączona z syntezą i analizą sylabową (10min)
• Co to jest łąka? (Łąka to miejsce, gdzie rosną głównie trawy, kwiaty. Jest mieszkaniem dla zwierząt).
• Jakie zwierzęta mieszkające na łące wystąpiły w wierszu? (motyl, pszczoła, kret, mrówka, Boża krówka - biedronka)
- znajdź ilustrację, - dobierz podpis, - umieść pod obrazkiem,
- przeczytaj ciekawostkę na odwrocie,
- podziel nazwy na sylaby, tupiąc, klaszcząc, - podaj liczbę sylab
- jakie jeszcze znasz zwierzęta żyjące na łące?
• Kto wydał bal nad łąką? (motyle)
• Kogo motyle zaprosiły na bal? (dzieci)
3.Wiosenny taniec - zabawa taneczna w parach zadaniowych (5min)
Motyle zaprosiły na bal dzieci Ja Zapraszam Was dzisiaj na bal, proszę dobrać się w pary zadaniowe, wspólnie zatańczymy „Wiosenny taniec”
4. ,,Łąka”- praca metodą „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej, (13min)
Nauczyciel proponuje by dzieci stworzyły swoją wiosenną łąkę:
dzieli dzieci na zespoły wyjaśnia że będą poruszać się w prawą stronę i w rytm muzyki rysować na szarym papierze pionowe kreski (kredkami) w ten sposób stworzą wiosenną łąkę.
5. Origami (20min ZEGAR DALTOŃSKI - STRAŻNIK CZASU)
Nauczyciel proponuje ubarwić łąkę owadami.
Dzieli dzieci na grupy wg indywidualnych możliwości: biedronki(instrukcje łatwe), motyle(trudne), żabki(najtrudniejsze)
Każda grupa w zależności od indywidualnych możliwości wykonuje danego owada wg instrukcji umieszcza go na wykonanej pracy pt: „wiosenna łąka”
a) „biedronki, motyle, żabki” - wykonanie owada wg instrukcji
(wykorzystanie sygnalizatora do oznaczenia charakteru pracy:
samodzielna (7min), (czerwone światło)
konsultowana kolegą(7min),(żółte światło)
możliwość skorzystania z pomocy nauczyciela (6min)(zielone światło).
6.Wyeksponowanie prac na wystawie.
7. „Dorysuj na swojej pracy minę w zależności od tego jak podobały ci się zajęcia”- ewaluacja zajęć
Opracowała: Joanna Łoniewska