Numer: 39102
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świątecznym nastroju - zajęcia otwarte

„W świątecznym nastroju” - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 3-4-letnich

Miejsce: Przedszkole Samorządowe Nr 29 „Fantazja” w Białymstoku
Prowadząca: Katarzyna Barszczewska

Cele ogólne:
- Wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie;
- Wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia;
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym;
- Organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności
i umiejętności.

Metody pracy:
- czynne ( metody aktywizujące)
- słowne
- oglądowe

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- zespołowa

Środki dydaktyczne: pudełko ze „świątecznymi skarbami” (mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...), tekst opowieści „Bajka o Świętym Mikołaju”, czapki mikołajkowe, papierowe ozdoby świąteczne (gwiazdki, bombki, pierniczki) i gałązki choinki, karteczki z zagadkami dla rodziców, prezenty dla rodziców i dzieci - gipsowe odlewy z motywami świątecznymi, płyty CD z piosenkami i kolędami, świąteczna dekoracja sali.

Przebieg zajęć:

1. „Dzień dobry, witam was”- piosenka na powitanie.

Dzieci śpiewają piosenkę ilustrując treść ruchem.

Dzień dobry witam was,
zaczynamy, bo już czas.
Jestem ja, jesteś ty
razem to jesteśmy my.

2.Powitanie rodziców.

DLACZEGO JEST ŚWIĘTO BOŻEGO NARODZENIA? - ks. Jan Twardowski

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

3. „Zaczarowane pudełko”- nazywanie przedmiotów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia.
Dzieci siedzą w kole. nauczyciel pokazuje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei „skarby”, nazywają je i określają, z którym momentem świąt są związane (Mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...).

4„Świąteczne skarby” - analiza sylabowa.
Dzieci jeszcze raz nazywają ukryte w zaczarowanym pudełku przedmioty i dzielą wyrazy na sylaby, klaszcząc w dłonie, stukając rękoma o kolana i o podłogę.

5. „Świąteczne ozdoby”- zabawa matematyczna.
Nauczyciel układa na gałązkach choinkowych ozdoby. Dzieci uważnie obserwują kontynuując rozpoczęty rytm, np.: bombka, laska cukrowa, bombka, laska cukrowa itp.

6. „Bajka o Świętym Mikołaju”, Anna Muszyńska - słuchanie opowieści z aktywnym udziałem dzieci.

Dzieciom Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem. Tuż przed świętami Mikołaj i jego pomocnicy mają najwięcej pracy. Spróbujmy na chwilę przenieść się do Laponii i podpatrzeć co teraz dzieje się u Świętego Mikołaja .

Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy: aniołki, renifery, krasnoludki, mikołaje. Przy słowach: aniołki - machają skrzydełkami, renifery - stawiają rogi z palców dłoni nad głową, krasnoludki - składają z dłoni „czapeczki” nad głową, Mikołaj - wyciągają przed siebie ręce i splatając palce formują brzuch.
Tam gdzie polarna świeci zorza
na końcu świata za morzami
gdzie śnieg zasypał wszystkie drogi
mieszka Mikołaj z aniołkami.

Tam na choinkach migocą gwiazdy
Mikołaj mieszka w chatce małej
Krasnale pasą renifery
Na śnieżnych łąkach, na polach białych.

Tak jak rodzynki w świątecznym cieście
Gwiazdy migocą między chmurami
dzieją się cuda, plotą się baśnie.
Kolęda pachnie migdałami
Kolęda pachnie migdałami.

Przywieź dobry Mikołaju pod naszą choinkę
dla mnie pieska, rower, piłkę a dla mamy szminkę .
Jeszcze konia na biegunach dla mojego brata
i samochód, który bardzo chciałby mieć mój tata.
A dla dziadka przywieź proszę książkę z obrazkami
Dziadek będzie mi z niej czytał bajki wieczorami.

Wstążki, wstążeczki błyszczące
gwiazdy, gwiazdeczki świecące
Na święta, na święta
Wesoła kolęda dla wszystkich dzieci kolęda
Na święta, na święta
Wesoła kolęda dla wszystkich dzieci kolęda

Dzwonki, dzwoneczki dźwięczące
Choinki lasem pachnące
Na święta, na święta
Wesoła kolęda na całym świecie kolęda
Na święta, na święta
Wesoła kolęda na całym świecie kolęda

Daleka droga w zimowym lesie
a sanie takie wielkie
przed reniferem aniołek niesie
maleńką latarenkę

Sypią się piórka z anielskich skrzydeł
I słodko pachnie kolędą
Razem z aniołkiem święty Mikołaj w noc wigilijną przybędą
Razem z aniołkiem święty Mikołaj w noc wigilijną przybędą.

7. Rozmowa kierowana na temat opowieści:
- Kto pomaga Świętemu Mikołajowi?
- Co robią krasnoludki?
- Co robią aniołki?
- Co robią renifery?

8. „Mikołaj” - ilustracja ruchowa piosenki.

9. „Co wiemy o świętach Bożego Narodzenia?”- zagadki dla Rodziców.
Rodzice odpowiadają na pytania wylosowane przez dzieci.
- Czy potrafisz wymienić dwa tytuły kolęd?
- Dla kogo zostawia się miejsce przy pustym stole?
- Kiedy według tradycji zasiada się do wieczerzy wigilijnej?
- Jak nazywali się trzej królowie, którzy przyszli powitać Jezusa?
- Czym ludzie tradycyjnie dzielą się podczas wieczerzy wigilijnej?
- Co kładziemy pod obrus na stole wigilijnym?
- Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?

10. „Choinka strojnisia” - wspólne dekorowanie choinki przez rodziców i dzieci.

11. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach, złożenie życzeń świątecznych oraz podarowanie prezentów dla rodziców i dzieci - gipsowych odlewów z motywami świątecznymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.