Numer: 39099
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z okazji Dnia Drzewa

Scenariusz zajęcia z okazji Dnia Drzewa

Grupa: dzieci 5-6 letnie
Cele ogólne:
• uświadomienie dzieciom bardzo ważnej roli drzew w przyrodzie oraz ukazanie ich znaczenia w życiu człowieka,
• doskonalenie swobodnego wypowiadania się,
• integracja sensoryczna (spójność wykonywania czynności),
• uwrażliwienie na rytm i muzykę,
• wzbogacenie doświadczeń plastycznych poprzez wykonywanie pracy z zastosowaniem różnych technik plastycznych,
• rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci - ćwiczenia kompozycyjne,
• doskonalenie techniki origami.

Cele szczegółowe:
a) wiadomości: (dziecko)
• zna technikę origami - składanie kwadratów,
• wie jak posługiwać się wybranymi materiałami i narzędziami plastycznymi,
• zna i wie dlaczego drzewa są ważne dla ludzi i zwierząt,
• zna zasady i normy obowiązujące w grupie podczas zajęć.

b) umiejętności: (dziecko)
• potrafi w sposób logiczny odpowiadać na zadawane pytania dotyczące opowiadania oraz roli drzew w życiu („burza mózgu”),
• potrafi dobrać odpowiednią wielkość kwadratów tak aby powstały drzewa,
• swobodnie składa różnej wielkości kwadraty (komponuje, przykleja),
• prawidłowo posługuje się materiałami plastycznymi,
• bezpiecznie i sprawnie posługuje się nożyczkami, klejem,
• dba o porządek wokół swojego miejsca pracy.

c) postawy: (dziecko)
• uważne słucha,
• aktywnie i bezpiecznie uczestniczy w organizowanych sytuacjach edukacyjnych,
• doprowadza pracę do efektu końcowego,
• doskonali umiejętności negocjowania, kulturalnego wypowiadania swojego zdania.

Forma: indywidualna, z całą grupą.

Metody, techniki: metoda swobodnej ekspresji,

Środki dydaktyczne: utwór H. Koszutskiej pt.: „Drzewko Maciusia”, drzewo z papieru, liście, markery, pastele olejne, wycinki drzew ze zniszczonych książek, nożyczki, kleje, papierowe kwadraty (różnej wielkości), płyta EPR, mokre chusteczki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zabawy edukacyjne o tematyce ekologicznej (rozpoznawanie charakterystycznych drzew występujących w naszym rejonie).
2. Zagadki i quizy nt. Wiedzy o drzewach, ich owocach - nasionach oraz ich wpływu na środowisko.
3. Opowiadanie na podstawie utworu H. Koszutskiej pt.: „Drzewko Maciusia” z wykorzystaniem sylwety drzewa.

W parku, na środku trawnika, rosła sobie płacząca brzózka.
-Czy ona naprawdę płacze? –zapytał Maciuś mamę, gdy zobaczył brzózkę po raz pierwszy.
-Nie, nie płacze. Dobrze jej w naszym parku, wesoło się zieleni. Nazwano ją tak dlatego, że ma długie, delikatne i jakby ze smutkiem opuszczone gałązki.
Maciek bardzo tę brzózkę polubił.
Kiedy przychodził do parku, już z daleka machał jej ręką.
-Dzień dobry –wołał.
–Jak się miewasz?
A brzoza szumiała na powitanie.
Aż tu pewnej wiosny wszystko się zmieniło. Ogrodnicy przez środek trawnika przeprowadzili ścieżkę. I oto drzewko znalazło się na samym brzegu trawnika.
„Będzie mi teraz weselej – ucieszyła się brzózka – będę mogła z bliska przyglądać się zabawom dzieci, a w dni upalne dam im schronienie w moim cieniu”.
I kiedy na ścieżkę po raz pierwszy wpadła gromadka dzieci, brzoza radośnie poruszyła listkami.
Ale dzieci wcale nie zwróciły na to uwagi. Biegły wesoło, krzycząc i śmiejąc się. Jakiś chłopiec zatrzymał się na chwilę, ułamał gałązkę brzozy i wymachując nią pobiegł dalej. Odtąd z dnia na dzień coraz więcej było na drzewku obłamanych gałązek. Na pniu pojawiły się nacięcia scyzorykiem. Kora w wielu miejscach była naddarta.
Dzieci przebiegając potrącały nieraz drzewko, czasem któreś próbowało wdrapać się na nie.
Tak się złożyło, że Maciek długo nie przychodził do parku. A kiedy wreszcie wybrał się tam z mamą, wcale swojej brzózki nie poznał.
-Z daleka wydawała mi się znacznie ładniejsza – westchnął.
-Tak, była ładniejsza, kiedy bezmyślne dzieci nie miały do niej dostępu –powiedziała mama.
Z żalem oglądali połamane gałązki, odrapaną scyzorykiem korę.
Maciek zaczął się zastanawiać, co zrobić, żeby dzieci nie niszczyły już tej brzozy. Szedł obok mamy bardzo zamyślony. Zapomniał zupełnie o tym, że chciał nazbierać kasztanów. Ale nic nie mógł wymyślić.
Dopiero na drugi dzień, kiedy opowiedział o swoim zmartwieniu kolegom, Jurkowi i Władkowi, we trzech znaleźli radę.
-Będziemy teraz zawsze wracać ze szkoły przez park. Dużo dzieci tamtędy wraca. Będziemy pilnować brzozy tak długo, dopóki wszyscy nie przejdą – postanowili.
I jeszcze –że na zakręcie ścieżki ułożą kamienie wzdłuż trawnika, żeby nikt nie wpadał na brzozę. A na jej pniu powieszą tabliczkę z napisem: Nie niszczyć drzewka!
-Ten napis może nam zrobić mój brat. On już jest przecież w trzeciej klasie i ma piątkę z pisania – rzekł Jurek.
Kiedy wracali ze szkoły, zatrzymali się wszyscy trzej przy brzozie. Maciek zadarł głowę do góry i powiedział:
- Teraz już nie będziesz płakać, płacząca brzózko. My cię obronimy przed szkodnikami.
Brzoza poruszyła gałązkami, a pożółkłe listeczki wesoło zawirowały w powietrzu.

Rozmowa nt. treści i postępowania bohaterów opowiadania.
„ Co nam dają drzewa? Jak należy dbać o drzewa? Co jest potrzebne roślinom do wzrostu?” – burza mózgów.

4. Omówienie sposobu wykonania pracy - origami z kwadratów.

Przebieg pracy plastycznej:

I etap pracy: wycinanie drzew z wycinków z gazet, zniszczonych książek itd., swobodne komponowanie lasu, drzew na kartce papieru.

II etap pracy: samodzielne tworzenie wg własnego pomysłu drzew z wykorzystaniem kwadratów różne wielkości, komponowanie pracy w całość.

III etap pracy: rysowanie pastelami zwierząt, owadów i innych stworzeń dla których drzewa są ważne i potrzebne.

5. Zakończenie zajęcia

Rozmowy z dziećmi czy zajęcie było ciekawe i czy im się podobało, gratulacje dla wszystkich dzieci za wspaniałą pracę (pochwała na forum, oklaski). Wspólne sprzątanie stolików (porządkowanie miejsca pracy). Mycie rąk po zakończonych pracach porządkowych. Zorganizowanie wystawy prac dzieci w holu na tablicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.