SCENARIUSZ - DNI ADAPTACYJNE
TEMAT: Utrwalamy swoje imiona. Zabawy z krasnalem Hałabałą.
Cele:
- poznanie, utrwalenie przeznaczenia poszczególnych kącików tematycznych oraz
pomieszczeń przedszkolnych: łazienki i szatni młodszej grupy Biedronki
- poznanie, utrwalenie imion dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw integracyjnych,
warsztatowych,
- wzbudzenie zaufania do nauczycieli,
- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu,
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery,
- zachęcanie do wspólnej zabawy,
- poznanie różnych zabaw i piosenek przedszkolnych.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie rodziców i dzieci, wręczenie wyciętych z folii samoprzylepnej naklejek (wizytówek). Wypisanie imion na wizytówkach przez rodziców.
2. Dowolne zabawy dzieci w sali – 10-20 min.
3. Zapoznanie dzieci z krasnalem Hałabałą. Opowiadanie o krasnalu, który bardzo lubi sport.
4. Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna na przerwę: siadają na dywanie, łapią się pod boczki, kładą się na pleckach itd.
5. „Znajdź swój domek krasnoludku” - obręcze leżą na dywanie na dźwięk tamburyna dzieci (krasnoludki) biegają po sali, na przerwę stają w środku obręczy itd.
6. Piosenka z pokazywaniem „My jesteśmy krasnoludki” doskonalenie orientacji w schemacie ciała:
Tekst: My jesteśmy krasnoludki,
Hopsa sa, hopsa sa,
Pod grzybkami nasze budki,
Hopsa, hopsa sa,
Jemy mrówki, żabkie łapki,
Oj tak tak, oj tak tak,
A na głowach krasne czapki,
To nasz, to nasz znak.
Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu,
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lulu lu,
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj,
To zapłacze niezabudka,
Uuuuu.
7. Zabawa z ciastoliną "Lepimy krasnoludki i inne ciekawe ludki" - zajęcia plastyczne z rodzicami i dziećmi. Mycie rączek po zakończonej pracy.
8. Dowolna zabawa dzieci, wspólnie z rodzicami i nauczycielem w poznanych krainach (kącikach tematycznych).
9. Sprzątanie zabawek.
10. Siadamy w kręgu, zaproszenie dzieci do mycia rączek w łazience
11. II śniadanie - jabłuszko.
12. Mycie rąk po posiłku.
13. Zabawy w kącikach zabaw. Sprzątanie po zabawie.
14. Pożegnanie się, wręczenie dzieciom nagród za miłą zabawę.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEMAT: Zabawy integracyjne z kotkiem Puszkiem i krasnalem Hałabałą - przy wykorzystaniu foli malarskiej i baloników.
Cele:
- poznanie, utrwalenie przeznaczenia poszczególnych kącików tematycznych oraz
pomieszczeń przedszkolnych: łazienki i szatni młodszej grupy Biedronki
- poznanie, utrwalenie imion dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw integracyjnych,
warsztatowych,
- wzbudzenie zaufania do nauczycieli,
- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu,
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery,
- zachęcanie do wspólnej zabawy,
- poznanie różnych zabaw i piosenek przedszkolnych.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie rodziców i dzieci, wręczenie wyciętych z folii samoprzylepnej naklejek (wizytówek). Wypisanie imion na wizytówkach przez rodziców.
2. Dowolne zabawy dzieci w sali – 10-20 min.
3. Zabawy z kotkiem Puszkiem i krasnalem Hałabałą (czarodziejskie pudełko z niespodzianką.
• utrwalenie imion z kotkiem Puszkiem, zabawa w kręgu,
• „Czarodziejskie pudełko” - folia malarska.
(pocięta folia malarska), rozdanie dzieciom i rodzicom kawałków folii. Wspólna zabawa przy muzyce - taniec z falująca folią, skłony, unoszenia, obroty itd.
• rozłożenie dużej folii malarskiej trzymanie foli przez wszystkich uczestników zabawy
- chodzenie z folią dookoła śpiewając piosenkę Kółko graniaste ...itd. zmiana kierunku 2x,
- unoszenia folii do góry i na dół (próby wchodzenia pod folię w trakcie, kiedy jest na górze,
- naśladowanie fal małych i dużych,
• podrzucanie na folii balonika, zwiększanie ilości do 5 sztuk, podczas wachlowania nie mogą one spaść z folii,
• siadamy na dywanie dzieci falują folią a rodzice nadmuchują baloniki, wszystkie baloniki są umieszczane na folii, wspólne podrzucanie baloników.
4. Dekorowanie baloników wspólnie z rodzicami- malowanie balonika mazakami.
5. Dowolna zabawa dzieci, wspólnie z rodzicami i nauczycielem w poznanych krainach.
6. Sprzątanie zabawek.
7. Siadamy w kręgu, zaproszenie dzieci do mycia rączek w łazience
8. II śniadanie - jabłuszko.
9. Mycie rąk po posiłku.
10. Zwiedzanie ogrodu przedszkolnego - zabawy w piaskownicy (budowanie zamków, robienie babek z piasku, korzystanie z wiaderek, łopatek itd).
11. Mycie rąk po zabawie na podwórku.
12. Pożegnanie się, wręczenie dzieciom naklejek, słodkości i baloników.