Numer: 39089
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznanie zwyczajów i tradycji świąt wielkanocnych na podstawie opowiadania "Bajeczka na Wielkanoc" A. Galicy. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
– mowa z przyrodą z elementami plastyki

GRUPA: dzieci 5 letnie

TEMAT ZAJĘCIA:
Poznanie zwyczajów i tradycji świąt wielkanocnych na podstawie opowiadania „Bajeczka na Wielkanoc” A. Galicy. Rozpoznawanie symboli charakteryzujących święta wielkanocne, poznanie różnych technik ozdabiania jajek. Wzbogacenie słownictwa poprzez uważne słuchanie i wypowiadanie się. Wykonanie „wielkanocnych jaj i kurczaczków” poprzez łączenie różnych technik plastycznych. Prawidłowe posługiwanie się narzędziami i materiałami plastycznymi.

CELE OGÓLNE:
- uwrażliwienie poprzez nawiązanie do zwyczajów i tradycji świat wielkanocnych,
- zapoznanie się z symbolami świąt wielkanocnych,
- wzbogacenie słownictwa w zakresie mowy czynnej (wspomaganie rozwoju mowy dzieci),
- rozwijanie wrażliwości estetycznej, kreatywności, ekspresji plastycznej,
- utrwalenie poznanych technik plastycznych,
- zapoznanie się z różnymi technikami ozdabiania jajek.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
a) wiadomości:
- zna i nazywa symbole charakteryzujące święta wielkanocne,
- odpowiada na zadawane pytania,
- wie jak posługiwać się wybranymi narzędziami i materiałami plastycznymi,
b) umiejętności:
- potrafi w sposób logiczny odpowiadać na pytania dot. opowiadania „Bajeczka na Wielkanoc”,
- potrafi wskazać symbole wielkanocne na obrazkach,
- dzieli wyrazy na sylaby i przelicza ilość sylab w wyrazie,
- rozwiązuje zagadki o tematyce dotyczącej świąt wielkanocnych,
- prawidłowo posługuje się klejem,
- prawidłowo korzysta z materiałów plastycznych ( kolorowa bibuła, papier, cekiny, styropianowe jajka i kurczaczki, itp.).
c) postawy:
- rozwija wrażliwość estetyczną poprzez własne tworzenie, oryginalność,
- wzmacnia poczucie własnej wartości,
- utrwala wytrwałość w realizacji zadań,
- wypowiada się szanując wypowiedzi innych i oczekuje na swoją kolej,
- współpracuje podczas organizowanych zabaw edukacyjnych,
- aktywnie i bezpiecznie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- uważnie słucha.

Forma: z całą grupą, indywidualna,
Metody: podająca, aktywizująca, praktyczna
Środki dydaktyczne: klej, bibuła, jajka i kurczaczki styropianowe, cekiny, błyszczące ozdoby wielkanocne, kwiatki papierowe, wykałaczki, płyta CD z nagraniami muzyki klasycznej „Walc kwiatów” oraz piosenka „Wiosna”, obrazki charakteryzujące symbole świąteczne, woreczki, koc, historyjka obrazkowa dot. opowiadana, zagadki.

Przebieg zajęcia

1. Przywitanie wszystkich zgromadzonych rodziców i gości piosenką „ Wiosna”.
2. Omówienie z dziećmi tematyki zajęć.
3. Słuchamy opowiadania „Bajeczka wielkanocna” A. Galicy – historyjka obrazkowa
Wiosenne słońce promykami budzi zaspane wierzbowe kotki, czesze i suszy im futerka, mówiąc, że pierwsze muszą się obudzić i wstawać, bo niedługo jest Wielkanoc. Następnie słońce powędrowało dalej i zobaczyło jajko. Postukało w nie i przygrzało. Z pękniętej skorupki wyszedł mały kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, uczesało czubek i przywiązało mu czerwoną kokardkę. Powiedziało, że kurczątko musi zdążyć na Wielkanoc. Słońce popatrzyło na zieloną trawę i ujrzało śpiącego zajączka. Złapało go za uszy i obudziło. Jemu też oznajmiło, że zbliża się Wielkanoc, a bez niego nie byłoby świąt. Słońce poprosiło zajączka, aby pilnował kurczątka, a samo poszło obudzić baranka z dzwonkiem na szyi i przyprowadziło go do zajączka, kurczątka i wierzbowych kotków. Gdy słońce wszystkich już obudziło bazie radośnie zaszumiały-To już święta, święta, a słońce wszystkich głaskało i mówiło:
W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem baranek,
A kurczątko z zającem podskakuje na łące.
Wielkanocne kotki robią miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc wierzby pytają?

Dzieci odpowiadają na zadawane pytania dot. treści opowiadania:
• O jakich świętach opowiadało słoneczko? Odp. O świętach wielkanocnych.
• Kogo najpierw obudziło słoneczko? Odp. Wierzbowe kotki.
• A co takiego słoneczko robiło wierzbowym kotkom? Odp. Suszyło im futerka.
• W co stukało słoneczko? Odp. W skorupkę jajka.
• A co takiego wykluło się z jajeczka? Odp. Kurczaczek z kokardką.
• Kto spał w trawie? Odp. Zajączek.
• Kogo pilnował zajączek? Odp. Kurczaczka.
• Kogo przyprowadziło słonko? Odp. Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

 Kogo po kolei słoneczko zapraszało na święta?
4. Rozwiązujemy zagadki:
Rozmawiamy nt wielkanocnego koszyczka, który uzupełniamy brakującymi przedmiotami, aby to zrobić trzeba rozwiązać zagadki:
ZAGADKA NR 1
Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni. ( zając)- dzielimy na sylaby
ZAGADKA NR 2
Drugi zwierz, całkiem mały.
Ma dwa rogi, cztery nogi,
z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek,
ten biały.............. ( baranek)- dzielimy na sylaby
ZAGADKA NR 3
A tu znowu taki ptak;
Kulisty, złocisty,
który kwoczą mamę ma i z jajka się wykluwa. ( kurczątko) – dzielimy na sylaby
ZAGADKA NR 4
Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała. ( jajko) – dzielimy na sylaby
ZAGADKA NR 5
A jak nazywają się jajka:
białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane? ( pisanki)- dzielimy na sylaby

5. Uczestniczymy w zabawie ruchowej „Bocian i żaby” do muzyki poważnej „Walc kwiatów”. Nauczyciel rozkłada na dywanie koc każde dziecko otrzymuje woreczek jedno z nich oddaje woreczek nauczycielowi. Dzieci „bociany” chodzą w rytm muzyki wokół koca i na sygnał „muzyka jest wyłączona” dzieci łapią żabki – woreczki. To dziecko, które nie ma woreczka siada obok na dywanie. Wygrywa to dziecko, które zostanie na końcu. (Podobna zasada do zabawy w krzesełka).

6. Wykonujemy pracę plastyczną wspólnie z rodzicami w ramach Klubu Rodzica nt. „WIELKANOCNE JAJKO i KURCZACZEK” tworzymy ciekawe, oryginalne prace, prawidłowo korzystamy ze zgromadzonych materiałów i narzędzi plastycznych. Wykorzystujemy bibułę, kolorowe kwiatki. Ozdabiamy styropianowe jajka i kurczaczki. Prawidłowo korzystamy ze zgromadzonych materiałów plastycznych.
7. Korzystamy z pomocy nauczyciela według potrzeb, dbamy o estetykę pracy i porządek wokół swojego stolika.
8. Myjemy ręce po zakończonej pracy, sprzątamy swoje miejsce pracy.
9. Rozmowa z dziećmi - podsumowanie zajęcia umieszczamy prace na wystawie. Wszystkie prace nagradzamy brawami.

Krystyna Madera
Nauczyciel wychowania przedszkolnego
Koszalin

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.