SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Dzieci 6-letnie
Temat: „Jesienne dary” - zabawy i ćwiczenia rozwijające słuch fonematyczny oraz analizę i syntezę słuchową.
Cel ogólny:
• Rozwijanie słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej.
Cele szczegółowe:
•Dziecko potrafi dokonać analizy wyrazowej zdania;
•Dz. potrafi dokonać analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej różnych wyrazów;
•Dz. zgodnie współpracuje z partnerem;
•Dz. przestrzega ustalonych zasad.
Metody: czynne, słowne, oglądowe.
Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką, tamburyn, dywanik oraz podkładka dla każdego dziecka, koperty z obrazkami owoców i warzyw dla każdego dziecka, tablica z rysunkiem sklepu i obrazki
z produktami, obrazek wózka sklepowego na parę, litery odpowiadające nazwom produktów do zabawy w sklep.
Przebieg zajęć:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA.
1.Powitanka „Idzie Jaś, idzie Staś..”.
2. Przedstawienie celów zajęcia, omówienie zasad podczas zabaw.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA.
1.„Ile jest wyrazów w zdaniu?” – analiza wyrazowa zdania:
a)Dzisiaj mamy gości. 3
b)Przyszli nasi rodzice. 3
c)Rodzice zobaczą co potraficie. 4
d)Będą trudne zadania. 3
e)Wszyscy dacie sobie radę. 4
2.„Zgadnij kogo mam na myśli?”- ćwiczenie słuchu fonematycznego.
Wstaje dziecko, którego imię zaczyna się na daną głoskę:
a) Tosia tańczy taniec tango. -Tomek
b) Jola je jagody -Julka itd.
c) Kazik kupił kota.
d) Borys buduje budowle.
e) Lena lubi lizaki.
f) Paulinka pilnuje psa.
g) Mama maluje maki.
h) Anakonda atakuje ananasy.
i) Oliwia obiera owoce.
j) Dorotka delikatnie dotyka dalmatyńczyka.
k) Natalia niesie niespodziankę.
l) Franka fascynują foki.
3.„Wpadła gruszka do fartuszka” - zabawa improwizacyjna.
4.„Warzywa i owocek” – zabawa rozwijająca słuch fonematyczny.
Dzieci podchodzą do stolika i wybierają kopertę ze swoim imieniem. W kopercie znajduje się zestaw obrazków taki sam dla wszystkich dzieci. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków tak, aby wszystkie były widoczne.
• Po kolei każde dziecko wybiera sobie dowolny owoc lub warzywo i wymienia głoski w jego nazwie – dokonywanie analizy wyrazowej.
Dzieci dzielą obrazki na dwie grupy: owoce i warzywa. Warzywa chowają do kopert
a owoce pozostawiają do kolejnej zabawy.
5. „Zabawa w chowanego” – analiza i synteza głoskowa i sylabowa.
N-el wymienia cechę związaną z danym obrazkiem. Zadaniem dzieci jest odwrócenie odpowiedniego obrazka.
Zakryj owoc:
a) w którego nazwie występuje głoska j – jabłko,
b) w którym występuje sylaba –buz – arbuz,
c) Który w wierszyku wpadł do fartuszka – gruszka,
d) W którym występuje sylaba – na – cytryna,
e) Ma kształt piłki – pomarańcz,
f) Składa się z trzech sylab – truskawka,
g) w którego nazwie występuje głoska l – śliwka.
Wszystkie dzieci wykonują polecenia równocześnie, aż zakryją wszystkie obrazki. Brawo! Zadanie wykonane prawidłowo.
6. „O kim mowa?” – zabawa ruchowa.
Dzieci biegają przy dźwiękach tamburyna. Gdy n-el wymienia nazwę, w której na początku słychać głoskę taką samą jaką rozpoczyna się imię danego dziecka, dziecko zajmuje dowolny dywanik. Zabawa kończy się gdy wszystkie dzieci zajmą dywanik.
7. „Robimy zakupy”- zabawa rozwijająca słuch fonematyczny.
Dzieci dobierają się parami. Otrzymują koszyki na zakupy z przypisaną do niego literą. Dzieci próbują rozpoznać litery. Zadanie polega na wybraniu ze Sklepu produktów
z odpowiednią pierwszą głoską i włożenie ich do swojego koszyka.
C – cebula, cytryna, cukierki,
P – papryka, pomidor, pomarańcz,
S – sałata, samochód, samolot,
K – kalafior, kiwi, klatka,
B – banan, burak, butelka, buty,
M – maliny, marchew, miś, makaron,
L – lalka, lody, latawiec,
O – ogórek, olej, okulary, orzechy,
A – arbuz, aparat, akwarium.
8.„W sklepie” – ćwiczenie analizy głoskowej.
Dzieci po kolei określają pierwszą i ostatnią głoskę w nazwach produktów, które włożyły do swoich koszyków, chętne dzieci głoskują cały wyraz.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA.
1.Zabawa muzyczno – ruchowa pt. „Poszła Ola”.
2.Podsumowanie zajęcia. Pochwała dzieci. Zakończenie spotkania.