Scenariusz zajęć
1. Prowadzący : mgr Magdalena Okońska
2. Temat : Zabawa matematyczna – wprowadzenie cyfry 7, przeliczanie elementów w zbiorach.
3. Grupa wiekowa : 5-latki.
4. Cele :
Dziecko poznaje zapis graficzny cyfry 7,
Dziecko rozpoznaje cyfrę 7 wśród innych cyfr,
Dziecko przelicza szablony bombek,
Dziecko używa liczebników głównych i porządkowych,
Dziecko utrwala pojęcia matematyczne mniej, więcej, tyle samo,
5. Metody :
Słowna,
Oglądowa,
Czynna,
6. Formy pracy :
Indywidualna,
Grupowa,
7. Środki dydaktyczne : emblematy bombek, kontur choinki, szablony bałwanków, zapisy graficzne cyfr, patyki, odtwarzacz CD, muzyka, szablony cyfry 7, kredki, klej.
8. Przebieg zajęć:
• Wstęp.
Nauczycielka opowiada dzieciom historię bałwanków. Jest 7 bałwanków, którzy bardzo lubią Święta Bożego Narodzenia, ponieważ uwielbiają ubierać choinkę. Mają bombki w różnych kolorach. Nauczycielka opowiada historię, jednocześnie wybrane dziecko-pomocnik bałwana, układa odpowiednią ilość bombek przy wybranym bałwanku. Raz po raz w opowieści pojawia się cyfra 7. Po zakończeniu opowieści, nauczycielka pyta dzieci o jakiej cyfrze będą dzisiaj rozmawiać.
• Zabawa dydaktyczna „Cyfra 7”. Nauczycielka pokazuje dzieciom zapis graficzny cyfry, pyta z czym im się kojarzy, jak wygląda, co mogą o niej powiedzieć. Dzieci rysują cyfrę w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi, budują cyfrę z patyków.
• Zabawa ruchowa „Liczymy do 7”. Dzieci chodzą po sali w parach, zgodnie z muzyką. Gdy muzyka ucichnie, układają swoje ciała na wzór 7.
• Zabawa graficzna „Nasza „siódemka”. Dzieci otrzymują szablony, które muszą pokolorować, a następnie przyklejają na konturze choinki jak bombki.
• Podsumowanie. Nauczycielka pyta dzieci o jakiej cyfrze dzisiaj mówiliśmy, między jakimi cyframi znajduje się cyfra 7.