Numer: 39076
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bierzemy udział w zabawach pod hasłem "Szukamy rady na złe odpady". Scenariusz zajęcia

Temat: Bierzemy udział w zabawach pod hasłem: „Szukamy rady na złe odpady”.

Data: 20.04.2018r.
Grupa: „Marzyciele” ( 3,4,5 latki)
Prowadząca: Małgorzata Maćkowiak
Cele:
• Poznajemy sposób segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania,
• Kształtujemy nawyki ekologiczne, rozwijamy mowę o zwroty związane z tematyką proekologiczną ( segregacja, recykling, upcykling), rozwijamy logiczne myślenie,
• Uświadamiamy sobie konieczność dbania o środowisko naturalne.
Metody: rozmowa, pokaz, aktywne działanie dziecka, burza mózgów.
Forma: zbiorowa, indywidualna, zabawa w parach.
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Dobre rady na złe odpady...”, ilustracje do opowiadania, worki do segregacji odpadów, różne rodzaje odpadów, napisy, zagadka słowna, płyta Cd z piosenką „Śmieciu precz”, karta pracy dla każdego dziecka, emblematy odpadów, ręcznik papierowy, marker czarny, pojemnik z woda, symbole znaków ekologicznych, ilustracje przedmiotów powstałych z odpadów, gazety, kredki.

Przebieg:

1. Zabawa integracyjna: „Przekazanie zielonej iskierki przyjaźni”
„Zieloną iskierkę przekazuję w krąg, niech wróci do mych rąk”
2. Rozwiązanie zagadki:
„Są wszędzie, jest ich coraz więcej.
Przynosimy je ze sklepu,
można się nimi skaleczyć,
czasem są trujące.
Mogą być papierowe, plastikowe, szklane, metalowe.
Jak są w pokoju – to jest brudno,
Wrzucamy je do kosza..” ( śmieci)
3. Szukanie odpowiedzi na pytanie: „Co to są odpady?”, „Kto je wytwarza?”
4. Wysłuchanie bajki „Dobre rady na złe odpady czyli ekologiczny Czerwony Kapturek” :
• Prezentacja ilustracji do bajki,
• Wypowiedzi na temat utworu.
5. Zabawa ruchowa: „Samoloty” – dzieci wybierają się w podniebną wycieczkę, aby zobaczyć w jakim stopniu zanieczyszczona jest nasza planeta – Ziemia ( nauczyciel rozsypuje na dywanie śmieci).
6. Burza mózgów: „Co możemy zrobić dla naszej planety, aby wszędzie nie rosła góra śmieci?”- swobodne wypowiedzi dzieci.
7. Wprowadzenie pojęcia segregacja, zapoznanie dzieci z kolorami pojemników na odpady: żółty, zielony, niebieski, czarny, czerwony:
• Dzieci pomagają pozbierać wszystkie śmieci do jednego kosza ( worka) – wyjaśnienie dzieciom, że to zachowanie jest nieprawidłowe,
• Przeprowadzenie zabawy badawczej : „Wysypisko śmieci”- na ręczniku papierowym pisakiem rysujemy schemat domu, a w pobliżu dużą kropkę symbolizującą wysypisko śmieci. Następnie wybrane dziecko polewa kropkę wodą, która się rozlewa. Wniosek z doświadczenia: śmieci się rozkładają, co źle wpływa na środowisko, różny jest czas rozkładu w glebie odpadów,
• Wyjaśnienie sposobu segregacji śmieci- zapoznanie z kolorami pojemników ( worków), dopasowanie podpisów.
8. Zabawa ruchowa „Szkło, plastik, metal” z emblematami odpadów. Dzieci spacerują do rytmu piosenki „Śmieciu precz”, gdy usłyszą refren piosenki – ustawiają się przy worku, do którego należy wrzucić odpad z ich emblematu.
9. Wspólne sprzątanie odpadów, które znajdują się na dywanie ( poinformowanie dzieci, że duże opakowania kartonowe, butelki plastikowe należy zgnieść).
10. Wprowadzenie pojęcia recykling, wyjaśnienie dzieciom dokąd zmierzają zużyte opakowania oraz zapoznanie z wybranymi znakami ekologicznymi ( wykorzystanie ilustracji).
• Szukanie znaków ekologicznych na kilku zużytych opakowaniach.
11. Zapoznanie z możliwością wykorzystania odpadów do samodzielnego wykonania przedmiotów użytkowych, dzieł sztuki ( wykorzystanie ilustracji) – upcykling.
12. Wykorzystanie gazet do zabawy ruchowej przy muzyce:
• Dzieci dobierają się parami i tańczą z gazetą, najpierw trzymają gazetę między dłońmi, później między brzuchami, plecami, głowami.
13. Zabawa słowna – ekologiczne okrzyki:
„My jesteśmy grzeczne dzieci – nie śmiecimy Ziemi przecież!”
„Śmieci mniej – Ziemi lżej !”
14. Wykonanie karty pracy – pokolorowanie koszy na odpady do segregacji i posegregowanie śmieci.

Opracowała: Małgorzata Maćkowiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.