Konspekt terapii logopedycznej
Prowadząca: Beata Lubowiecka
Dziecko: 4l.
Diagnoza: sygmatyzm międzyzębowy
Temat: „Spotkanie z wężem Syczkiem” – korygowanie artykulacji głoski „s”.
Cel główny:
- korygowanie nieprawidłowej artykulacji głosek syczących;
- wywołanie brakujących głosek;
- nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną.
Wskaźniki efektywności przeprowadzonych zajęć:
- wykonuje ćwiczenia aparatu artykulacyjnego korygujące nieprawidłową artykulację głosek
szeregu syczącego;
- wykonuje ćwiczenia aparatu artykulacyjnego wprowadzające do wywołania głosek
szumiących;
- wykonuje ćwiczenia usprawniające prawidłowy tor oddechowy;
- zapamiętuje i powtarza prawidłową artykulację głoski s;
- zapamiętuje sekwencje wzrokowe tematyczne;
- dokonuje analizy wzrokowej.
Formy pracy: indywidualna
Metody: słowna, uczulania miejsca artykulacji, zabawowa, wizualna, Metoda Krakowska
Środki dydaktyczne: słomki, pomponiki, gra dydaktyczna „Logopedyczny Piotruś”, kartoniki z ilustracjami i ich cieniami, kartonik ilustrujący węża, ilustracje zwierząt, karty z samogłoskami.
Przebieg terapii:
1. „Sprzątanie w domku węża Syczka” – ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny.
2. „Karmienie węża” – ćwiczenia usprawniające oddech oraz wzmacniające mięsień okrężny ust i mięśnie języka. Dziecko za pomocą słomki przenosi małe pomponiki, leżące na talerzyku, na kartonik ilustrujący węża.
3. „Logopedyczny Piotruś” - powtórzenie i utrwalenie głoski „s” w nagłosie w sylabach oraz w wyrazach.
4. „Buty do pary” - ćwiczenie głoski „s” w śródgłosie (samogłoska+sylaba otwarta).
5. „Cienie” – ćwiczenie głoski „s” w śródgłosie w wyrazach.
6. „Pociąg ze zwierzętami” - ćwiczenia usprawniające sekwencję wzrokową.
7. Utrwalanie umiejętności czytania samogłosek AUI oraz wprowadzenie samogłoski E. Dziewczynka czyta literki zamieszczone w „dymkach”, wyszukuje wśród innych liter, szuka par.