X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39051
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co spotkało bobry i ich przyjaciół z rozlewiska. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ.

Grupa: 6- latki.

Temat: „Co spotkało bobry i ich przyjaciół z rozlewiska”.

Cele ogólne:

- zapoznanie z działalnością ekologów jako osób zajmujących się ochroną naturalnych zasobów Ziemi
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa całkowitego wyniszczenia środowiska zwierząt żyjących w wodzie przez nieodpowiedzialne decyzje ludzi
- zapoznanie ze znaczeniem wyrazu filtr
- budzenie zainteresowania dzieci działalnością ekologów
- zapoznanie z konstrukcją i zasadą działania prostych filtrów jako jednych ze sposobów oczyszczania wody
- kształtowanie logicznego myślenia
- rozbudzanie wrażliwości na piękno środowiska przyrodniczego

Cele operacyjne(dziecko):

- wyjaśnia, czym zajmuje się ekolog
- uważnie słucha n- lki
- zna zasadę działania prostych filtrów
- wypowiada się nt opowiadania
- reaguje na ustalone sygnały

Metody:

- słowna – rozmowa, objaśnienia, opowiadanie
- percepcyjna – obserwacji i pokazu
- czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania

Formy pracy:

- z całą grupą
- indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracja rozlewiska, płyta CD, słoiki z zanieczyszczoną wodą, czyste słoiki z gazą, plastikowa butelka z utworzonym filtrem, tamburyno, kolorowe obręcze,

Przebieg:

1.Dzieci zgromadzone na dywanie przed nauczycielką.
2. Powitanie dzieci słowami: Witaj- miło Cię widzieć ( każe dziecko wita tymi słowami kolegę lub koleżankę siedzącą po jego prawej stronie).
2. Zapoznanie dzieci z tajemniczym listem otrzymanym przez nauczycielkę.
3.Przeczytanie dzieciom listu.
Drogie dzieci, mam na imię Bonifacy. Jestem bobrem i mieszkam wraz z rodziną i przyjaciółmi nad malowniczym rozlewiskiem. Do tej pory żyliśmy tutaj szczęśliwie. W czystej wodzie rozlewiska chętnie pływałem ja Bonifacy, moje dzieci, szczurek Ogórek, raki, żaby i ryby. Ale oto stała się rzecz straszna. Pewnego dnia na brzegu rozlewiska pojawiła się ogromna rura. Z tej rury wprost do naszej wody wypływa czarna, tłusta, nieprzyjemnie pachnąca ciecz. Nasze śliczne sierści pokryło dziwne, tłuste błoto. Wszystkie raki które żyły szczęśliwie na dnie wody zaczęły uciekać . Żab też już nie ma, a ryby chorują. My też musimy opuścić rozlewisko, bo inaczej zginiemy. Wszystko to widzicie na ilustracji, a w słoiku przesyłam wam brudną wodę z naszego rozlewiska.
Drogie dzieci pomóżcie nam. Poradźcie co można zrobić, jak oczyścić wodę, aby uratować nasze domy. Chcemy do nich powrócić i dalej szczęśliwie żyć. Wiemy, że nam pomożecie, bo jesteście naszymi przyjaciółmi i kochacie wszystkie zwierzęta, rośliny i całą przyrodę.
4.Rozmowa nt „ Co wydarzyło się w rozlewisku bobrów”.
a. Co się wydarzyło nad rozlewiskiem?
b. Jak można pomóc mieszkańcom rozlewiska?
c. Co można zrobić z rurą?
d. Kogo możemy zawiadomić o nieszczęściu?
e. Jak możemy zaadresować list?
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Bobry do domków”.
Dzieci- bobry poruszają się w rytm muzyki na sygnał „ szukają swoich
„ domów”( obręczy).
6.Wyjaśnienie dzieciom znaczenia wyrazów: ekolog, filtr.
7.Przyglądanie się zanieczyszczonej wodzie „ przysłanej przez bobry”- omawianie jej wyglądu, zapachu i zawartości.
• jaka ona jest?
• co w niej pływa?
• czy można tę wodę uratować?
8.Praca badawcza- tworzenie dwóch rodzajów filtrów, filtrowanie wody- obserwowanie i omawianie efektów pracy.
a. pierwszy filtr to słoik z gazą
b. drugi filtr ( bardziej skomplikowany) to plastikowa butelka z otworem w szyjce zatkanej za pomocą kawałka płótna
c. po odwróceniu butelki do góry dnem wypełniony warstwami piasku, pokruszonym węglem lekarskim i żwirem
9. Zabawa z elementem czworakowania: „ Smutne i wesołe kropelki wody”. Dzieci to zabrudzone krople z rozlewiska- na sygnał przechodzą przez filtry ( zawieszone wstążki).
10. Wprowadzenie wyrazów: EKOLOG, RURA, BOBRY, RAK, FILTR do globalnego czytania ( analiza wyrazów, umieszczenie wyrazów na ilustracji)
11.Rozmowa z dziećmi na temat pracy ekologów, snucie wniosków.
12. Słuchanie piosenki pt.”Świat to wielka tajemnica”- inscenizowanie treści piosenki ruchem.
13. Czytanie ciekawostek nt różnych rodzajów zanieczyszczenia wody.
14. Praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci kolorują obrazek wg odpowiedniego kodu.
Litera I- na niebiesko, E- na zielono, P- na żółto, M - na brązowo, O- na czarno.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.