SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU PT. „ W ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI”.
Temat: „ W świecie bajek i baśni”.
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Cele ogólne:
• Rozpoznawanie postaci z bajek, rekwizytów,
- Wzbogacenie wiedzy na temat bajki, baśni, morału,
• Wypowiadanie się na temat wiersza; stosowanie dłuższych wypowiedzi,
• Utrwalenie zasad korzystania z książeczek,
• Utrwalanie sprawności w układaniu puzzli,
• Kształtowanie spostrzegawczości i skojarzeń podczas odgadywania tytułu bajek
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Wie z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot,
• Kojarzy fragmenty bajek z tytułem,
• Zna zasady korzystania z książeczek,
• Potrafi skojarzyć cechy charakteru z daną postacią z bajki,
• Wypowiedzieć się na określony temat,
• Potrafi oddzielić groch od fasoli, ułożyć puzzle,
• Potrafi wcielić się w rolę postaci bajkowej
• Koloruje obrazki.
METODY PRACY:
- czynne,
- słowne:
- oglądowe
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Powitanie dzieci. Urządzanie kącika do czytania bajek. Wybór dyżurnych na bieżący tydzień. Kształtowanie nawyków higienicznych i kulturalnych.
2. Ćwiczenia poranne 1/II/19.
3. Zabawa dydaktyczna „Co to za bajka?”- rozpoznawanie scenek z bajek oraz dopasowywanie rekwizytów pochodzących z danej bajki.
4. Rozmowa na temat, czym są bajki. Wyjaśnienie pojęcia: bajka, baśń, morał.
BAJKA-jest wierszowana, krótka, jej bohaterami są zwierzęta.
BAŚŃ- pisana jest prozą, ma bohaterów, fabułę, zwycięża w niej dobro, ma szczęśliwe zakończenie. np. Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Śpiąca Królewna.
MORAŁ- to nauka o tym, jakim powinno się być lub jakim być się nie należy.
5. „Bajka czy baśń?” – zabawa dydaktyczna, rozróżnianie bajki od baśni.
Nauczyciel czyta wybrane fragmenty bajki lub baśni, a dzieci rozpoznają, czy jest to baśń czy bajka.
6. „Zatrute jabłko"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks.
Dzieci siedzą w kole na dywanie . Nauczyciel puszcza w obieg "zatrute jabłko". Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem "zapada w sen"- odpada z gry.
7. Zabawa dydaktyczna „Bajkowe skojarzenia”- odgadywanie tytułów bajek i baśni z ciągu nazw wyrazów, charakterystycznych dla danej bajki.
* las, chatka, pierniki, Baba Jaga „Jaś i Małgosia"
* złe siostry, macocha, wróżka, bal, książę, pantofelek „Kopciuszek"
* wróżki, wrzeciono, sen, książę „Śpiąca Królewna”
* wróżka ,kłamczuszek, nos, kot i lis, drewniany chłopczyk „Pinokio”
* las, pyszne smakołyki, koszyczek, babcia, wilk, kapturek „Czerwony Kapturek”
* zwierzę, ogon, wąsy, kapelusz, buty, spryt „Kot w butach"
*Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy, Królik „Kubuś Puchatek"
8. „Naśladujemy postacie”- improwizacja ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, w danym momencie zamieniają się w postać z bajki:
Krasnoludki maszerują do Śnieżki,
Jaś i Małgosia idą przez las podskakując,
Zły Wilk skrada się na palcach do domku babci Czerwonego Kapturka,
Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka,
Baba Jaga lata na miotle,
Kopciuszek wyciera kurze,
Śpiąca Królewna przeciąga się i ziewa,
Calineczka tańczy z księciem,
Macocha przegląda się w lusterku,
Kłapouchy szuka ogonka.
9. „Znajdź morał” – wysłuchanie bajek Jean de la Fontaine’a i wskazywanie morału. Kruk i lis, Koń i osioł, Żółw i zając. Rozmowa na temat wysłuchanych bajek i morału.
10. „ W kuchni Kopciuszka” - zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Podział dzieci na dwie drużyny. Grupy otrzymują po dwie miseczki. Jedną pustą, a drugą wypełnioną grochem i fasolą. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze oddzielenie fasoli od grochu
10. Kolorowanie bajkowych ilustracji- doskonalenie małej motoryki.