KONSPEKT DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ RUCHOWYCH METODĄ R. LABANA
TEMAT: Witaj Wiosno
Cel główny: - rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.
Cele operacyjne: (dziecko)
potrafi manipulować przyborem gimnastycznym- chustą,
podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych,
współdziała z partnerem i w grupie,
wczuwa się w powierzoną mu rolę, jest twórcze.
Metoda: twórcza wg Rudolfa Labana
Forma: - zajęcie zorganizowane z całą grupą.
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty z nagraniami, chustki,.
Przebieg zajęcia:
Wstęp:
1. Adaptacja ruchów partnera do ruchów grupy
„Przywitanie kolegów”- Dzieci maszerują po obwodzie koła, nauczyciel rozdaje chustki. Dziecko, które otrzyma chustkę, maszeruje, machając nią nad głową- pozdrawia swoich kolegów.
„Przywitanie Wiosny”- Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wszyscy kłaniają się w wymyślony przez siebie sposób, wg własnej inwencji – witają Panią Wiosnę.
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Idziemy na spacer”- Dzieci biegają, skaczą, tańczą bawiąc się chustkami w rytm muzyki granej. Na przerwę w muzyce przykrywają się chustkami tak, aby jak najmniej było je widać- chowają się przed deszczem. Powtórna gra jest sygnałem do ponownego ruchu.
Część główna:
3. Ćwiczenie wyczucia i orientacji w schemacie własnego ciała. Rozwijanie gibkości ciała.
Dzieci rozkładają na podłodze chustkę i stają na niej. Nauczyciel wypowiada hasła np.: dotykamy nos z kolanem, czoło z kolanem, palec wskazujący z nosem, łokieć
z czołem, kto potrafi , to czoło z podłogą.
”Kwiatek” Dzieci skulone siadają na rozłożonej chustce. Wsłuchują się z muzykę
a ich ciało stopniowo rozwija się i rośnie do góry; dzieci pokazują, jak rośnie kwiatek (według własnych pomysłów).
4. Wyczucie przestrzeni i ciężaru/siły ciała.
„Powrót ptaków”- Dzieci swobodnie tańczą z chustą w rytm muzyki, naśladują lot wybranego przez siebie ptaka. Gdy usłyszą dźwięki wysokie- „ptaki” wysoko przelatują ponad chmurami, aż do wyskoku; na dźwięki niskie- „ptaki” nisko lądują do gniazd lub na ziemię w poszukiwaniu pożywienia- aż do czołgania.
„Gniazdo os”- Podczas wolnego tempa w muzyce dzieci powoli, ostrożnie na palcach podkradają się do gniazda. Na szybkie tempo w muzyce osy wyleciały z gniazda. Dzieci uciekają, opędzając się rękami. Kładą się na ziemię, tarzają się, wymachują rękami i nogami.
„Kwitnący Przebiśnieg”- Dzieci z całych sił zgniatają chustkę w dłoniach, próbując schować ją w garści. Następnie powoli otwierają ściśnięte dłonie i obserwują, jak chustka (przebiśnieg) się rozwija.
5. Rozwijanie wyczucia płynności ruchów.
„Tęcza”- Dzieci w czasie muzyki chustką, jak pędzlem malują tęczę na niebie.
„Kolorowe motyle”- Dzieci swobodnie poruszają się w takt muzyki, płynnie falując chustkami, naśladując fruwające motyle. Na przerwę w muzyce rozkładają chustki na podłodze i siadają na nich delikatnie, jak motyl na kwiatku.
Zakończenie:
6. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie „Wiej wietrzyku”- Dzieci w siadzie podpartym próbują chwycić palcami stopy chustkę i machać nią w prawą i lewą stronę oraz w górę
i w dół, następnie zmieniają stopę.
7. Ćwiczenia oddechowe „Falująca chustka”- Dzieci trzymają rozłożoną chustkę
w rękach, dmuchają na nią delikatnie lub mocno, obserwując w jaki sposób się porusza. Nauczyciel zwraca uwagę na nabieranie powietrza nosem, a wydychanie ustami.
8. Zabawa uspokajająca „Posłuszne chustki”- Dzieci maszerują po obwodzie koła z delikatnymi wymachami chustki nad głową; następnie po kolei oddają chustki nauczycielowi.