18. 12. 2018 r.
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 4, 5 letnich Biedronki
Temat zajęcia : „W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia”
Prowadząca : Michalina Ciarra- Wojciechowska
Cele ogólne:
• Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany ze świętami Bożego Narodzenia
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań
• Rozwijanie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 5
• Kształtowanie umiejętności liczenia, stosowania liczebników porządkowych
• Doskonalenie umiejętności oceniania i porównywania zbioru
• Rozwijanie percepcji słuchowej
Cele operacyjne, dziecko:
• porównuje liczebność zbiorów
• stosuje liczby w aspekcie kardynalnym i porządkowym
• przelicza w zakresie 5
• rozwiązuje proste zadania z treścią
• współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań
• poprawnie nazywa kolory
• stara się działać twórczo
• potrafi dobierać ruch do słyszanej muzyki
• potrafi ozdabiać styropianową bombkę wg własnych pomysłów
Formy pracy:
• praca z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• podkładka na plastelinę
• 5 kawałków plasteliny z której ulepione zostaną kulki
• 5 wykałaczek
• 10 makaroników typu rurki
• frotki na lewą rękę
• bębenek, pałeczka
• nagrania cd
• styropianowe bombki kule, koraliki, brokat, farby, klej
Przebieg zajęć:
1.Powitanie rodziców
W świątecznym nastroju,
Z uśmiechem radości.
Witamy w przedszkolu,
Przybyłych dziś gości.
2. Zabawa ilustracyjno-ruchowa ze śpiewem „Dzwonią dzwonki”.
Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki, tworzą zaprzęgi w czasie przygrywki.
3. Zadanie dydaktyczne "Makaronki" - zabawa dydaktyczna matematyczna
- Dzieci siedzą w kole, każde ma frotkę na lewej ręce. Nauczycielka rozdaje dzieciom papierowe talerzyki i makaron (10 rurek dla każdego dziecka) w woreczku. Przeliczanie makaroników - po jednym, dwójkami, z worka na talerz, z talerzyka do worka.
- Następnie n-lka kolejno rozdaje dzieciom kawałki plasteliny, których dzieci formują kuleczki. Dzieci umieszczają kolejno (od lewej) kuleczki - żółta, niebieska, czerwona, zielona, brązowa. Określanie położenia kulek - pierwsza żółta, druga czerwona itd.
- Dzieci otrzymują wykałaczki i wg poleceń nauczyciela umieszczają wykałaczki w poszczególnych kuleczkach pionowo : proszę o umieszczenie patyczka w drugiej kulce, jaki kolor ma druga kulka? itd.
- Dzieci umieszczają makaron na kolejnych patyczkach wg poleceń nauczyciela: podanie wg liczby porządkowej patyczka i wystukiwanie ilości makaronu na bębenku.
4. Zabawa muzyczna "Bum cyk cyk" ze śpiewem.
Zabawa rytmiczna: podskakiwanie, tupanie, klaskanie zgodnie z podawanym rymem, reakcja na sygnały dźwiękowe.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki "Koniki" - zaproszenie Rodziców do wspólnej zabawy.
Wykonywanie ćwiczeń usprawniających narządy mowy kląskanie, reakcja na sygnały w muzyce - wio, wio,wio, ihaha, ihaha. Wspólna zabawa ruchowa.
6. Zabawa plastyczno-techniczna "Ozdoby na choinkę" (pomoce styropianowe bombki kule, koraliki, brokat, farby, klej)
Wspólnie Rodzice z dzieckiem wykonują świąteczne ozdoby- zdobienie bombek i ozdób na przedszkolną choinkę.
7. Zabawa ilustracyjna ,,Choinka” i ubieranie choinki
(Uczestnicy spotkania ilustrują odpowiednimi słowami treść wiersza)
Jak najjaśniej świeć choinko (zatoczyć ruch ręką)
Naszym córkom (pokazać na dziewczynki)
Naszym synkom (pokazać na chłopców)
Dużym tatom (wspiąć się na palce, ręce w górze)
Mamom bliskim (skrzyżować ręce na piersi)
Świeć choinko wszystkim, wszystkim (zatoczyć ruch obiema rękami)
Moment zabawy ilustracyjnej wprowadza radosny nastrój - strojenie choinki.
8. Wspólne porządkowanie stolików po skończonej pracy plastycznej.