Numer: 3900
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pożegnanie Marzanny - zabawy z panią Wiosną

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 5 – latków

Temat zajęcia: „Pożegnanie Marzanny – zabawy z panią Wiosną”.

Cele ogólne:
-wdrażanie do odtwarzania scen teatralnych;
- aktywizowanie do twórczego myślenia: burza mózgów;
- dopasowywanie rymów do podanych wyrazów;
- czytanie globalne wyrazów: podział na sylaby, określenie głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu;
- rozwijanie aktywności ruchowej;
- segregowanie, przeliczanie, określanie liczebności zbiorów (mniej, więcej, tyle samo);
- utrwalenie nazw figur geometrycznych;
- odtwarzanie rytmu matematycznego;
- rozwijanie ekspresji twórczej;

Przebieg zajęcia:
1.Sytuacja edukacyjna:
Piosenka powitalna: „Wszyscy są...”
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią zaśpiewać piosenkę.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniem Klanzy.

2.Sytuacja edukacyjna:
Obejrzenie przez rodziców teatrzyku pt. „Pożegnanie Marzanny”.
Cele szczegółowe:
Dzieci znają swoje role.
Środki dydaktyczne:
Tekst teatrzyku i stroje.

3.Sytuacja edukacyjna:
Piosenka pt. „Maszeruje Wiosna”.
Cele szczegółowe:
Dzieci inscenizują treść piosenki.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD.

4.Sytuacja edukacyjna:
Rozmowa z dziećmi „Jaka jest wiosna?”: burza mózgów.
Odczytywanie wyrazów „wiosna, wiosna radosna”.
Cele szczegółowe:
Dzieci wypowiadają się na temat wiosny. Zdolne dzieci odczytują wyrazy.
Środki dydaktyczne:
Napisy wyrazów.

5.Sytuacja edukacyjna:
Zabawa „Rymowanki”
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią dobierać rymy.
Środki dydaktyczne:
Tekst o wiośnie.

6.Sytuacja edukacyjna:
Zabawa ruchowa „Bocian i żaby” do piosenki „Bociek”.
Cele szczegółowe:
Dzieci inscenizują treść piosenki.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, opaski bocianów.

7.Sytuacja edukacyjna:
Czytanie globalne wyrazów – wybranych zwiastunów wiosny.
Podział na sylaby.
Określenie głoski w nagłosie i wygłosie.
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią wybrać podpis, odczytać go globalnie, podzielić na sylaby klaskaniem i określić głoskę na początku i końcu wyrazu.
Środki dydaktyczne:
Obrazki i podpisy do globalnego czytania.

8.Sytuacja edukacyjna:
Zabawy z wiosennymi kwiatami.
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią segregować, przeliczać, określać liczebność zbiorów (mniej, więcej, tyle samo).
Dzieci znają figury geometryczne.
Środki dydaktyczne:
Obręcze, kwiaty, figury geometryczne

9.Sytuacja edukacyjna:
Piosenka „Czym powitać cię wiosenko”.
Cele szczegółowe:
Dzieci tańczą w parach.
Środki dydaktyczne:
Kaseta magnetofonowa.

10.Sytuacja edukacyjna:
Tworzenie rytmu matematycznego (układanie rytmu motyle w czterech kolorach) dzieci według wzoru wykonują powtórzenie.
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią ułożyć rytm matematyczny. Sprawdzają poprawność swojego ułożenia z wzorem na tablicy.
Środki dydaktyczne:
Koperta z motylami dla każdego dziecka.

11.Sytuacja edukacyjna:
Taniec „Motyli”
Cele szczegółowe:
Dzieci tańczą improwizując.
Środki dydaktyczne:
Nagranie z kasety.

12.Sytuacja edukacyjna:
Malowanie „Motyla” technika symetrii.
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią namalować motyla
Środki dydaktyczne:
Sylweta motyla dla każdego dziecka.

13.Sytuacja edukacyjna:
Pożegnanie piosenką „Żegnam was...”
Cele szczegółowe:
Nauczycielka dziękuje rodzicom i dzieciom za udział w zajęciu.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD.

„Pożegnanie Marzanny” – teatrzyk sylwet do utworu M. Brykczyńskiego

Osoby: Zima, Wiosna, Wierzba, Zając

Wierzba śpi na stojąco. Wchodzi Marzanna, rozgląda się, obchodzi Wierzbę dookoła i przygląda się baziom.
Marzanna: Chyba wiosna niedaleko
Wierzba: (przez sen) Trzeba będzie spłynąć rzeką
Zając: Cześć Marzanno! Wierzbo witaj. Dziś pogoda znakomita.
Wierzba: Ktoś tu przyszedł, jak się zdaje
Zając: To ja Zając. Nie poznajesz?
Wierzba: A tak sobie spałam smacznie
Zając: Lecz coś wkrótce dziać się zacznie!
Wierzba: Czy ktoś wiosnę tu wspominał?
Marzanna: To się zwykle tak zaczyna
Wierzba: Oj, uwaga, wraca zima
Wchodzi Zima
Zając: Długo się tu nie zatrzyma
Zima: Wpadłam tylko na dwa słowa. Czy Marzanna już gotowa?
Marzanna: Wiem, że wszyscy chcą mnie spławić
Zając: Żeby Wiośnie radość sprawić
Zima: Przecież tak obyczaj każe
Marzanna: Lecz makijaż się rozmaże
Zając: (wyjmuje maskę do nurkowania) Może lepiej gdy ją włożę!
Zima: Na mnie czas już w każdym razie
Wierzba: Weź na drogę świeże bazie. Spójrzcie jak wspaniale rosną
Wchodzi Wiosna
Zając: Hej, a któż to? Witaj Wiosno
Wierzba: Już wesoło jest na świecie
Wiosna: Miło widzieć was w komplecie. Brr, lecz chłodu znieść nie mogę!
Zima: Czas Marzanno ruszać w drogę
Marzanna: Skoro tak to spływam rzeką
Zając: Chodźmy rzeka niedaleko
Wierzba: A więc żegnam zacne grono (wszyscy odchodzą oprócz Wierzby)
Wierzba: (wyjmuje zielone gałązki) Wreszcie będzie tu zielono.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.